in ,

Üçkuyular’dan Çeşme’ye ekspres geçiş

Büyükşehir Belediyesi, Fahrettin Altay’da hizmete açılan altgeçidin ardından şimdi de Çeşme’ye ekspres geçiş sağlayacak yeni kavşak projesi için kolları sıvadı

uckuyulardan-cesmeye-ekspres-gecis

İzmir’de özellikle yaz aylarında trafiğin yoğun olduğu noktalardan Üçkuyular‘a Büyükşehir Belediyesi’nden ikinci kez neşter vurmaya hazırlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Fahrettin Altay‘da hizmete açılan altgeçidin ardından şimdi de Çeşme’ye ekspres geçiş sağlayacak yeni kavşak projesi için kolları sıvadı.
Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerinde önceki yıl Karantina Taşıt Altgeçidi ile meydan düzenlemesi projesini hayata geçiren ardından da Fahrettin Altay Meydanı girişinde yeni bir karayolu altgeçidi kazandıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni bir ulaşım yatırımının daha startını vermeye hazırlanıyor. Üçkuyular Marina civarında yaşanan sıkışıklığın önüne geçecek ve Çeşme Otoyolu ile kesintisiz ulaşım sağlayacak ekspres yol projesi için son hazırlıklarını da tamamladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, tıpkı Karataş’ta olduğu gibi Üçkuyular Marina Kavşağı‘nı da yeniden düzenleyerek özellikle yaz aylarında trafikte yaşanan sorunlara büyük ölçüde son verecek. Yapılacak yol çalışmaları için yeni proje hazırlayan ve ihale aşamasına gelen Büyükşehir, bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yaptığı başvurudan da beklediği onayı aldı.

İZMİRDENİZ’E HAZIRLIK

Aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi’nin körfezle kenti buluşturma çalışması kapsamında hayata geçirdiği İzmirdeniz projesi kapsamında ele alınan yol ve altyapı yatırımı, önceki yıl açılan davalar neticesinde sekteye uğramış ve yeni ulaşım çalışmaları da ertelenmişti. Mahkeme kararı doğrultusunda yeniden ele alınan ve çeşitli değişiklikler yapılan yeni imar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanarak bir kez daha askıya çıkartıldı. Onaylanan plan dahilinde İnciraltı Marina Kavşağı’na ve yapım sürecinde değişikliğe uğrayan tramvay güzergahına ilişkin ek düzenlemeler de imar planlarına aktarıldı. Yeni düzenlemede en dikkat çeken nokta ise uzun yıllardır beklenen kavşak projesinde yapılan sürpriz değişiklik oldu. İlk etapta Marina Kavşağı’nı karayolu altgeçidi olarak projelendiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, projede yaptığı yeni düzenlemeyle ilave olarak köprülü kavşak da inşa etme kararı aldı. Yeni projeye göre, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’ndan oluşturulacak ekspres güzergah ile İzmir-Çeşme Otoyolu’na altgeçit yerine viyadükle erişim sağlanması ve transit geçiş yapılarak trafik sıkışıklığının önlenmesi hedefleniyor. Diğer yandan, kent içine erişim sağlanması amacıyla da viyadüklerin altından İnciraltı ve Deniz Feneri Sokak ile bağlantı sağlayacak yeni yol da projeyle birlikte hayata geçirilecek.

TRAFİK RAHATLAYACAK

Marina Köprülü Kavşağı ve Karayolu Alt Geçidi projesi yaşama geçirildiğinde Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, Haydar Aliyev (İnciraltı) ile Şehit Binbaşı Ali Resmi Tufan Caddesi’ne (Üçkuyular) gitmek isteyenler ulaşımlarını daha rahat sağlayacak. Feribot ve Vapur İskelesi çıkışındaki alanda yapılacak yeni kavşak düzenlemesiyle birlikte hem trafik yoğunluğuna önlem alınmış olacak, hem de tramvay, metro, vapur iskelesi, alışveriş merkezi ve otel ile bölgede artan yükün hafifletilmesi sağlanacak. İzmir’de Basmane Meydanı, Alsancak Gar, Karataş ile birlikte trafiğin darboğaz teşkil ettiği dört ana noktadan olan söz konusu alanda yapılacak ulaşım projesi için plan sürecinin tamamlanmasının ardından önümüzdeki yıl içerisinde yapım ihalesine çıkılarak ilk kazmanın vurulması hedefleniyor. Aynı zamanda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in seçim vaatleri arasında yer alan yol projesi tamamlandığında, kent içinde yaşanan trafik sorunlarıyla birlikte hafta sonlarında kent merkezinden güneydeki yazlık ilçelere gidiş ve gelişlerde yaşanan trafik çilesi de tarihe karışmış olacak.

Erman Şentürk / Özel Haber

kilicdarogluna-konakta-500-gun-raporu

Kılıçdaroğlu’na ‘Konak’ta 500 gün’ raporu

23-ali-riza-ertan-siir-yarismasi-odulleri-sahiplerini-buldu

23. Ali Rıza Ertan Şiir Yarışması ödülleri sahiplerini buldu