in ,

Turizmcinin yüzü tam kapanmada da gülmedi

Bayram tatilinin 17 günlük kapanma içinde kalması nedeniyle rezervasyonların iptal edildiğini söyleyen Çeşmeli turizmciler, umutlarını 1 Haziran’dan sonraya bıraktı

Ramazan Bayramı’nın 17 günlük tam kapanma içinde yer alması otellerin boş kalmasına neden oldu. Uzun kapanma sürecinden dolayı tatile çıkamayan vatandaş bayram tatili için rezervasyonlarını iptal ettirdi. Çeşme’de bazı otellerin 17 günlük tatil fiyatları 2 kişi için 5 bin liraya kadar düşmüştü.
Tam kapanmanın başlamasından önce tatilciler araçları ile uzun kuyruklar oluştururken turizmcilerin yüzü yine de gülmedi. Yüzde 10-15 gibi bir doluluk beklediklerini belirten Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı Yakup Demir, “Öngörümüz kısıtlamadan önce belliydi. Ancak bu öngörümüzü bile tutturamadık. Çeşme’de yazlığı olanlar geldi ya da kapanma öncesi son günlerini değerlendirmek isteyenler geldi. Şu an yüzde 10’a yakın bir doluluk var. Bu da bizi memnun etmedi. Çünkü süre çok uzun olduğu için işinden izin alamayanlar da oldu. Uzak şehirden gelemeyenler de oldu” dedi.
Rezervasyonların da birer birer iptal edildiğini söyleyen Yakup Demir, “Vaka sayısının düştüğü zamanlarda bayram tatili için çok önceden yapılan rezervasyonlar vardı. Turizm için bayram tatilinden ümitliydik. Ancak bayram Çeşme’de buruk geçecek. Kapanmanın 19 Mayıs haftasına da sarkma ihtimali var. Böyle bir durum olması halinde 1 Haziran’a kadar Çeşme’de turizmden bir şey beklememek gerekiyor. Bu da turizm için hiç iç açıcı değil. Oteller boş kalacak” diye konuştu.

‘TURİZME DESTEK ŞART’

Otellerin sokaklardan daha kontrollü olduğunu sözlerine ekleyen Demir, “ Yabancı turistler sadece tatile geldikleri için kuralları daha esnek, denize girebiliyorlar. Türk tatilciler için bu daha farklı. Umumi alan genelgesi belli. Mülkiyet sınırları içerisinde özgürsün, mülkiyet sınırı dışında her istediğini yapamazsın diyor. Yabancı tatilciler gibi bu genelgenin biraz daha Ülkede 1.5 milyondan fazla yatak ve 70 bin kadar otel var. Bizlere haksızlık yapılmamasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

YUNUS EMRE ÇINAR/ÖZEL HABER

izmirdeki-taksiler-surekli-dezenfekte-ediliyor

‘Taksinin sahibi gibi şoförün de hakkı var!’

Mezopotamya’nın incisi: Mardin