Ege Telgraf Gazetesi'nden A. Buğra Tokmakoğlu'nun haberine göre;  Öğrencilerin heyecanla beklediği, ailelerin ise plan yapmak için rota ve etkinlik alternatiflerini değerlendirdiği yarı yıl tatili 20 Ocak’ta başlayıp 2 Şubat 2024 Cuma günü tamamlanacak. Yurt içi ve yurt dışında çocuklarla keyifli vakit geçirmek isteyen aileler yarı yıl tatilinde seyahat etmek için arayış içerisinde.

İlk, orta ve lise kademesinde okuyan yaklaşık 19 milyon öğrenci 2023-2024 eğitim-öğretim yılının ilk ara tatilini tamamladı. Hem yurt içinde hem de yurt dışında onlarca farklı destinasyonda hareketlilik yaratan ilk ara tatilin tamamlanmasının ardından gözler sömestr tatiline çevrildi.

İki haftalık ara tatil 20 Ocak 2024 Cumartesi günü başlayacak 5 Şubat 2024 Pazartesi günü ise eğitim öğretim dönemi yeniden başlayacak. İlk, orta ve lise kademesinden 19 milyon öğrenci ve ailelerini ilgilendiren sömestr döneminde Türkiye’nin dört bir yanındaki tatil merkezleri ile yurt dışındaki birçok destinasyonda tatil hareketliliği bekleniyor.

Birçok kişi tatil planını son dakikaya bırakmamak adına şimdiden rota ve etkinlik önerilerine göz atarken, bu süreçte en çok heyecan duyan kişiler ise hiç kuşkusuz çocuklar.

Çocuklarla keyifli vakit geçirmek, yepyeni deneyimlere imza atmak, yeni yerler ve duraklar keşfetmek isteyenler için sömestr tatilinde gidilecek, görülecek yerler ve yapılacak alternatifleri bir araya getirdim.

SÖMESTR TATİLİ ÖNERİLERİ

İstanbul: Türkiye’nin en popüler turizm merkezi olan İstanbul, sömestr tatilinde çocuklu aileler için muhteşem bir destinasyon. Yoğun tatil dönemlerinde birçok İstanbullu’nun şehir dışına çıkmasıyla İstanbul sokakları ziyaretçilere kalıyor.

Baştan başa yürüyerek keşfedilebilecek çok sayıda rotaya sahip olan İstanbul’da Sunay Akın’ın kurucusu olduğu Oyuncak Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Kız Kulesi, Galata Kulesi, Tünel, İstiklal Caddesi, Miniatürk, Haliç, Pier Loti Tepesi ve Teleferiği gibi rotalar hem İstanbul’u keşfetmek hem de çocuklarla eğlenceli ve öğretici bir süreç yaşamak için muhteşem alternatifler arasında.

İstanbul’daki toplu taşıma sistemi birçok merkezi noktada hayat kurtarıcı konumda. Metro, otobüs, tramvay gibi seçeneklerle İstanbul trafiğine çok fazla takılmadan şehri keşfetme olanağınız var.

Ankara: Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara, çocuklarla seyahat için en iyi alternatiflerden biri. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istiratgahı Anıtkabir’le başlayacak turda, Ankara’nın simge yapılarından Atakule, Kızılay Meydanı, ilk ve ikinci TBMM binası, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Kuğulu Park, Tunalı Hilmi Caddesi gibi rotalar gezilecek yerler arasında.

Kocaeli-Sakarya-Kartepe: Sakarya, Kocaeli, Kartepe rotası İstanbul’a yakın konumuyla birçok ailenin tatillerde tercih ettiği rotalar arasında. Sapanca Gölü ve çevresindeki çok sayıda bungalov ev ve konaklama tesisi çocuklu ailelerin keyifle zaman geçirebildiği, doğayla baş başa vakit geçirebildiği keyifli duraklar arasında.

Kocaeli Maşukiye başta olmak üzere Kartepe Kayak Merkezi ekonomik tatil yapmak için de iyi bir fırsat sunuyor.

Sağlıklı seyahat rehberi: Yolda kalbinizi ve bedeninizi koruyun Sağlıklı seyahat rehberi: Yolda kalbinizi ve bedeninizi koruyun

Paris, Fransa: Fransa’nın başkenti Paris, çocuklu ailelerin ara tatil döneminde yurt dışında tercih ettiği rotalardan biri. Özellikle Disneyland eğlence parkı hem yetişkinler hem de çocukların gözdesi.

Paris, kültür ve tarihi dokusuyla da hem ziyaret edilebilecek hem de ziyaret sırasında birçok şey öğrenilebilecek bir destinasyon. Dünyaca ünlü meydanları, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Louvre Müzesi, hayvanat bahçesi ve yemyeşil park bahçeleri ile her anında keyif alınabilecek bir rota.

Vizesiz Balkan Ülkeleri: Vizesiz Balkan coğrafyası vize ile uğraşmadan yurt dışına seyahat etmek isteyen ailelerin rotasında yer alıyor. Türkiye’den yakın uçuş mesafesinde olması nedeniyle 2-3 saatlik bir uçak yolculuğuyla ulaşılabilen bu ülkeler gastronomik lezzetleri, yerel dokuyu koruyan hareketli sokakları ve sıcakkanlı yerel halkıyla ziyaret edenleri büyülüyor.

Karadağ, Bosna-Hersek, Sırbistan vizesiz Balkan ülkeleri arasında en çok tercih edilen yerler arasında.

Kaynak: EGE TELGRAF