in ,

‘Tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz!’

İlçede vaka sayısının az olması kendilerini bir nebze rahatlatsa da tedbiri bir an olsun elden bırakmadıklarını söyleyen Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Her şeyin başı sağlık” dedi

tum-imkanlarimizi-seferber-ediyoruz

Dünyada olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına alan korona virüs salgınından ilçe sakinlerini korumak için 7 gün 24 saat mücadelelerini sürdürdüklerini belirten Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, çalışmalarını Ege Telgraf’a anlattı. “Kış mevsiminin başlangıcı ile birlikte dünya ve yurt çapında grip başta olmak üzere salgın hastalıklarda görülen artış sonrası Ödemiş Belediyesi önlemlerini artırmıştır” diye konuşan Eriş, “Halihazırda yurdumuzda da mücadelesi süren korona virüs ile ilgili önlemler için belediyenin tüm imkanları seferber edilmiştir. Ödemiş’te vaka sayısının az olması bizleri bir nebze rahatlatıyor” dedi.
“Her şeyin başı sağlık. Hemşehrilerimize en iyi şekilde hizmet edebilmek ve sağlık koşullarını imkanlarımız dahilinde korumak bizlerin en önemli görevleri arasında yer alıyor” diyen Başkan Eriş, “Bu görevi en iyi şekilde yapmak üzere ekibimizle çalışmalara dört koldan başladık. 11 Mart 2020 tarihi itibariyle yurdumuzda da korona virüs vakasının görülmesinin ardından ilk etapta kentin kamusal alanlarında, belediye hizmet binalarında ve sosyal tesislerinde alınması gereken önlemlerle ilgili bilgi veren materyaller dağıtılmaya başlandı. İlan panoları ve bilboardların yanı sıra belediye anons sistemi üzerinden hemşehrilerimize duyurular yaptık. İlgili kamu kurum ve kuruluşları ile işbirliği içerisinde belediye çalışanları, virüs riski ve korunma önlemleri ile ilgili bilgilendirildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile eşgüdüm içerisinde kentin ortak kullanım alanları, kamu binaları, belediye hizmet binaları, hastane, eczaneler, camiler, siyasi partilerin ilçe binaları, toplantı salonları, şehir içi minibüsleri, kent merkezinden çevre mahallelere düzenlenen seferlerdeki minibüsler, kahvehaneler, kafeteryalar, otel ve pansiyonlar ile belediye sosyal tesisleri dezenfekte edildi. Zabıta Müdürlüğü ekiplerince gerek fahiş fiyat artışları, gerekse de hijyen yönünden denetimler daha da artırılarak, esnaflara bilgiler verildi” diye konuştu.

KRİZ MASASI KURULDU

Daha önce alışık olmadıkları bir durumla karşı karşıya kaldıklarını ancak çok hızlı bir şekilde organize olabildiklerini söyleyen Eriş, “Çalışanlarımızın özverili ve uyum içinde çalışmasıyla en iyi şekilde hizmet vermeye başladık” dedi.
İçişleri Bakanlığı’nın korona virüs tedbirleri için yayımladığı genelgelerin ardından belediye daire müdürleri ve ilgili birim çalışanlarının katılımlarıyla toplantı düzenlenerek 7 gün 24 saat hizmet verecek Kriz Masası oluşturulduğunu da sözlerine ekleyen Eriş, “İlgili genelge ile geçici olarak kapatılan işletmeler ile ilgili kolluk güçleri ile birlikte bilgilendirme ve denetlemeler yapıldı. Kentteki pazaryerlerinde bir gün önce dezenfeksiyon çalışması yapılıyor. Merkez ve çevre mahallelerdeki pazaryerlerinde esnaflara Zabıta Müdürlüğü ekiplerince maske ve eldiven dağıtılıyor. Pazar içerisinde de gün içinde oluşan sirkülasyon nedeniyle tezgah kurulan alanlarda ilaçlama çalışmaları yapılıyor. Nikah yapılan yerlerde geçici bir süre boyunca gelin, damat, 2 şahit ve yalnızca birinci derece yakını olan anne, baba ve kardeşlerin katılımıyla nikah işlemi yapılabileceği vatandaşlara duyuruldu. Taziye çadırlarının kurulması ve Taziye Evi’nin kullanımı geçici olarak durduruldu. Sosyal mesafe tedbirleri kapsamında kent genelinde yoğun olan kamu kurumu binalarının, bankaların, eczanelerin, bankamatiklerin girişlerine ve çevrelerine ‘1 metreden daha fazla yaklaşma’ uyarılarını içerek çıkartmalar yerleştirildi. Günleri evde geçen öğrencilerimiz için ücretsiz Dijital Sınıf ile destekleyici eğitimler veriliyor. “dijitalsinif.odemis.bel.tr” adresi üzerinden günün her saatinde dijital eğitimden yararlanılabiliyor. Vatandaşlar kent genelinde korona virüse karşı alınan tedbirler ile ilgili sosyal medya, basın-yayın araçları, kısa mesaj sistemi ve belediye anons sistemi ile an be an bilgilendiriliyor” ifadelerini kullandı.

