Tek asmada 70 salkım üzüm Tek asmada 70 salkım üzüm

Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı olarak faaliyet gösteren ve dünya telekomünikasyon sektörünün en üst örgütü olan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin (ITU) ‘İyilik İçin Yapay Zeka Küresel Zirvesi 2024’ İsviçre’nin Cenevre kentinde tamamlandı. 40 BM kuruluşu ile birlikte düzenlenen zirvede konuşan Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, ‘Yapay Zeka Endüstrisinde Küresel İşbirliklerinin Uyumlu Hale Getirilmesi’ başlıklı yuvarlak masa toplantısında yapay zeka teknolojilerinin geliştirilmesinde etik kuralların önemine işaret etti.

Turkcell Genel Müdürü, telekomünikasyon endüstrisinde etik standardizasyonun yenilikçi bir ortamı teşvik etmek ve birlikte çalışabilirliği artırmak açısından hayati önem taşıdığını vurguladı. Dr. Koç, "Telekom endüstrisinin geniş ağları, büyük hacimli verileri ve küresel olarak insanları ve işletmeleri birbirine bağlamadaki kritik rolüyle yapay zeka entegrasyonundan önemli ölçüde faydalanacağını ön görüyoruz" dedi.

Dr. Ali Taha Koç, yapay zekanın toplumsal faydalarının da altını çizerek, "Yapay zekayı bir tür çağ değişimi olarak görüyorum. ‘Herkesi’ birbirine bağlamaktan 'her şeyi' birbirine bağlama çağına geçiyoruz" dedi. Dr. Koç, yapay zekanın yeni bir ilişki biçimi kurduğunu ve bunun toplumsal faydayı artıracak şekilde kullanılması gerektiğini vurguladı. Konuşmasında şirketin yapay zeka projelerinde etik kurallara her koşulda bağlı kaldığını belirten Dr. Koç, "Turkcell'de hayata geçirdiğimiz tüm projelerde, yapay zekayı etik kurallar dahilinde geliştiriyoruz. Ürün ve servislerimizi ‘insan için teknoloji’ odağımızla geliştiriyoruz." dedi. Ali Taha Koç, 2020 yılında Türkiye’de yayınladıkları ‘Turkcell Yapa Zeka İlkeleri Etik Kuralları’ ile bu konudaki taahhütlerini kamuoyuyla paylaşarak bir ilke imza attıklarını hatırlattı.

Kaynak: İHA