in , ,

Türkiye’de yaz döneminde gidilecek alternatif rotalar

Yaz hareketliliğinin arttığı bu mevsimde kalabalık ve karmaşadan uzak tatil yapmak hayal değil. Yaz aylarında yurt içinde gidebileceğiniz alternatif rotalar huzurlu, keyifli bir tatil ihtiyacına yanıt veriyor. Yurt içinde yaz döneminde gidebileceğiniz alternatif rotaları bir araya getirdim

Türkiye’de tatil anlayışı daha çok yaz ayları ile sınırlı. Okulların kapanmasıyla başlayan tatil sezonu okulların açıldığı döneme kadar devam ediyor. Haziran ayının ikinci haftası başlayıp eylül ayının ikinci haftası biten yüksek sezonda büyük çoğunluk deniz, kum, güneş tatilini tercih ediyor. Akdeniz ve Ege kıyıları yaz aylarında dolup taşarken son yıllarda alternatif tatil tercihleri de gündeme gelmeye başladı.

Deniz, kum, güneş turizminin yanında doğa ve kültür turizmi anlayışının yaygınlaşmasıyla alternatif rota arayışında olanlar çoğaldı. Mersin kent merkezi ve kıyı şeridi yaz aylarında tercih edilebilecek en iyi alternatif rotalardan bana göre.

Selçuk: Selçuk, İzmir’in güneyinde, İzmir-Aydın karayolu üzerinde yer alan ve Efes Antik Kenti ile ünlü bir turizm ilçesi. Antik Çağ’ın en önemli yerleşim yerlerinden biri olan ve Efes Ören Yeri ile her yıl 2 milyon turist tarafından ziyaret edilen Selçuk, dünyanın en büyük açık hava müzelerinden biri. Selçuk Efes Müzesi ise Avrupa’nın en önemli ve en zengin içeriğine sahip müzelerinden biri olarak kabul ediliyor.

İzmir’e 74 kilometre uzaklıkta yer alan ve geçmişi MÖ 6000 yıllarına dek uzanan Selçuk, üç dinin yayılıp genişlediği bir coğrafya. Artemis Tapınağı ile Paganizm döneminin; Meryem Ana Evi, Meryem Kilisesi, St. John Kilisesi ve Mezarı ile Hıristiyanlık dönemine ait en iyi yapıları bünyesinde barındırıyor. Selçuklu sanatının en önemli eserlerinden biri olan ve İslamiyet devrine tanıklık eden en iyi örnek ise İsa Bey Camii.

Uçmakdere, Tekirdağ: Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde bulunan Uçmakdere, İstanbul yakın bir mesafede, doğanın kalbinde bir yer. Bu eski Rum köyünün en büyük sürprizi ise yamaç paraşütü yapılması. İstanbul’a bu kadar yakın mesafede bulunan muhteşem doğanın içinde, son derece ekonomik ücretlerle yamaç paraşütü yapmak yetmezmiş gibi üstüne bir de kamp yapmaya uygun bir yer.

Uçmakdere’ye toplu taşıma ile ulaşmak maalesef zorlu bir seçenek. Tekirdağ’dan minibüsle ulaşmak mümkün olsa da haftanın sadece belirli günlerinde servis olduğu söyleniyor. Bu yüzden özel araçla ulaşım şart. İstanbul’dan TEM otoyolunu kullanıp Kınalı çıkışından Tekirdağ yönüne devam etmeniz gerekiyor. Tekirdağ’ı geçtikten sonra Kumbağ’a devam edip burayı da geçerek orman yolundan önce Yeniköy ardından Uçmakdere’ye varabilirsiniz. İstanbul – Uçmakdere arası yaklaşık 180 kilometre mesafede.

Şirince, İzmir: Selçuk küçük ve şirin bir kasaba olmasının yanında merkezinde yer alan müzedeki eserler ile dikkat çekici bir yer. Çok ünlü Artemis heykeli burada sergileniyor. Selçuk merkezden araçla 5 dakika mesafede ise dünyaca ünlü Efes Antik Kenti yer alıyor. Mermer kaplı sokaklarında salına salına yürümek, tiyatronun en üst basamaklarına oturup manzarayı izlemek, kütüphane girişindeki heykellerin ve sütunların her detayına hayran kalmak, şaheser niteliğindeki mozaikleri incelemek vazgeçilmezlerim arasında. Antik kentten 10-15 dakika mesafede ise Meryem Ana Evi yer alıyor. Küçük, mütevazi kilise aynı zamanda Hıristiyanların hacı oldukları yer.

Öğleden sonra ise tabii ki Şirince’ye çıkılır. Adı gibi şirin bu köy herkesin bildiği gibi meyve şarapları ile ünlü. Size önerim önce köyün dar ve inişli, çıkışlı sokaklarında kaybolmanız. Ne kadar yokuş çıkarsanız o kadar harika manzaralar sizi bekler. Çarşısında teyzelerin yaptığı ürünler, çeşitli aromatik sabunlar, leziz baharatlar sizi bekler.

İzmir merkezden Selçuk’a ulaşmak için otobüs, tren gibi alternatifler bulunuyor. Birbirinden farklı lokasyona sahip 4 yeri araç kiralayarak gezmek en iyisi, aracınız yoksa tabi.

Yanartaş, Kemer: Bir taşla çok kuş vurmak için Yanartaş seyahati harika bir hafta sonu etkinliği sunuyor. Antalya’da yaşayanların rahatlıkla ulaşabileceği Yanartaş, Kemer ilçesinin Çıralı Köyü yakınlarında yer alıyor. Biraz dikkat gerektiren yarım saatlik patika yürüyüşünün sonunda içinden alevler çıkan kayaları görünce çok şaşıracağınıza eminim.

Çıralı girişindeki köprüyü geçin ve sol tarafa doğru devam edin. Burada pansiyonların ve portakal bahçelerinin olduğu alandan devam eden yol 3.5 kilometre sonra sizi Yanartaş ören yerinin girişine ulaştıracaktır. Burada aracınızı bırakıp hafif eğimli patika yollardan yürüyerek yarım saat sonra dağın zirvesine ulaşabilirsiniz. Tavsiyem gün batımından kırk dakika, bir saat önce yürüyüşe başlamanız. Patikada molalar vererek muhteşem manzaranın tadını çıkarın. Tepeye vardığınızda gün henüz batıyor ise göreceğiniz manzara karşısında hayran kalacağınızdan eminim.

Dalaman havalimanı araba kiralama ile buradan Datça merkeze ulaşmak mümkün. Havalimanı Datça merkeze 155 kilometre uzaklıkta.

A.BUĞRA TOKMAKOĞLU / KEŞFETSEK

avrupa-parlamentosunden-bitcoin-yasagina-ret

Türkiye’de kayıp üstüne kayıp var!

izmir-merkezli-feto-operasyonunda-yakalanan-34-supheli-itirafci-oldu

İzmir merkezli 16 ilde FETÖ operasyonu: 47 şüpheli hakkında gözaltı kararı