in ,

Türkiye’de diri fay hatları açıklandı! İşte İzmir’in haritası

Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremden sonra herkes Türkiye’deki diri fay hatlarını araştırmaya başladı

turkiyede-diri-fay-hatlari-aciklandi-iste-izmirin-haritasi

Kahramanmaraş‘ta meydana gelen iki büyük depremden sonra herkes Türkiye’deki diri fay hatlarını araştırmaya başladı. Diri fay hatlarının hangi il ve ilçelerden geçtiği merak konusu olurken, uzmanlar özellikle İstanbul depremi konusunda uyarılarına devam ediyor. Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü de (MTA) diri fay hattı haritasını yeniledi. Haritada Türkiye’de diri fay hatlarının nerelerde olduğu görülebiliyor. Yeni fay hattı haritasına göre 485 diri fay hattı bulunuyor. Vatandaşlarımız da diri fay hatlarının nerelerden geçtiğini ve hangi il ve ilçelerde deprem meydana gelebileceğini araştırıyorlar. Konuya ilişkin açıklama ise Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü tarafından yapıldı. Diri fay hattı haritası MTA’nın internet sitesinde yenilenerek paylaşıldı.

Paylaşılan harita üzerinde toplamda 51 farklı ilimiz yer alıyor. Bu iller üzerine tıklanarak bölge hakkında bilgi alınabiliyor. Harita üzerinde ayrıca 20 tane ilçemiz bulunuyor. Bu bölgeler üzerine tıklanarak hangi bölgede kaç tane diri fay hattı bulunduğu ve nerede bulundukları öğrenilebiliyor.

Örneğin haritada üzerinde bulunan İzmir‘e tıkladığınız zaman fay hatlarının hangi bölgelerden geçtiğini inceleyebiliyorsunuz. Haritaya göre İzmir bölgesinde diri bulunan birçok fay hattı bulunuyor. Bunlar; İzmir fay hattı, Kemalpaşa fayı, Dağkızılca fayı, Manisa fayı, Akhisar fayı ve daha birkaç fay hattından oluşuyor.  MTA yenilenmiş diri fay hatlarını görmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. (Onedio)

https://www.mta.gov.tr/v3.0/hizmetler/yenilenmis-diri-fay-haritalari

deprem-anindaki-isik-goruntusune-afaddan-aciklama

Deprem anındaki ışık görüntüsüne AFAD’dan açıklama

Malatya’da korkutan deprem!