EİB, Türk gıda ürünlerinin daha fazla tercih edilmesini amaçlayan 6 gıda ihracatçı birliğinin katılımıyla, Ticaret Bakanlığı'nca desteklenen 'Turkish Tastes-TURQUALITY Projesi' kitabının ikinci baskısının tanıtımı yıllık 160 milyar dolar gıda ithalatı yapan ABD'de düzenlenen etkinlikle tantıldı. Etkinliğe Türkiye Miami Konsolosu Oğuz Köşker, Las Vegas Üniversitesi (UNLV) Nevada William F. Harrah Otelcilik Fakültesi, Las Vegas/ Yiyecek ve İçecek Bölüm Başkanı Dr. Joseph Lema, ve Nevada Restaurant Association (NvRA) Prostart Koordinatörü Michelle Vietmeier, American Culinary Federation (ACF) Başkanı Rene Marquis, Turkish Tastes Denver Bölge Büyükelçisi Şef Greg Matchett, Turkish Tastes Ulusal Büyükelçisi Şef Thomas Macrina, Şef Maynard Meland, Turkish Tastes Ulusal Büyükelçisi Şef Reimund Pitz, Turkish Tastes Nevada Bölge Büyükelçisi Şef Lucio Arancibia da katıldı.

'ABD PAZARINDAKİ BAŞARISINI GÜÇLENDİRMEKTEDİR'

EİB Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, "Türkiye birçok meyve ve sebzenin anavatanı ve en büyük üreticisi olarak ayrıcalıklı bir konuma sahiptir. Geleneksel üretim teknikleri ve modern işletimlerin uyumlu bir biçimde bir araya getirilmesi, ihracatçılara önemli avantajlar sunmaktadır. Türkiye'nin ABD'ye olan meyve ve sebze mamulleri ihracatını artırmak amacıyla yürüttüğü tanıtım çalışmaları da bu zenginlikleri ve avantajları vurgulamaktadır" dedi. Son verilere göre, Türkiye'nin önceki yıl ABD'ye meyve ve sebze mamulleri ihracatının yüzde 26 artarak 343 milyon dolarlık bir hacme ulaştığına dikkati çeken Uçak, "Bu artış, Türk meyve ve sebzelerinin ABD pazarında giderek daha fazla talep görmesiyle doğrudan ilişkilidir. Türkiye'nin dünyanın her pazarındaki güncel trendlere hızlı bir biçimde adapte olma yeteneği, ABD pazarındaki başarısını güçlendirmektedir" ifadelerini kullandı.

'BÜTÜN ÜRÜN GRUPLARIMIZDA DÜNYANIN İLK 10 ÜLKESİ ARASINDAYIZ'

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit de "Su ürünleri sektöründe Türkiye olarak, levrek ve çipurada dünyanın en büyük üreticisi ve ihracatçıyız. Ayrıca, son dönemde Karadeniz'de yetiştirmeye başladığımız Türk somonuna sektörümüzün parlayan yıldızı olarak tüm dünyada büyük bir ilgi uyandırdı. Yine birliğimiz ürün gruplarından kanatlı etleri üretiminde dünya çapında 8'inci sırada" dedi. Girit, "Türkiye'nin ABD'ye olan su ürünleri ve hayvansal mamulleri ihracatını artırmaya yönelik gerçekleştirdiğimiz Turkish Tastes Projesi ve fuar organizasyonları sayesinde Türkiye'nin ABD'ye olan su ürünleri ve hayvansal mamulleri ihracatı 2023 yılında yüzde 18 artarak 123 milyon dolarlık bir hacme ulaşmıştır" dedi.

