in ,

“Türkiye’nin alanında tek OSB’si ayağa kalkıyor!”

Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi projesinin ikinci aşamasına geçtiklerini belirten Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demirezen, “İlçemiz ve Küçük Menderes özelinde ciddi öneme sahip olacak bir alan hazırlıyoruz” dedi

turkiyenin-alaninda-tek-osbsi-ayaga-kalkiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bayındır’da kurulacağını müjdelediği Süs Bitkileri Tarım İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili ikinci adım atıldı. Geçtiğimiz günlerde proje paydaşlarıyla yaptıkları sunumlu toplantı ile hem planları incelediklerini hem de belirlenen alanı ziyaret ettiklerini söyleyen Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demirezen, gelişmeleri Ege Telgraf’a anlattı.
Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi projesiyle Bayındır’ın önemli bir kazanım elde edeceğini ifade eden Bayındır Belediye Başkanı Demirezen, araştırmaların ardından projenin kuruluş aşamasına geçtiklerini belirtti. Daha önce proje için belirledikleri 3 alternatif alandan birinde karar kıldıklarını söyleyen Demirezen, “Geçtiğimiz günlerde Süs Bitkileri Tarım İhtisas Organize Sanayi Bölgesi hakkında ikinci bir görüşme yaptık. Sektör paydaşları, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri Daire Başkanı Deniz Oruç, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri Daire Başkanlığı Şube Müdürleri Aylin İnan ve Cahit Karakaş, İzmir Ticaret Odası Yönetim kurulu Sayman Üyesi Ali Osman Ogmen, İl Tarım Müdürümüz Mustafa Özen, Ege Yaş Meyve ve Sebze İhracatları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, üretici kooperatiflerimiz ve Bayındır’ın sivil toplum kuruluşları ile ilk sektörel paydaş toplantımızı gerçekleştirdik. Onlara da sunum şeklinde bir toplantımız oldu. Bundan sonra belirli aralıklarla toplantılarımızı gerçekleştireceğiz. İlçemize 1.5 kilometre uzaklıkta, 1 milyon 470 bin metrekarelik bir alanda organize sanayi bölgemizi ayağa kaldıracağız” dedi.

‘ÖNCÜ KUVVET OLACAĞIZ’

Proje hakkında bilgiler de veren Başkan Demirezen, “Cumhurbaşkanımızın da söz verdiği gibi yaklaşık bin 500 kişinin istihdam edileceği Türkiye’nin tek Çiçekçilik Tarımsal İhtisas Organize Sanayi Alanı olacak. Singapur ve Hollanda’nın ardından dünyaya “Artık bir alternatif değiliz, çiçeğin gerçek markası Bayındır’dır” mesajı vereceğiz. Genel anlamda süs bitkilerini barındıran bir merkez olacak. İçinde Ar-ge, mezat, ekoloji parkı gibi alanları da olan bir proje düşünülüyor. Amacımız, ulusal ve uluslararası dış mekan çiçekçilik pazarından Bayındır’ın, İzmir’in ve Türkiye’nin daha fazla pay almasını sağlamak; düşük maliyetlerle kaliteli çiçekler üreterek belirtilen pazarlarda fiyat avantajını elde ederek kesintisiz üretim, pazarlama, satış ve ihracat faaliyetlerini gerçekleştirmek; organizasyon eksiliğini gidererek, kaliteli ve belli standartlara sahip çiçek türlerinin yetiştirilmesi, toplanması, sınıflandırılması, depolanması ve pazarlanması gibi faaliyetlerde organize olmak ve kurumsallaşmayı sağlayarak sektörün gelişmesinde öncü kuvvet olmak. Yıl sonu gibi hazırlayacağımız lansmanla projemiz, diğer tüm detayları kamuya arz edilecek” diye konuştu.

‘İTHAL DEĞİL İHRAÇ!’

