Bambus Plajı halka açıldı! Bambus Plajı halka açıldı!

Yunus Emre ÇINAR/EGE TELGRAF- 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında İAL Mezunları ilk olarak Türkiye’nin New York Başkonsolosu Reyhan Özgür’ü, Türkevi’nde ziyaret etti. Kendisi de İAL Mezunu olan Özgür, Türk Günü Yürüyüşü için New York'ta bulunan dernek temsilcilerine teşekkür ederek “Ebediyen Varolsun İzmir Atatürk Lisesi” dedi. 

Daha sonra 14 Mayıs 1919’da o dönem kentin ileri gelenleri ile birlikte İzmir’in işgaline karşı ilk direniş kararını alan İAL idarecilerini, mezunlar ve öğrencileri anlatan “14 Mayıs Kurtuluş Ateşini Yakanlar adlı ” belgesel filmin gösterimi gerçekleşti. İAL Mezunu olan Hanri Benazus’un, Kırçiçeği sponsorluğunda gerçekleşen Atatürk fotoğrafları sergisinin açılışının ardından Türkevi’nde yine Başkonsolosluk tarafından düzenlenen etkinlikte İAL mezunu müzisyen Onur Özsu ve Edis Tanburoğlu da Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendirdi. Amerika’da yaşayan İAL mezunlarının büyük ilgi gösterdiği gecenin finali ise coşkuyla söylenen okul marşı ile oldu.

İAL Mezunlar Derneği Başkanı Murat Saraç, Umut Saraç, Meryem Dilşad Bağış, Uğur Çakar, Aylin Çakar, Savaş Özok, Demet Özok, Mira Özok, Onur Özsu, Adnan Bozbay, Ümit Çakmak, Harun Atalayman, Sena Örücü, Zeynep Örücü ve Batuhan Uzel’in aralarında olduğu İAL mezunları, Manhattan Parkı girişinde41. kez gerçekleştirilen, simgesel önemi büyük olan Bayrak Çekme törenine katıldı. Ertesi gün ise İAL Mezunları, coşkularıyla New York’daki Türk Yürüyüşü’ne damga vurdu. Dernek Başkanı Murat Saraç, “Atatürk, Türkiye’yi gençlere emanet etti. Gençlerin bu emanete sahip çıkabilmesi için iyi bir eğitime ihtiyacı var. İzmir Atatürk Lisesi bunun en önemli teminatıdır. Okulumuza gönülden bağlı Sayın Başkonsolosumuz Reyhan Özgür ve ekibine ayrıca şükranlarımızı sunarız” dedi.

Kaynak: EGE TELGRAF