in ,

Türk turizminin hiç sorunu yokmuş gibi!

Türkiye turizmde güzel bir yıl geçiriyor, sahiller dolu. Çevreciler çevre kirliliğine dikkati çekerken, “Çöpler sahillerimizi ele geçirmesin” diyor

Ülkemiz geçtiğimiz yılın aksine özellikle turizm açısından güzel bir yıl yaşıyor. Özellikle hafta sonları sahillerde boş bir alan bulmak neredeyse imkansız. Son zamanlarda bazı ünlülerin ve çevrecilerin dikkati çektiği kötü bir tablo ise turizmdeki yeni sorunumuz olarak görünüyor. Her tarafın çöp olduğu sahiller için çevreciler ciddi uyarılarda bulunuyor.  Yemyeşil koyların ve halk plajlarının çöp dolması, hem canlılar hem de halk sağlığı için ciddi anlamda sorun yaratıyor. Özellikle caretta carettaların yumurta bırakmasının bile zorlaştığına yönelik uyarılarda bulunan çevreciler, “Dikkatli olalım. Sahiller canlılar için vazgeçilmezimiz. Doğayı koruyalım” diyor.

‘DİKKATLİ OLALIM’
Sahillerde sıkça rastlanan çöp problemine dair konuşan deniz bilimci Prof. Dr. Doğan Yaşar, “Sahillerimiz maalesef çöp sorunundan arınamıyor. Oysa su fakiri olduğumuz bir ülkede yaşıyoruz. Sahillerimizin turist çekebilmesi ve ilerleyen zamanlara ulaşabilmesi için gerekenler sıralamakla bitmiyor. Çöp konusunda hem turistin hem ziyaretçinin dikkatli olması gerekiyor. Türkiye’nin her köşesinde bu sorunla karşılaşabiliyoruz. Sahillerimizi koruyalım” uyarısında bulundu.

‘SORUNUMUZ ÇOK’
Diğer yandan iklim değişiminin sonuçlarının geri dönülmez sonuçlar doğuracağını ifade eden Sosyal İklim Derneği Başkanı Oğuz Ergen de, “Türkiye yağışlardan faydalanma konusunda birçok ülkeye göre geride. Binalarımızı, tarım alanlarımızı ve altyapımızı yağışlardan maksimum düzeyde faydalanacak şekilde planlamamız gerekiyor. Yangınlar ve su problemi ülkemizde gördüklerimiz kadarı. Bazı bölgelerde su kıtlıkları, aşırı hava olayları, kuraklık ve çölleşme gibi sorunlar da iklim krizinin kötü etkileri olarak kendini göstermeye başladı. Dünyada bu değişimin sonuçları karşımıza çıkıyor ve çıkmaya devam edecek. Böylesi bir dönemde sahillerde çöp olması kabul edilemez. Özellikle ekosistem ve sahilde bulunan çöpler canlılığı tehlike altına
atıyor. Çevre için hep birlikte harekete geçmek zorundayız. Ortak akıl ile hareket edilmeli. Özellikle çevre aktörlerinin çok daha aktif rol alması gerekiyor” diye konuştu.

TARKAN’IN İSYANI
Doğa tahribatına ilişkin duyarlılığı ile bilinen sanatçı Tarkan, sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarla, Kilyos sahilinin son halini gösterdi. Sahilde çektiği bir fotoğrafı “Burası Kilyos, ne kadar güzel değil mi?” notuyla paylaşan sanatçı, ardından “Gel gör ki vaziyet bu” diyerek sahildeki çöp yığınlarını art arda paylaştı.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

QUA Granite konsept bayisi ile Azerbaycan’da

‘Oteller Projesi’ güzel İzmir’e çok yakışacak