in ,

Türkiye’de en uzun gece ‘mutlu şehir’ Sinop’ta yaşanacak!

 Kuzey yarım kürede bugün en uzun gece, en kısa gündüz yaşanırken, Türkiye’de en uzun gece ise, ülkenin en uç kuzey noktası olan Sinop’ta yaşanacak.

turkiyede-en-uzun-gece-mutlu-sehir-sinopta-yasanacak

Türkiye’nin de içinde bulunduğu Kuzey Yarım Küre’de bugün en uzun gece, en kısa gündüz yaşanacak. Güneyden kuzeye gidildikçe gece süresi uzarken, kuzey kutup noktasında dün itibariyle 6 ay gece yaşanmaya başlayacak. Kuzey yarım küre için yılın en uzun gecesi 21 Aralık’ta, en uzun gündüzü ise 21 Haziran’da yaşandı.

En uzun gündüz Hatay’da, en uzun gece Sinop‘ta yaşanacak

Kuzey Kutup Dairesi’nde sadece dün 24 saat süreyle gece, Güney Kutup Dairesi’nde ise 24 saat süreyle gündüz yaşandı. Gündüz süresinin uzunluğu güneye gidildikçe arttığı için 21 Aralık’ta ülkemizde en uzun gündüz Hatay’da yaşanırken en uzun gece ise Sinop’ta yaşanacak. Güney yarım kürede ise bu tarihlerde tam tersi gelişmeler oluyor. Dünyanın güneşe yaklaşıp uzaklaşması, kuzey ve güney yarım küreler arasındaki mevsim sürelerinin farklı olmasına neden oluyor. Eksen eğikliği sonucunda mevsimler oluşuyor, gece-gündüz süreleri ve aynı boylam üzerindeki noktalarda güneşin doğuş ve batış saatleri değişiyor; Kuzey ve Güney yarım kürelerde farklı mevsimler yaşanıyor, Muson rüzgarları oluşuyor, Ekvatordan kutuplara gidildikçe gece-gündüz süreleri arasındaki fark artıyor. (İHA)

kamyonet-tarafindan-sikistirildigini-ileri-suren-kadin-surucu-cileden-cikti

Kamyonet tarafından sıkıştırıldığını ileri süren kadın sürücü çileden çıktı

ege-bolgesinden-yas-meyve-sebze-ve-mamulleri-ihracatinda-54-yillik-rekor

Ege Bölgesi’nden yaş meyve sebze ve mamulleri ihracatında 54 yıllık rekor