in ,

Türkiye’nin doğayla buluşma noktası Olimpos Milli Parkı…

Olimpos Beydağları Sahil Milli Parkı, doğanın ve tarihi dokunun harmanlandığı etkileyici atmosferiyle Antalya’nın Kemer ve Kumluca ilçeleri sınırlarında yer alıyor. Akdeniz çanağının muhteşem doğal güzellikleri, eşsiz kültürü ve zengin tarihi geçmişiyle en etkileyici yerlerinden biri olan bölge, 1972 yılından bu yana milli park statüsünde

turkiyenin-dogayla-bulusma-noktasi-olimpos-milli-parki

Akdeniz kıyılarını çevreleyen Batı Torosları oluşturan Beydağları’nın başlangıç noktasındaki milli park; Antik Likya Yolu, Çıralı Sahili, Yanartaş, Adrasan Plajı gibi Türkiye’nin gözde rotalarına ev sahipliği yapıyor. Yeşil- kızıl çamların, sedirlerin oluşturduğu orman gökyüzüne yükselen çetin dağların zirvesinden başlayıp, masmavi Akdeniz koylarına kadar iniyor. Maviyle, yeşilin adeta birbirine sokulduğu, yol boyunca göz alıcı manzaralar sunan milli park Antalya’nın önemli değerlerinden biri.
Olimpos Beydağları Sahil Milli Parkı, Türkiye’de yaz tatili denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olan Antalya’nın Kemer ve Kumluca ilçeleri arasında, sahil boyunca uzanıyor. Antalya’nın Sarısu Mevkiinden başlayarak Akdeniz’e paralel olarak uzanan birinci dağ sırasını takip eden milli park, Kumluca Gelidonya Burnu’nda son buluyor.
Milli park olarak 1972 yılında ilan edilen bölgenin yüzölçümü 31 bin 165 hektar. Batı Torosları oluşturan genç Beydağları’nın Akdeniz kıyısına bakan kesiminde yer alan milli parkta, kıyı bölgelerde kızılçam olan orman örtüsü, deniz seviyesinden yükseldikçe yerini karaçam ve sedir ağaçlarına bırakıyor.
Doğal güzellikler, yaban hayatı ve bitki örtüsü bakımından çok zengin olan milli parkta bine yakın bitki türünden 22 tanesi parka özgü endemik türlerden oluşuyor. Milli park bölgesinde ayı, kurt, tilki, yaban keçisi, vaşak, sincap, oklu kirpi gibi kara memelilerinin yanında kıyılarda Akdeniz fokları da yaşıyor. Bölgede yaşayan en önemli hayvan türlerinden biri de nesli tükenme tehlikesi altındaki caretta carettalar.
Milli park çevresindeki Çıralı sahilleri caretta carettaların en önemli yumurtlama alanlarından biri. Doğal plajları, antik kentleri, ormanlık alanları ve birbirinden güzel koylarıyla popüler olan ve özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan milli park, tarih ve kültür gezilerinin dışında kamp ve doğa sporlarına ilgi duyan gezginlerin ve turistlerin de gözdesi.
Mili park içinde Göynük, Kındılçeşme ve Göynük Kanyonu gibi üç adet kamp alanı, yürüyüş yolları, Akdeniz’in büyüleyici manzarasını gözler önüne seren seyir noktaları, adrenalin tutkunlarını cezbeden kaya tırmanış alanları ve yamaç paraşütü noktaları da var.

OLYMPOS ANTİK KENTİ

Olimpos Beydağları Milli Parkı’nın en ünlü turistik adreslerinden. İsmini eskiden Olympos Dağı olarak anılan Tahtalı Dağı’ndan alan antik kent, Likya Birliğinde üç oy hakkına sahip altı şehirden biriydi. Ortasından geçen Akçay (Olympos) Çayı’nın ikiye böldüğü Olympos Antik Kenti, bu özelliğiyle bölgenin önemli bir liman kentiydi.
Kuruluş tarihi net olarak bilinmeyen ve kalıntılarının büyük bölümü ormanlık alanda yer alan bu antik kenti popüler kılan bir diğer özelliği de antik kentin içinden geçip Antalya’nın en güzel plajlarından biri olan Olympos Plajına ulaşılması.
Olimpos Beydağları Sahil Milli Parkı sınırlarında yer alan ve mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Türkiye’nin en güzel manzaralı deniz fenerlerinden Gelidonya Deniz Feneri, Akdeniz mavisi ve yeşilinin buluşma noktası Adrasan, caretta carettaların yuvası Çıralı Plajı, dingin, sessiz ve huzurlu atmosferi ile Çıralı ve yüzyıllardır sönmeyen ateşiyle efsanelere de konu olan Yanartaş bulunuyor.

A. Buğra Tokmakoğlu / Özel Haber

baskan-gruscudan-1-mayis-mesaji

CHP’li Gruşçu: Bu hikaye Türkiye’nin hikayesidir…

nakliyecilerin-esya-tasimak-icin-yol-kapatmasina-tepki

Nakliyecilerin eşya taşımak için yol kapatmasına tepki