in ,

Türk Tabipler Birliği, DİSK, KESK Ve TMMOB’dan çağrı!

İzmir’de faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri, dernekler, sendikalar ve meslek odaları TBMM’de geçtiğimiz günlerde onaylanan Libya tezkeresine dair önemli bir açıklama yaptı.

izmirde-libya-tezkeresi-aciklamasi

İzmir Emek ve Demokrasi güçleri adına hazırlanan ortak bildiriyi okuyan TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Melih Yalçın, barıştan yana olduklarını ve Türkiye’nin Libya’daki iç savaşta taraf olmaması gerektiğini söyleyerek şunları ifade etti: “Türkiye, tarihinin en büyük ekonomik, sosyal ve siyasal krizini yaşamaktadır.

AKP hükümeti, gerçekçi olmayan politikalarıyla iç ve dış siyasette çuvallamış, ciddi anlamda bir çıkmaza girmiştir. Her alanda çırpındıkça batan iktidar, çareyi yeni bir savaşta aramaktadır.  Libya’ya asker göndermenin hedeflendiği tezkere geçtiğimiz günlerde Meclisten AKP ve MHP oylarıyla geçti. Bugüne kadar Suriye ve Irak başta olmak üzere TBMM’den geçirilen onlarca tezkerenin kalıcı bir çözüm üretmediği aksine yeni sorunları da beraberinde getirdiği açıktır. Bununla birlikte iç savaş halindeki Libya‘ya asker gönderme, AKP’nin Türkiye’de iç ve dış politikada yaşanan tıkanmayı aşma çabasından başka bir şey değildir. “Yurtta barış, dünyada barış” ilkesi ile temelden çelişen bu tür askeri müdahalelerin Türkiye’nin ulusal çıkarlarına değil, AKP’nin daha uzun süre iktidarda kalma amaçlarına hizmet ettiği açıktır. Ayrıca, AKP’nin Suriye ile başlayan, bugün Libya ile sürdürülmek istenen hamlelerinin ülkeyi daha fazla çıkmaza sürüklemesi olasılığı hiç de yabana atılacak cinsten değildir. Her geçen gün geriye dönülemez tahribatlar yaratan, halkları birbirine düşman eden AKP’nin savaş politikalarının emekçilere, insanlığa ve halklarımıza hiçbir yararı yoktur. Ülkemizin, emekçilerin ihtiyacı yeni tezkereler değil, hızla barışı ve demokrasiyi tesis edecek adımların atılmasıdır. Libya tezkeresi derhal iptal edilmeli, savaş politikalarında ısrardan vazgeçilmelidir.”

Erman Şentürk

 

engelsiz-izmir

ENGELSİZMİR’de gündem “Bahçe Terapisi”

ilkay-girgin-erdogan-yarin-ege-telgraf-web-tvde

Karaburun Belediye Başkanı, yarın Ege Telgraf’a konuk oluyor