Van Ferit Melen Havalimanı'ndaki sefer azlığı ve havalimanının yetersizliği, Türkiye'nin en yüksek iç hat bilet fiyatları ile birleşerek büyük sıkıntılara neden oluyor. Özellikle bayram tatili ve Kültür Bakanlığı festivali sırasında yaşanan uçuş iptalleri ve rötarlar, bölge halkını zor durumda bırakıyor. Van’ın yanı sıra çevre illerin de yükünü alan ve İranlıların batı şehirlerine gitmek için tercih ettiği bu havalimanı, 9 günlük festival için Van’a gelmek isteyenler için en büyük engeli oluşturdu.

Tepkiler ve Açıklamalar

Van Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nayif Süer
Van Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nayif Süer, uçak sefer sayılarının azalmasının ve bilet fiyatlarının yüksek olmasının hem Van hem de bölge halkı için büyük bir sorun olduğunu ifade etti. Süer, “Hastamız oluyor farklı illere götüremiyoruz. Van'ı ziyaret etmek, tatillerini Van'da geçirmek isteyen halkımız var. İl dışında olan Vanlılar var, ama maalesef bilet bulamıyoruz. Uçağa bindim, ön koltuklar boştu. Niye bu koltuklar boş gidiyor? Bunu anlamıyorum” dedi. Ayrıca, İran ve Irak’tan gelen misafirlerin de bilet bulamaması nedeniyle Van’a yatırım yapmak isteyen kişilerin zorlandığını belirtti. Süer, Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinin acilen bir çözüm bulması gerektiğini vurguladı.

 TÜRSAB Doğu Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe
TÜRSAB Doğu Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Cevdet Özgökçe, pandemi döneminde azalan uçak seferlerinin hala arttırılmadığını ve Van’ın yıllardır bu konuda sıkıntı yaşadığını belirtti. Özgökçe, 9 gün süren festivalde dışarıdan gelen katılımın olmadığını vurgulayarak, “Bu festivaller 16 ilde yapılıyor. Diğer illerde festival boyunca esnaf para kazanıyor, ticari bir döngü oluyor. Ama bizde böyle bir hareketlilik olmadı. Bunun tek sebebi uçak sefer sayılarının yetersizliğidir” dedi. Özgökçe ayrıca, yüksek bilet fiyatları nedeniyle Van’a ulaşımın çok zor olduğunu ve turizm sektörünün ciddi anlamda etkilendiğini söyledi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü: Darbe girişiminin 8. yılı anılıyor 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü: Darbe girişiminin 8. yılı anılıyor

Beklentiler

Van'da uçak sefer sayılarının azlığı ve yüksek bilet fiyatları nedeniyle yaşanan sıkıntılar, bölge halkı ve iş dünyası tarafından yoğun şekilde dile getiriliyor. Hem hastalar hem de turizm sektörü ciddi şekilde etkilenirken, yetkililerden bu duruma acilen bir çözüm bulunması talep ediliyor. Van, turizm ve ticaret potansiyeli yüksek bir şehir olmasına rağmen, ulaşım sorunları nedeniyle bu potansiyeli tam olarak kullanamıyor. Bu nedenle, sivil havacılık ve Türk Hava Yolları yetkililerinin bu soruna çözüm bulması bekleniyor.

Kaynak: İHA