Türk Hava Yolları'nın Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, şirketin büyüme ve istihdam stratejilerini açıkladı. Bolat'ın CNN Türk'te yaptığı önemli açıklamalara göre, THY yakın zamanda 1000 kabin memuru ve 900 pilot alımı gerçekleştirecek. Havacılık sektörünün zorluğuna da değinen Bolat, şirketin geçmişten günümüze olan başarı hikayesini anlattı.

THY'nin 2003 yılında sadece 65 uçağı olduğunu hatırlatan Bolat, şirketin bu süreçte nasıl Avrupa'nın önde gelen havayolu şirketlerinden biri haline geldiğini vurguladı. Bugün THY, Avrupa'da lider konumda olup, sadece Ryanair gibi birkaç rakibiyle rekabet ediyor ve bunları geride bırakmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Havacılık endüstrisinin karşılaştığı zorluklara da değinen Bolat, sektörün karlılığının düşük olduğunu ve uçak finansmanı gibi maliyetlerin yüksek olduğunu belirtti. Ancak, THY'nin Türkiye ekonomisine sağladığı katkının önemine de vurgu yaparak, 2023 yılında şirketin Türkiye'ye 55 milyar doların üzerinde bir katkı sağladığını ifade etti. Bu katkının, doğrudan gelirler, hizmet ihracatı ve tedarik zinciri üzerinden geldiğini açıkladı.

DenizBank’tan açıklama: Yaşanan sorun kademeli olarak gideriliyor DenizBank’tan açıklama: Yaşanan sorun kademeli olarak gideriliyor

900 PİLOT DAHA ALINACAK

Bolat ayrıca, şirketin filo genişletme ve modernizasyon stratejilerini de detaylandırdı. 2023 yılı itibarıyla pilot sayısını önemli ölçüde artırdıklarını ve bir yıl içinde 900 pilot daha alacaklarını belirtti. Kabin memuru sayısının da artırılacağını dile getirerek, THY'nin büyüme yolculuğunun sadece personel alımıyla sınırlı olmadığını, aynı zamanda hizmet kalitesini ve küresel ağını genişletmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Son olarak, İstanbul Havalimanı'nın önemine ve şirketin operasyonel verimliliğine de değinen Bolat, havalimanının dünya genelindeki merkezi konumunu vurguladı ve şirketin bu avantajı nasıl kullandığını anlattı.

Kaynak: MyNet