‘KOORDİNELİ BİR ÇALIŞMA’

Süreçte ekonomik anlamda birçok sektörün olumsuz etkilendiğini ancak bu durumun yansımalarının en çok küçük esnafta görüldüğünü söyleyen Başkan Eriş, “Tüm Türkiye’de olduğu gibi Ödemişli esnaf ve işletmeler bu süreçte zor günler yaşıyor. Bizler, oda başkanlarıyla koordineli bir şekilde çalışmalar yaparak bu zorlu süreci en iyi şekilde atlatmayı hedefliyoruz. Belediye Encümenimizin 18 Mart 2020 tarihli toplantısında alınan karar gereği korona virüsle mücadele sürecinde yaşanan gelişmelerle ilgili mağduriyete uğrayan ve ödeme güçlüğü çeken kiracılarımız için belediyemizin kira alacakları ilk etapta iki ay süreyle erteledi” dedi.

HEM TEMİZLİK HEM MORAL

Çalışmalarını yaparken çalışma arkadaşlarının ve ilçedeki vatandaşların sağlığını gözeterek adımlar attıklarını da belirten Eriş, “ Sağlık önlemleri çerçevesinde her gün belediye hizmet binalarında belediye çalışanları ve vatandaşların vücut ısısı ölçümleri yapılıyor. Çalışma alanları öğle ve akşam olmak üzere günde iki kez dezenfekte ediliyor. Temizlik İşleri, Sağlık İşleri ve Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından haftanın 7 günü program dahilinde eş zamanlı olarak kent merkezinde, eski beldelerde ve köylerde ilaçlama ve yıkama çalışmalarına devam ediliyor. Günlük olarak ortalama 1000 adet maske ve eldiven dağıtımı yapılırken ayrıca temizlik malzemesi yardımları arasında zeytin sabunu da mutlaka veriliyor. Belediyeye ait zeytin ağaçlarından elde edilen yağlarla yapılan 3 bin 500 adet zeytin sabunu evlere ulaştırılıyor. Vücut ısı ölçümleri aynı zamanda ilçede pazar kurulan günlerde de pazaryerlerindeki noktalarda da yapılıyor. Bu noktalarda vatandaşlara el dezenfektanları, maske ve eldiven dağıtımının yanında ayak dezenfektan hijyen havuzu da kurdu. Psikolojik Danışmanlık Destek Hattı ile günlerini evde geçiren vatandaşlarımıza moral desteği sağlanıyor” açıklamalarında bulundu.
Sadece bu zor günler de değil, görevini yerine getirirken sosyal sorumluluğa da dikkat ettiğini söyleyen Eriş, “Günlük sıcak yemek yardımı yapılan ihtiyaç sahibi hemşehrilerimizin yanı sıra son genelgelerle tedbir olarak işyerlerinin kapatılması nedeniyle evde olan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza adrese teslim sıcak yemek yardımı yapılıyor. Bin 600 kişilik sıcak yemek temininin yanı sıra ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza gıda yardım paketleri de ulaştırılıyor. Sokaklardaki hareketliliğin azalmasıyla birlikte daha çok ilgiye gereksinim duymaya başlayan kedi ve köpeklerin beslenmesi konusunda belediyenin gerçekleştirdiği çalışmalar artırılarak takviye yapılıyor” dedi.

‘ÖZEN GÖSTERİYORUM’

“Başkan olarak siz özel hayatınızda, ailenizle süreci nasıl geçiriyorsunuz?” sorusunu da yanıtlayan Eriş, “Gün sonunda aileme vakit ayırmaya çalışıyorum. Dışarıda olduğu gibi evde de sosyal mesafeyi korumaya özen gösteriyorum. Dünya genelinde yaşanan korona virüs salgınıyla mücadele kapsamında, vatandaşlarımızın kaygılarını bir nebzede olsun azaltmak amacıyla akşam saatlerinde sosyal medya üzerinden görüşme yapıyoruz” ifadelerini kullandı.
Son olarak Ödemişliler’e seslenen Başkan Eriş, “Ülke ve dünya genelinde zor bir süreçten geçiyoruz. Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da birlikte hareket ederek, zor günleri en iyi şekilde atlatacağız. Ödemiş bizim evimiz, biz büyük bir aileyiz sloganıyla yola çıktığımız aynı inanç ve heyecan ile önümüzdeki süreçte de Ödemiş ve ülkemiz için çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

icisleri-bakanligindan-bogazici-aciklamasi

4 günlük sokağa çıkma yasağında bu kez marketler ve bakkallar açık!

aliagada-bayram-surprizi

Aliağa Belediyesi’nden bayram sürprizi