Nihat Ak/EGE TELGRAF- Bu yıl Kurban Bayramı tatili 15 Haziran Cumartesi başlayacak, 23 Haziran Pazar tamamlanacak. Tatilin 9 güne çıkarılmasını turizmciler coşkuyla karşıladı. Beklentilerini ve tatil planlarını Ege Telgeraf’a değerlendiren turizmciler, yaşanacak yoğunluklardan etkilenmek istemeyen yurttaşların rezervasyonlarını erken yapmalarını istedi. 

Türkiye'de imalat sektöründe güven geriledi: Reel Kesim Endeksi 102,8'e düştü Türkiye'de imalat sektöründe güven geriledi: Reel Kesim Endeksi 102,8'e düştü

YAZ BAYRAMI ETKİLİDİR

Bayram tatili gün sayısının artmasının sektörü sevindirdiğini belirten Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) İzmir BTK Başkanı Kıvanç Meriç, “Keşke bu uzatmayı yılın başında gerek vatandaş gerekse turizci bilse. Ona göre panlarını yapsa. Tatilin uzatılmış olması doping etkisi yapar. Günümüz şartlarında vatandaş 9 günün bir kaç gününü tatil olarak değerlendirebiliyor. Bayram tatili nedeniyle güzel tatil paketleri oluşturuldu. Doluluk oranları yaz bayramlarında yüksek oluyor. Yurttaşlarımız bu dönemde seyahat acentalarından tatil planı yaparken danışmanlık desteği alabilir. Vatandaşımız isteklerini ve bütçesini acentaya bildirir. Çok kaliteli bir tatilin kapısını aralamış olur. Seyahat acentalarını ödenen bedel ekstra değildir. Acenta programlı bir tatilin iktisatlı bütçelere güvenli ortamda yapılmasına katkı koyar” dedi. 

‘ŞEKERLİ BİR TATİL’

Tatilin uzatılmasının rezarvasyonlara olumlu yansıdığını belirten Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir, “Şeker Bayramı da dediğimiz Ramazan Bayramı tatili güzel geçmişti. Ama iki bayram arasında yoğunluğumuz düştü. Tatilin uzutalma kararını alan yetkilerele ben sektör adına teşekkür ediyorum. Hiç olmazsa kırık giden günlerimizi telafi etme imkanı buluruz. Şu anda yükselen rezervasyonlarla yüzde yüz doluluk oranlarına ulaşacağımızı düşünüyorum. Zaten sezonun da tam orta noktasındayız. Havalar çok sıcak ve tam böyle tatili hatırlatan bir hava var. Ekonomik sıkıntılar olsa bile toplumda tatil kültürü yerleşti. Alışkanlıklarına tatil işleyen vatandaş bulup buluşturup bu bayramda tatil yapmak için sahillere akın edecektir. Fiyatlarımız geçen yılın fiyatları. Bayram paketlerimizde zam yapmadık. Çeşme ve çevresindeki butik otellerimizin kişi başı günlük fiyatı 5 bin lira. Beş yıldızlı otellerimizde ise fiyatlarımız 10-12 bin lira arasında değişiyor. Piyasa değerlerine bakınca makul fiyatlar” ifadelerini kullandı.

KURU KALABALIK

Uzatılan tatil döneminde umutlu olmadıklarını dile getiren Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Onursal Kurucu Başkanı Serdar Karcılıoğlu, “Büyük ihtimalle 14 Haziran Cuma Bodrum, Marmaris başta olmak üzere güneydeki tatil merkezlerinin yolları trafikten kilitlenecek. Saatlerce isyan edecek insanlar. Ertesi gün de basında tatil beldeleri doldu taştı, turizmde Kurban Bayramı bereketi başlıklı haberleri okuyacağız. Muhtemelen hiç kimse yollarda izdiham oluşturan yüzbinlerce vatandaşın kaçta kaçının otellere ve turistik işletmelere gittiğini sormayacak. O yolları dolduran insanın olsa olsa yüzde 10’u otelerimize gelecek. Bir kısmı da küçük esnaftan alışveriş yapacak. Neden diye sorulacak olursa, yurttaş geçim derdinde. Bir kısmı zaten kurban ibadetini yapmak için bütçesinden önemli bir kısmını o tarafa yönlendirecek. Tatile ayıracak parası olmayacak kadar az olacak. Bugün güneyde ücretsiz tatil fırsatı deseniz çok sayıda vatandaş ulaşım ve yolda harcayacağı yeme içme masraflarını hesaplanacaktır. Ve tatil yapamayacak. Kuru kalabalıklar turizm sektörüne katkı sağlamıyor. Kimse kalabalıklara aldanmasın. Ülkeyi yönetenler ekonomiyi düzelttiğinde sektör ayağa kalkabilir. Üretim olursa, yurttaşın cebi para görürse vatandaş tatil fırsatını 9 günlük bayramlara kalmadan yapar. Şu anda en büyük eksiğimiz ‘orta direk’ dediğimiz kesimin yok olmasındandır. Kurban Bayramı tatilinde ultra lüks zenginlere hizmet veren konaklama tesisleri dolu olacak. Ama alt ve orta gelir seviyesindeki kesime hizmet veren işletmelerde bayram yoğunluğu maalesef yaşanmayacak” diye konuştu.

Kaynak: EGE TELGRAF