Nakliye sektörü kiracı-ev sahibi anlaşmazlıklarından yararlandı Nakliye sektörü kiracı-ev sahibi anlaşmazlıklarından yararlandı

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, Türkiye'nin 60 milyon ton taze meyve sebze üretimi gerçekleştirdiğini belirterek, bu üretimin ihracat aracılığıyla üreticiler için önemli bir sigorta olduğunu vurguladı. Uçak, Türk lezzetlerini dünya geneline ihraç ederek hem döviz kazandıklarını hem de üreticilerin emeklerinin karşılığını aldıklarını ifade etti.

hayrettin-baskanin-mujdeleri

Uçak, sektördeki başarılarını şu rakamlarla destekledi: "Yaş meyve sebze ihracatı yüzde 1 artışla 1 milyar 718 milyon dolar, meyve sebze mamulleri ihracatı ise yüzde 20 artışla 1 milyar 290 milyon dolara ulaştı. Türkiye, kiraz, ayva, incir ve kayısı üretiminde dünya birincisi konumunda bulunurken, diğer ürünlerde de önemli sıralamalara sahip."

Öte yandan, Türkiye'nin taze meyve sebze ihracatında en büyük pazarı yüzde 200 artışla 200 milyon dolarlık ihracatla Rusya Federasyonu olurken, meyve sebze mamulleri ihracatında ise ABD 209 milyon dolarlık tutarla lider konumda yer aldı.

Kaynak: İHA