in ,

Türk sofralarının İstiklâl Marşı’nı besteleyen adam: “Tarhana Baba”

“Tarhana Baba” markasıyla 46 yıldır Türk tarhanasını markalaştırmaya çalışan Mustafa Yeldanlı, “Tarhananızı sevin, köylümüz efendi olsun” diyor

turk-sofralarinin-istiklal-marsini-besteleyen-adam-tarhana-baba

Uzun süredir methini duyuyorduk ama yolumuz bir türlü Uşak’a düşmediği için tarhanasının tadına bakamamıştık.
Nihayetinde vuslata erdik.
Mustafa Yeldanlı, tam 46 yıldır Uşak’ta tarhana üretiyor.
82 yaşındaki Mustafa amca, hâlâ işinin başında ve tertemiz dükkânında farklı kentlerden gelen misafirlerine, enfes tarhanalarından ikram ediyor. Oğulları Serdar ve İsmail Yeldanlı ile birlikte, ülkemize özgü bu muhteşem ürünü markalaştırmaya çalışıyor. Tarhana üretimlerini, Uşak’taki imalathanelerinde gerçekleştiriyorlar. Malzemelerin tümü, Uşak’a bağlı köy ve beldelerden seçilerek alınıyor. Hiçbir kimyasal katkı maddesi kullanılmıyor.
Uşak dışındaki ilk şubesini İstanbul Kadıköy’de açmış Tarhana Baba
Adeta üzerine titrediği kalitesini bozmamak için, şube sayısını artırmakta ciddi tereddüt yaşıyor.
Mustafa amca ile sohbetimizden aklımda kalan en önemli sorusu, “Ülkemizde tarhanayı herkes tanıyor, biliyor, seviyor ama tanıtmıyor. İtalyanlar’ın pizzasını tüm dünya tanıyor, ama ondan kat be kat daha sağlıklı ve lezzetli tarhanamızı neden dünya tanımıyor?” oldu.
Doğru bir soru bu.

ANADOLU MUCİZESİ

Çevrenize alıcı gözle bakınca, dikkatinizi ilk çekecek görüntü, çocuklarda ve gençlerde görülen aşırı kilolar ve obezite oluyor. Çocuklarımız, gazlı ve kolalı içecekleri derhal bırakarak, ayran ve hoşaf tüketmeliler. Fast food türünde ne idüğü belirsiz yiyecekleri ellerinin tersi ile iterek, mis gibi tarhanamızı denemeliler.
Çünkü bir mucize ürün, adeta bir şifa kaynağı tarhana…
Bağışıklık sisteminden damar tıkanıklığını engellemesine, bağırsak florasının düzenlenmesinden mide asidini giderilmesine, soğuk algınlığından kansere karşı önemli koruma sağlamasına kadar vücudun gereksinim duyduğu pek çok besini barındırıyor. Kolesterol şikâyeti bulunanlar için ise adeta tabiatın verdiği bir ilaç tarhana…
Pek çok yiyecekte bulunmayan P ve K vitaminlerini içeriyor, damar tıkanıklığını engelliyor, vücuttaki fazla tuzu atıyor, doğal tokluk hissi veriyor, cilt sıkılığını güçlendiriyor.
Yanında sıcacık köy ekmeği, tercihe göre içine atılan haşlanmış nohut, yanında mis gibi turşu ile damak çatlatan bu lezzeti yaşamanız mümkün.

ANNELERDEN SONRA İKİNCİ

Tarhana Baba, “Annelerden sonra ikinciyiz” gibi, çok sevimli bir sloganı benimsemiş. Mustafa amca, “Annelerimizin yaptığı tarhana her zaman birincidir. Bizler ‘Annelerden sonra ikinciyiz’ diyecek kadar ürünümüze güveniyor ve kalıcı olmaya çalışıyoruz. Uşak tarhanası ürünüyle, yapımıyla, malzemesiyle Uşak’ta olmalı diye düşünüyoruz. Ürünlerimiz, tıpkı annelerimizin yaptığı gibi 21 gün fermenteli üretiliyor. Kimyasal katkı ve sera ürünü kesinlikle kullanmıyoruz. Tarhanamız, güzel ülkemizin en önemli gıda markası olabilir.” diyor.
Özellikle ailelerin, çocuklarımızı mutlaka tarhanaya alıştırmaları gerekiyor.
En küçük soğuk algınlığında yataklara düşen çocuklarımızın bağışıklık sistemlerinin gelişmesinde tarhana çorbası çok önemli işlev yükleniyor. Tarhana Baba’dan nazar boncuğu hediyesini alan oğlum İlhan Berk’in de muhteşem tarhanaya tam not verdiğini söylemeliyim.
Mustafa amca, tarhananın yararlarını anlatırken değindiği bir başka önemli nokta, “Tarhananızı sevin, köylümüz efendi olsun” cümlesinde gizli.
Çok doğru…
Tarhananın içinde domates, biber, salça, nane, yoğurt, soğan, un, sarımsak, yağ ve baharatlar bulunuyor. Bu ürünlerin hepsi, cennet ülkemizin her yerinde her an bulunabilen, köylülerimizin ürettiği ürünler. Tarım ürünlerinin daha fazla katma değer elde etmesinde tarhana gibi ürünlerin varlığı ve markalaşması da kritik önemde.

TÜRK TARHANASI ÖNEMLİ BİR İHRACAT ÜRÜNÜMÜZ OLABİLİR

Okurlarım bilir.
Gezip gördüğüm yerlerdeki lezzetleri çok fazla bu sütunlara taşımamaya özellikle dikkat ediyorum. Ancak 46 yılda ilmek ilmek örülen bu emeğe saygı duymamak, şapka çıkarmamak elde değil. Ülkemizin böylesine başarılı aile şirketlerine çok ihtiyacı var. Bana göre gerek dayanıklılığı gerekse besleyici olması nedeniyle, Türk tarhanası önemli bir ihraç ürünü de olabilir.
Bu düşüncem, gıda ihracatı ile uğraşan dostların kulağına kaçsın istiyorum.
Yolu Uşak’a düşen okurlarımın, kent merkezindeki Tarhana Baba’da mutlaka soluklanmalarını öneriyorum. Bebek Tarhanası, Kızılcık Tarhanası, Mantarlı Tarhana ve Siyez Buğdayı Tarhanası bu şirin restoranda sizleri bekliyor. Tarhananın yanında ev eriştesi, tahin haşhaş, köy ekmeği, reçeller ve yöreye özgü tatları son derece uygun fiyatlarla satın almanız da mümkün.
“Uşak sevdalısı” deyince benim aklıma iki yürekli Atatürkçü öğretmen, Yılmaz Sunucu ve Sadettin Dikkaya gelir. Yılmaz ağabeyi, birkaç sene önce sonsuz uykusuna yatırmıştık.
Karaburun havası iyi gelen Sadettin Hoca ise, Allah uzun ömür versin, İzmir’den buralara uzanmaya ve Uşak’a özgü güzellikleri tanıtmaya devam ediyor.
Bu iki yürekli adama bir başka Cumhuriyet sevdalısı Mustafa amcayı eklemekten büyük mutluluk duydum. “Tarhana Baba”ya uzun ömürler dilerken, müthiş lezzetini en kısa sürede İzmir’de de görmeyi, toprak çanaktaki tarhanasını tahta kaşıkla içmeyi diliyorum.

Serkan Aksüyek / Özel Haber

korsan-otoparkcilar-yolu-otoparka-cevirdi

Korsan otoparkçılar yolu otoparka çevirdi!

izmirin-duvari-cicek-acti

İzmir’in duvarı çiçek açtı