'TURKİSH TASTES'İN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er, "Türkiye, dünyanın en büyük sofralık zeytin ve en büyük 2'nci zeytinyağı üreticisi olup, bu alanda zengin bir geleneğe sahiptir. Dünyada zeytinyağlı yemekler segmenti olarak bin yıllara dayanan sağlıklı tariflerin orijinalini koruyarak nesiller boyu taşıyan kültürümüz, Türkiye'nin zeytin ve zeytinyağı sektörünü temsil etmektedir. Türkiye'nin ABD'ye olan zeytin ve zeytinyağı ihracatını artırmak için yürüttüğü tanıtım çalışmaları da bu zengin mirası ve kaliteli ürünleri vurgulamaktadır. Son verilere göre, Türkiye'nin ABD'ye zeytin ve zeytinyağı ihracatı 2023 yılında yüzde 80 artarak 199 milyon dolarlık bir hacme ulaşmıştır. Türkiye'nin dünya pazarındaki önemli konumu ve sağlıklı beslenme trendlerine uygun ürünleriyle ABD pazarındaki başarısını güçlendirmesi beklenmektedir. Hem sağlıklı beslenmenin hem Turkish Tastes'in en büyük destekçisi olmaya devam edeceğiz" açıklamalarında bulundu.

'700 MİLYON DOLARLIK İHRACAT HACMİNE ULAŞTIK'

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Muhammet Öztürk, "Anadolu, tarımın başladığı medeniyet, bereket ve kültürün beşiğidir. Doğanın mucizevi armağanlarını tüm dünyayla paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 2019 yılından bu yana yürüttüğümüz Turkish Tastes Turquality Projemiz sayesinde sektörümüzde 700 milyon dolarlık ihracat hacmine ulaştık ve bunu her geçen yıl artırarak devam ettireceğimize inanıyoruz. Her birinizi bugün burada sergilenen Türk tahıllarının, bakliyatlarının, yağlı tohumlarının ve ürünlerinin lezzetlerini tatmaya davet ediyorum" dedi.

'TÜRK MALZEMELERİ DÜNYA MUTFAĞINDA OLACAK'

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Turkish Tastes Ambassador Kazım Gürel, "ABD'li şeflerin Türk lezzetlerini gündemlerine almaları için eğitim çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu nedenle Turkish Tastes referans kitabı serisini çok önemsiyoruz ve kitabımızın ikinci sayısını yayınlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Biz EİB olarak Türk ürünleriyle bütün mutfaklarda neler yapılabileceğini Turkish Tastes Projemiz de gösterdik. Kitapla hedef kitleye bir yandan ürünlerimizi, mutfağımı ve kültürümüzü tanıtırken bir yandan da Türk ürünlerinin dünyanın tüm mutfaklarında kullanılabileceğini göstermiş olduk" açıklamalarında bulundu.

'SOMUT OLARAK TİCARİLEŞMEYİ GÖRECEĞİZ'

ING Türkiye’den teknolojik altyapı yatırımı ING Türkiye’den teknolojik altyapı yatırımı

Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya da firmalarımızın, sektörlerimizin her zaman arkasında olduklarını belirtip, "Turkish Tastes Turquality Projemiz ülkemiz için çok önemli. Diğer projelerin örnek alması gereken 'pilot' proje olarak görüyoruz. ABD'nin bir numaralı gıda distribütörü Sysco, ABD'nin 2. Büyük gıda distribütörü Us foods gibi ABD'nin en büyük gıda firmalarının üst düzey yöneticilerinin katıldığı bu etkinlik 2019'dan bugüne kadar olan süreçte nelerin başardığını gösteren, özverili çalışmaların çok iyi bir özeti. Turkish Tastes Turquality Projemiz, ABD'ye olan ihracatımıza doğrudan etki etmesi için uygun zemini hazırladı. Önümüzdeki dönemde somut olarak ticarileşmeyi göreceğiz. Biz Bakanlığımız olarak Turkish Tastes Turquality Projemizi bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de hem destekleyip hem de her aşamada bizzat yanınızda olarak süreci yürüteceğiz" dedi.

Şef Thomas Macrina ve Şef Reimund Pitz'e Turkish Tastes Ulusal Büyükelçiliği, Şef Lucio Arancibia'ya Turkish Tastes Nevada Bölge Büyükelçiliği, Şef Greg Matchett'a Turkish Tastes Denver Bölge Büyükelçilikleri takdim edildi. Bu atamalarla Turkish Tastes Turquality Projesinin ABD'deki şeflerle kalıcı bir şekilde temsil edilmesi sağlandı.

Kaynak: DHA