in ,

‘Turizm sektörü belirsizlik içinde’

Pandemiden en çok etkilenen meslek guruplarından turizmciler, mutasyonlu virüs nedeniyle bir darbe daha aldı. Öyle ki, rezervasyonlar bir bir iptal ediliyor

turizm-acenteleri-daha-fazla-destek-bekliyor

Turizm, hayatımızı kabusa çeviren korona virüs (Kovid-19) salgını sürecinden en çok etkilenen sektörlerden biri oldu. İşletmeler, sağlık için alınan önlemler kapsamında uzun süre kapalı kalmak zorunda kaldı. Maliyetlerini kurtaramayan oteller de tek tek kapılarını kapattı. Aşılama devam ederken ortaya çıkan mutasyonlu virüs nedeniyle sektörün bir darbe daha aldığını belirten Ege Turistiktik İşletmeciler ve Konaklamalar Birliği (ETİK)Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, “Aşılama ve Güvenli Otel Sertifikası sayesinde daha olumlu bir senaryo karşımızda derken mutasyonlu virüs nedeniyle Avrupa tatil rezervasyonlarını iptal ediyor” dedi.

otelciler-seve-seve-hizmet-verir-ama-mehmet-isler-etik-turofed26

Aşılamayla birlikte sahada kontrol öngördüklerini belirten İşler, “İstenilen hızda gitmemesi ve karşılığında mutasyona uğrayan virüsün bulaş ve vaka sayısı yaratması sahada ertelemelere sebebiyet veriyor. 17 Mayıs’tan itibaren uluslararası uçuşları açacağını belirten İngiltere’de durumlar kötü. Kıtalar arası uçuşlar yasaklandı. Bu uçuşları ihlal edenlere 5 bin Pound ceza ödeneceğini açıkladı. Burada artık bizim tur operatörleriyle ilişkilerimiz ön plana geçmiyor. Bu durum maalesef turizmi etkiliyor” açıklamalarında bulundu.

Turistlerin hükümet politikaları nedeniyle tatil sezonunda rezervasyonları iptal ettiğini söyleyen İşler, “Avrupalı turistin güneşe tatile ihtiyacı var. Bunaldı. Ama hükümet ceza kararı alıyor. Bu karar da hem tüketiciyi hem otelciyi bağlıyor. Planlar da değişiyor. Mutant virüsün durumundan dolayı 10 Haziran’a kadar uçuşlara izin vermiyorum diyor. 30 Haziran’dan sonra belki Temmuz’a erteler deyip turist bekleyeyim kararı alıyor. Şu an rezervasyonlar olumsuz etkileniyor. Turizmi bilinmeze sürüklüyor. Şuan aşılamayla birlikte 17 Mayıs olayıyla Avrupa’nın yarattığı ilkbahar havası yerini belirsizliğe bıraktı. Bu belirsizlik turizmin aleyhine işliyor. Rezervasyonlarda iptaller gözlemliyoruz. Maalesef başka konu da var; Türkiye aşılama yapıyor evet ama mutasyonlu virüs Avrupa’da yükseliyor. Sorun bizim aşılamayı hızlı yapmamız değil, virüsün yaygınlaşması ve önünü alamıyor olmaları. Kökünden çözmek istedikleri için ülkelerinden vatandaşlarını turist olarak göndermek istemiyorlar. Aşılanmamış kimseler sayesinde risk almak istenmiyor. Bu durum turizmi yeniyor. Haziran’da rezervasyonlar ya ileri tarihe alınıyor ya da iptal oluyor. Turizm sektörü haziran ayını ötelemek durumunda. Beklentimiz mutasyonlu virüs konusunun tüm dünyada çözüme kavuşması” diye konuştu.

RANA BEYZA ÖZTÜRK/ ÖZEL HABER

cumhur-tasdelen

‘O zaman biz de patates satalım!’

Ayhan-Can-oto

‘Oto Can Mer sizi yolda bırakmaz!’