Türk Telekom, 2024 yılı birinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Türk Telekom'un konsolide gelirleri yıllık bazda yüzde 6 artarak 28 milyar TL'ye ulaştı. FAVÖK'ü (Faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr), yüzde 23 artarak 10,3 milyar TL olan Türk Telekom'un, FAVÖK marjı ise geçen yıla kıyasla 510 baz puan iyileşerek yüzde 36,6'ya yükseldi. Türk Telekom'un ilk çeyrekteki net kârı 1 milyar TL oldu. Türk Telekom, 2024'ün ilk çeyreğinde 4,6 milyar TL yatırım gerçekleştirdi.

Şirketin, yılın ilk çeyreğinde toplam abone sayısı 52,8 milyon, mobil abone sayısı 26,2 milyon, sabit genişbant abone sayısı 15,2 milyon oldu. Sabit internet ve mobil, Türk Telekom'un ilk çeyrekteki faaliyet gelirlerinin yüzde 72,6'sını oluşturdu. İki iş kolunun gelirlerindeki toplam 2,6 milyar TL'lik artış yıllık büyümeye önemli katkı sağladı. Türk Telekom, “Memleketin bir şehrinde değil her şehrinde” anlayışıyla Türkiye'nin 81 ilini fiber ağlarla örmeye devam etti. Yarının teknolojileri için olmazsa olmazların başında gelen fiber altyapı uzunluğunu 2024 birinci çeyrek itibarıyla 441 bin km'ye taşıyan Türk Telekom'un fiber hane kapsaması ise 32,2 milyon oldu. Fiber abone sayısı 13 milyona ulaşan şirketin, FTTC (Saha Dolabına Kadar Fiber) abone sayısı 8,6 milyon olurken, FTTH/B (Eve / Binaya Kadar Fiber) abone sayısı 4,5 milyona yükseldi. Şirketin bir önceki yıl yüzde 79,8 olan fiber abonelerinin toplam sabit genişbant aboneleri içindeki payı yüzde 85,7'ye yükseldi.

2024'e tüm yıl için paylaştıkları öngörü setini teyit eder şekilde sağlam bir başlangıç yaptıklarını belirten Türk Telekom CEO'su Ümit Önal, “Öncü iş kollarımızda devam eden ivme ile yıla tatmin edici bir giriş yaptık. 1Ç'24 hedefleriyle karşılaştırdığımızda, gelir artışı beklentimize paralel gerçekleşirken, FAVÖK marjı beklentimizden yüksek gerçekleşti. Mobil, pazardaki yoğun rekabete rağmen üstün performansı ile bir kez daha konsolide gelir büyümesinin itici gücü oldu. Sabit genişbant ise öngördüğümüz üzere ARPU büyümesindeki hızlanmayla katkısını artırırken daha fazlası için gerekli aksiyonları almayı sürdürdü” dedi.

“Güçlü fiber ağımız ile yarının teknolojilerine hazırız”

Emtia piyasasında geçen ay altın, gümüş ve bakırdaki zirveler öne çıktı Emtia piyasasında geçen ay altın, gümüş ve bakırdaki zirveler öne çıktı

Türkiye'nin dijital dönüşüm yolculuğunda lokomotif rol üstlendiklerinin altını çizen Önal, “Herkes için yüksek hızda erişilebilir internet mottosuyla Türkiye'nin her köşesini fiber ağlarla örüyoruz. Yarının teknolojileri için olmazsa olmazların başında gelen fiber alanında son derece yüksek bir motivasyon ve özveri ile yatırımlarımıza devam ediyoruz. Yılın ilk çeyreği itibarıyla 441 bin km'ye ulaşan fiber ağ uzunluğumuz, 32,2 milyon haneyi kapsıyor. Fiber abone sayımız 2024'ün ilk çeyreğinde 13 milyona ulaşırken, FTTC abone sayımız 8,6 milyon olurken, FTTH/B sayımız ise 4,5 milyona yükseldi. Yüksek teknoloji birikimimizi hayatın tüm alanlarına yansıtarak Türkiye Yüzyılı'nı, dijitalin yüzyılı yapma vizyonuna liderlik etmeyi sürdüreceğiz. Her sektörde kendi teknolojisini üreten ve dünyaya ihraç eden bir Türkiye için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz” ifadelerini kullandı. Türk Telekom, mobil ve 5G alanındaki adımlarını sürdürüyor. Şirket, sağlıktan finansa, eğitimden sanayiye, kültür-sanattan spora birçok alanda önemli çalışmalara imza atarak sektöre yön veren uygulamalar geliştiriyor. 5G'nin efektif şekilde kullanılması için en önemli unsurlardan olan baz istasyonlarının fiberleşmesi kapsamında önemli çalışmalar yapan Türk Telekom, LTE mobil baz istasyonlarının yüzde 52'sini fiberle bağlayarak yarının teknolojileriyle uyumlu hale getirdi. Önal “Yaptığımız çalışmalarla Türkiye'nin 5G'ye en hazır operatörüyüz. Türkiye'nin ilk özel endüstriyel 5G mobil şebekesi, ilk canlı 5G maç yayını, 5G destekli ilk çevrim içi uzaktan ameliyat, tarımda ilk akıllı traktör kullanımı, dünyanın ilk 5G VR Kukla Tiyatrosu gibi yenilikçi çalışmalara imza attık. Teknoloji birikimimizle hayatın her alanına yön vererek dijital geleceğin mimarlığını üstleniyoruz” dedi.
 

Kaynak: İHA