in ,

Türk kahvesinin eşsiz tadına ‘sağlık’ karıştı!

Türklerin çok sevdiği ve tüm dünyaya armağan ettiği bir tat: Türk Kahvesi… Özel günleri anlamlandıran, sohbetleri şenlendiren, birlikteliklerin vazgeçilmezi, yoğun iş temposunun en tatlı molası…

Kentin en eski kuru kahve dükkanlarından biri olan Lider Türk Kahvesi, 1936 yılında İstiklal Savaşı gazisi olan ve 1938 yılında Tarihi Kemeraltı Çarşısı’ndaki mütevazi, dükkanında kuru kahvecilik yapmaya başlayan Hacı Hüseyin Gönen tarafından kurulmuş. Daha sonra nesilden nesile devam eden kuru kahvecilik mesleği ilk olarak oğlu Bekir Gönen ile varlığını sürdürmüş. Bugün ise Kimya Mühendisi Mehmet Gönen ve Sinem Gönen ile adeta altın çağını yaşayan Lider Türk Kahvesi, her geçen gün güçlenen kimlikleri ve gelişen farklı tatlarıyla damakları şenlendiriyor.
Geçmişten bugüne Lider Türk Kahvesi’nin yolculuğunu ve yeni nesil ürünleri Ege Telgraf’a anlatan Mehmet Gönen, “Kuru kahvecilik, sülalemizden gelen bir meslek. Dedem başlatmış; rahmetli babam ve rahmetli annem devam ettirmiş. Şimdi ise bayrak benim elimde… Kahvenin kokusuyla büyüyen biriyim. Tadından zaten asla vazgeçemem. Çocukluğumda birçok hatıramın adresidir Lider Türk kahvesi. Kemeraltı’na gelen her kişi muhakkak Kızlarağası Hanı’nda bir kahve molası verir. İşte, o kahve Lider Türk Kahvesi’dir. Eski insanlar damak tadına ve kaliteye daha bir düşkün oldukları için bizleri tercih ediyor. Hiç unutmuyorum, bir dönem ülkemizde kahve kıtlığı olmuştu. Türkiye’ye kahve getirmek bir süre yasaktı. İşte, o zaman o insanların dükkanımızın önünde kuyruklar oluşturduğunu hatırlıyorum. Bir karı kocanın el ele tutuşup bize gelip ‘Kahve geldi mi?’ diye sormasını asla unutmuyorum. Türk kahvesi, bizim için çok önemlidir. Anılarımızın, sohbetlerimizin tadıdır Türk kahvesi” dedi.

‘TAMAMEN ORGANİK’

İzmir’de vazgeçilmez bir klasik olduklarını ancak her geçen gün bünyelerine yeni tatlar kattıklarını belirten Gönen, “Çağ değişiyor; insanların beğenileri de her geçen farklı yönlere çekiliyor. Biz de bunu fırsat bilerek işe koyulduk ve bünyemize birçok farklı tadı kattık. Kafeinsiz Türk Kahvesi, Osmanlı Dibek Kahvesi, Çifte Kavrulmuş Koyu Türk Kahvesi ve Kalimera adını verdiğimiz Damla Sakızlı Türk Kahvesi’nin yanı sıra aromalı kahvelerimiz de mevcut. Çikolatalı, kakuleli, acı bademli, kavunlu, tarçınlı, fındıklı, tatlı bademli, çilekli, vanilyalı, harnup yani keçiboynuzlu Türk kahvelerimiz de mevcut. Ayrıca kış aylarında içeriğinde zencefil, tarçın, karanfil ve havlıcan olan kış kahvemiz de vazgeçilmezlerimiz arasında. Mümkün mertebe aroma kullanmıyoruz; birçoğu tamamen organik ürün bileşenlerinden oluşuyor” ifadelerini kullandı.

‘KALİTESİ ÇOK ÖNEMLİ’

“Türkiye’de ilk kafeinsiz Türk kahvesini çıkaran da biziz” sözleriyle açıklamalarına devam eden Gönen, “Bununla ilgili belgelerim de var. Bu konuda gıda kodeksinde önemli değişiklikleri de bize sordular ve bir çalışma yaptık. Araştırmalarımız hep devam etti. Tadı hoş olan, içimi güzel olan, insanların beğenebileceği tatlara yöneldik. Aromalı kahvelerimiz de böyle oluştu. Türk kahvesinde de en iyisini müşterilerimizle buluşturmaya gayret ediyoruz. Bunlarda da farklı farklı türler var ve kalitesini kullanmak gerçekten çok önemli” diye konuştu.

