in ,

Turşunun yanında ütü satışı bitiyor mu?

Sektör temsilcilerinin zincir marketlerde satılan gıda dışı ürünlerle ilgili girişimi ilk meyvelerini verdi. Teklif yasalaşırsa, marketlerde beyaz eşya satışı devri sona erecek

tursunun-yaninda-utu-satisi-bitiyor-mu

Yılın başında İzmir Ticaret Odası Ev Aletleri Grubu’nun ev sahipliğinde, Türkiye’nin farklı illerinden sektör temsilcilerinin katılımıyla ‘Herkes Kendi İşini Yapsın’ şiarıyla başlatılan hareket meyvelerini vermeye başladı. Farklı sektör gruplarından temsilciler İzmir’de bir araya gelerek zincir mağazaların beyaz eşya, kırtasiye malzemesi, elektronik cihaz, mobilya gibi ürünleri reyonlarına getirerek piyasanın altında satmasına tepki göstermişti. Mağazalarda bu tür ürünlerin satılmaması için girişim de başlatan temsilcilere ilk olumlu haber Bakanlıktan geldi. Ticaret Bakanlığı, yakında çıkarılması beklenen, ‘Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin taslağında değerlendirmek üzere talebi kayıt altına aldı.

‘BAŞARIYA ULAŞACAĞINI UMUYORUZ’

Bakanlığa yaptıkları ilgili başvurunun kabul edildiğini ifade eden İzmir Beyaz Eşya Satıcıları Derneği Başkanı ve İzmir Ticaret Odası Ev Aletleri Grubu Meclis Üyesi Metin Aztekin, taleplerinin kabul edilerek yasalaşmasını beklediklerini söyledi. ‘İndirim marketleri’ adıyla satış yapan zincir mağazalarda reyonlara konulan bu ürünler nedeniyle bayilerin zarar gördüğünü söyleyen Aztekin, düzenlemeyle esnafın rahat nefes alacağını belirtti. Aztekin, ayrıca Türkiye’nin farklı illerindeki sektör temsilcileriyle de irtibat halinde olduklarını aktararak, “Diğer illerdeki beyaz eşya, kırtasiye, elektronik eşya satan esnafla da iletişim halindeyiz. Sadece İzmir değil, tüm Türkiye’den tüccarın ortak tepkisi ve isteği var bu konuda. Bu anlamda görüşlerini ve taleplerini diğer arkadaşlarımız da Bakanlık’a yazılar yazmak suretiyle iletiyor. Başarıya ulaşacağımızı umuyoruz” dedi.

SATIŞLARDA PATLAMA…

Diğer yandan, Korona virüs (Kovid-19) salgınıyla da zor bir süreç geçiren esnaf, bir dönem kepenk dahi açamamıştı. Kentte faaliyet gösteren yaklaşık 1500 esnaf durgunluktan nasibini alırken, nisan ayında düşüş dibi gördü. Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği tarafından açıklanan verilere göre buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve fırından oluşan dört ana üründe iç satışlar nisan ayında yüzde 14 düşüş göstererek 405 bin 123 adet oldu. Aztekin salgınla birlikte geçen yaklaşık 2.5 aylık süreçte insanların evde vakit geçirdiğini hatırlatarak, “Bu sürede evdeki eksikliklerin farkına varıldı. Satışlarda bir hareketlilik gözüküyor. Özellikle küçük ev eşyaları grubunda talep patlaması yaşandı. Artan talep sektöre bir nebze olsun nefes aldırdı. Bu sürecin, Bakanlık’tan gelecek güzel haberle taçlanmasını bekliyoruz” dedi.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

necip-nasir-2b-arazi

‘Güzel günler artık bizleri bekliyor’

mebten-okul-oncesi-kurumlarla-ilgili-aciklama-19-hazirana-kadar

MEB’ten ‘okul öncesi’ kurumlarla ilgili açıklama: 19 Haziran’a kadar…