Pandemi sürecinde Bayındır’ın ileri sektörü çiçekçilikte de zor süreçler yaşandığını belirten Demirezen, “Ülkedeki her sektörde olduğu gibi çiçeklik sektöründe de bir takım sorunlar yaşandı. Ancak bu sorunu kısa bir süre içinde çözmeyi başardık. Elbette ki mağdur olan üreticilerimiz de var ama şu an şükürler olsun ki çok ciddi sevkiyatlarımız oldu. Hazırlayacağımız OSB ile ilerleyen süreçte yaşadığımız bütün sıkıntıları giderecek bir gücümüz olacak. Türkiye özelinde küçültürsek, Bayındır ve Küçük Menderes özelinde çok ciddi öneme sahip olacak bir alan hazırlıyoruz. İnşallah ithal eden değil ihraç eden konumda çok özel bir yerimiz olacak” ifadelerini kullandı.

PROJELERE DEVAM!

OSB ile birlikte devam edecek projeler hakkında da bilgiler veren Bayındır Belediye Başkanı Uğur Demirezen, “Önümüzdeki dört yıl kalkınma ve gelişmede hamlelerimiz sürecek. İlçemizin peş peşe yatırımlarla yıldızı parlayacak. Seçim sürecinde verdiğimiz tüm sözleri teker teker yerine getirmeye gayret ediyoruz. Başta Cumhurbaşkanımız ve bakanlarımız olmak üzere, milletvekillerimiz, Genel Başkan yardımcılarımız, il ve ilçe teşkilatlarımızın desteği ile Bayındır için çok çalışıyoruz. İlçemizde güneş santralini hayata geçiriyoruz. Geçtiğimiz dönemde yaptığımız Zeytinova Barajımız var. Tarımın en fazla ihtiyaç duyduğu sulamada barajların çok önemli bir yeri var. Bunun yanı sıra Ergenli Barajı’nı planladık, bunun da inşallah önümüzdeki günlerde yapımına başlayacağız. Mahallelerimizdeki halı sahalarla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çırpı mahallesine UEFA standartlarında yeni çim futbol sahası ile ilçeye yılsonunda kadar toplam 10 halı saha yapılacak. Halı saha olmayan mahalle kalmayacak. İlerleyen süreçte ilçemize hayvan barınağı ve hayvan pazarı kazandıracağız. Bunlarla ilgili temaslarımız devam ediyor” dedi.

‘ARTIK SÜREÇ BAŞLADI’

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Bayındır İlçe Başkanı Veysel Bakıcıol da, “Bakanlığımızdan ve ilimizden yetkili isimler gelerek çok başarılı bir sunum gerçekleştirdik. Artık süreç başladı. Bayındırımız’a hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Özellikle istihdam alanında kentimize can suyu olacak bir proje hazırlanıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız ilçemizi ziyareti esnasında gerekli talimatları vermişti. Bayındır Belediye Başkanımız Uğur Demirezen bu konu için canla başla çalışıyor. Biz de AK Parti Bayındır İlçe Teşkilatı olarak yapılan çalışmaları yakinen takip ediyoruz. Başkanımızın sonuna kadar yanındayız. Sonuçta Bayındır kazanacak, Bayındırlılar kazanacak. Tek temennimiz projemizin hayırlara vesile olması. İnşallah bunun gibi daha pek çok müjdeyi vermeye devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

‘BİZİ İZLESİNLER’

“AK Parti olarak sadece Bayındır’da değil ülkemizin tamamında hizmet belediyeciliğini layığı ile yerine getiriyoruz” diyen İlçe Başkanı Bakıcıol, “Bazen içinde bulunulan şartlar bu süreci geciktirebiliyor ancak ilçemizin hayrına olacak her konuda çalışmaya özen gösteriyoruz. Bayındır zaten AK Belediyeciliğe ve hizmetlerimize çoktan alıştı. Uğur Başkanımız da çok başarılı bir süreç yönetiyor. Vatandaşlarımız da yapılan çalışmaları görüyor. Bizler de onlar için çok çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde de bu süreci atlattığımızda çok daha güzel işler yapacağımızın sözünü veriyoruz. Bayındırlılar bizleri izlemeye devam etsin” diye konuştu.

Yağmur Gülü / Özel Haber

dso-iyilesenlerin-koronaviruse-tekrar-yakalanmayacagina-iliskin-kanit-yok

Bakan Koca vefat sayısını 17 olarak açıkladı

yasliya-yasak-kalkti-maske-telasi-basladi

Yaşlıya yasak kalktı, maske telaşı başladı