in ,

Türkiye, Twitter’da içerik kaldırılmasını talep eden ülkeler arasında ilk beşte

Hükümetlerden Ocak-Haziran 2021 döneminde rekor sayıda içerik kaldırma talebi geldiğini açıklayan Twitter, taleplerin yüzde 95’inin aralarında Türkiye’nin de bulunuduğu 5 ülkeden geldiğini belirtti.

turkiye-twitterda-icerik-kaldirilmasini-talep-eden-ulkeler-arasinda-ilk-beste

Twitter, Ocak-Haziran 2021 döneminde içerik kaldırma taleplerine ilişkin bir açıklama yaptı. Söz konusu dönemde hükümetlerden, kullanıcılar tarafından paylaşılan içeriklerin kaldırılması için rekor sayıda talep aldınmış. Twitter’a içerik kaldırılması için en çok şikayette bulunan ilk beş ülke arasında Türkiye de yer aldı. En çok talebin sırasıyla, Japonya, Rusya, Türkiye, Hindistan ve Güney Kore hükümetlerinden geldiği belirtildi.

Twitter’dan yapılan açıklamaya, söz konusu altı aylık dönemde, 196 bin 878 hesaptan yapılan 43 bin 387 paylaşımın kaldırılması için hükümetler tarafından Twitter’a başvuruda bulunuldu. Rapora göre, bu taleplerin yüzde 95’i, beş ülkeden geldi. En çok talep Japonya hükümetinden iletilirken, Rusya, Türkiye, Hindistan ve Güney Kore de ilk beşte yer aldı. Twitter, yüzde 54’üne yanıt verdiğini belirttiği talepler için söz konusu içeriklerin bazı ülkelerde gösterilmediğini, bazılarında da bir kısmının veya tamamının kaldırıldığını belirtti.

Sosyal medya platformu, şeffaflık raporlarını ilk açıklamaya başladığı 2012 yılından bu yana ilk kez bir raporlama döneminde hükümetlerden böylesine çok sayıda içerik kaldırma talebi aldıklarını belirtti.

Twitter Küresel Kamu Politikaları Başkan Yardımcısı Sinead McSweeney, rapora ilişkin açıklamasında “Dünya çapındaki hükümetler içeriklere giderek daha fazla müdahale etmeye ve onları kaldırmaya çalışırken, görülmemiş meydan okumalarla karşı karşıyayız. Mahremiyete ve ifade özgürlüğüne yönelik bu tehdit, tüm dikkatimizi vermemizi gerektiren, endişe verici bir eğilim” dedi.

 

-evrensel

aliaga-belediyesinin-somestir-etkinlikleri-helvacida-devam-etti

Aliağa Belediyesi’nin sömestir etkinlikleri Helvacı’da devam etti

goztepede-maestroyu-sistem-degisikligi-kurtardi

Göztepe’de Maestro’yu sistem değişikliği kurtardı