YENİ NESİL GURMELERE!

Türk kahvesi kafein tarafından zengin bir ürün… Her ne kadar biz içmeyi çok sevsek de kafein aşırı tüketildiğinde veya hassas ruh halinde olan insanlarda anksiyeteye neden olabiliyor ve kişilerde melatonin salgısını azaltarak uyuyamama sorunları yaratabiliyor. Korona virüs döneminde artan kahve tüketiminin beraberinde türlü türlü sorunlara yol açmasını önlemek için hemen işe koyularak çalışmalara başladıklarını söyleyen Gönen, “Korona virüs salgını nedeniyle insanların büyük bir çoğunluğu evden çalışıyor. Ev hanımların zaten kahve keyfini herkes biliyor… Ancak zamanla kafeinden dolayı kahve tiryakileri isteseler de kahve içemediklerini gözlemledik. Ayrıca çok kahve içmek yine aynı sebepten ötürü sağlık açısından da zararlara neden olabiliyordu. Çalışmalarımız sonucunda yeni nesil kafeini azaltılmış Light Türk Kahvesi’ni ortaya çıkardık. Böylelikle Türk kahvesinde hem yaş sınırını ortadan kaldırdık hem de insanların gönül rahatlığı ile tüketebilecekleri bir ürünü ortaya çıkardık. Yeni nesil kahve gurmelerinin öncelikle tercihi olacak olan Light Türk Kahvesi’nde bir fincan yerine artık beş fincana kadar kahveyi rahatlıkla içebileceksiniz” dedi.
Light Türk Kahvesi’nin içinde hiçbir kimyasal karışımın olmadığının da altını çizen Gönen, “Benzerleri var ancak birçoğunun ne yazık ki kimyasal maddeler içerdiğini biliyoruz. Biz bu işi suyun faydalı gücünden yararlanarak yaptık. Uzun bir çalışma dönemi oldu… Yurtdışında benzerlerini incelediğimizde çoğunun içinde hidrojen maddesinin olduğunu gördük. Bizim ürettiğim Light Türk kahvesi tamamen doğal. Sağlığını düşünen ama ‘Ben Türk Kahvesi olmadan yapamam’ diyenler için gerçekten vazgeçilmez bir ürün oldu. Biz bunu ayrıca diyet ve spor yapan kişilere de öneriyoruz. İçimi bakımından değerlendirecek olursak, normal bir Türk kahvesinden hemen hemen hiçbir farkı yok. Telvesi ve köpüğü ile damakta yine eşsiz duyguları canlandırıyor. Ürünümüzü piyasaya sürmemizin ardından siparişlerimiz de bir hayli arttı. Özellikle online sipariş çok alıyoruz. Hem www.liderkahve.com adresi üzerinden hem de Türkiye’de çok bilinen bir alışveriş sitesi üzerinden satışlarımız mevcut. İsteyenler, Kemeraltı’na gelerek Kestane Pazarı Camii arkasında bulunan güzel dükkanımızdan da kahvelerini temin edebilir” açıklamalarında bulundu.
Son olarak, kahve tutkunlarına seslenen Gönen, “Telvesine umutlar bağlamış fallarında… Sohbetler kurulmuş, kız istenmiş, dostluklar perçinleşmiş, sofraların son içeceği olmuş… Dedim ya hem fincandaki hem de fincan tabağındaki telvesine bağlanmış beklentiler, umutlar, kaybedişler, arayışlar, hatta mutluluklar ve de sevgiler… Türk kahvesine gönülden bağlı olan herkese bizi takip etmelerini söylüyoruz. Bu konuda gerçekten birçok kahveyi aroma eklemeden yapıyoruz ve başarılı sonuçlar elde ediyoruz. Bu eşsiz tadın ‘Lider’i olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

izmirli-servisci-esnafi-kontak-ceviremedik-tek-caremiz-oteleme

İzmirli servisçi esnafı: ‘Kontak çeviremedik tek çaremiz öteleme’

11-yasindaki-cocugun-kargo-aracinin-altinda-kaldigi-dehset-anlari-kamerada

11 yaşındaki çocuğun kargo aracının altında kaldığı dehşet anları kamerada!