in ,

Ücretsiz ulaşım yük görülüyor

Şehir içi ulaşımdan indirimli ve ücretsiz faydalanan 60 ve 65 yaş üstü vatandaşları yakından ilgilendiren yeni yasa taslağı tepkilere yol açtı

ucretsiz-ulasim-yuk-goruluyor

Yakında TBMM‘ye sunulması beklenen yeni taslakla birlikte 60 yaş üstü vatandaşlara sağlanan indirimli ulaşım hakkı ve 65 yaş üstü vatandaşlara sunulan ücretsiz biniş hakkı tarihe karışacak. Hükümetin yapacağı bu düzenlemeyle halen şehir içi toplu ulaşımdan ücretsiz ya da indirimli olarak faydalanan 10 milyon 600 bine yakın vatandaş mağduriyetle karşı karşıya kalacak. Gelişmeleri tedirginlikle takip eden binlerce emekli yasal düzenlemeden acilen vazgeçilmesi için Ankara‘ya çağrı yapılmasını istiyor. Tepki toplayan düzenleme hayata geçtiği takdirde özellikle büyük kentlerde yaşayan 60 yaş üstü vatandaşlar toplu taşıma araçlarına binişlerde tam bilet parası ödeyecek.

‘KARŞISINDAYIZ’

Tüm Emekliler Sendikası Konak Şube Başkanı Ayşe Ekşioğlu, söz konusu taslağın karşısında duracaklarının altını çizerek, “Bir ülke emeklilerine verdiği değer kadar çağdaştır. İndirimi herkes yapar. Biz İzmir’de emeklilerin ulaşım ücretlerine zam yapıldı diye eylemler yaparken, hükümet otobüslere ücretsiz biniş hakkımızı da elimizden almaya çalışıyor. Bu ücretsiz ulaşım hakkını bize sunan bu hükümet değil miydi? Şimdi hükümet geri alıyor. Bu bizim kazanılmış hakkımızdır. Ücretsiz ya da indirimli ulaşım hakkının ortadan kaldırılmaya çalışılması sadece İzmir’deki emeklileri değil, tüm Türkiye’deki milyonlarca emekliyi ilgilendiriyor. Biz kazanılmış haklarımıza sahip çıkmak için gerekirse alanlara çıkacağız, ne gerekiyorsa yapacağız. Bu hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

SOKAĞA ÇIKMAYALIM MI?

Başkan Ekşioğlu, düzenlemeyle kazanılmış haklarının ellerinden alınmak istendiğine dikkat çekerek, “Biz yaşamayalım mı? Zaten hayat koşulları yeterince zor. Aldığımız maaşlar enflasyon karşısında adeta kuşa döndü. Emekliler artık sadece zorunlu ve hayati ihtiyaçlarını karşılamak için evden çıkıyor. Bizim zaten sokağa çıkacak, dolaşacak halimiz mi kaldı. Emekli bugün dışarı çıkıp bir yere gidip gönlünce bir şeyler yiyip içebiliyor mu? Aldığımız maaşlar belli. Seçimden önce bol kepçeden atıp şu kadar para, şu kadar ikramiye vereceğiz deniyor ancak ortada hiçbir şey yok. Aramızda bin liranın altında maaş alan arkadaşlarımız var. Bayramdan bayrama aldığımız bin liralık ikramiye zaten eriyip gitti. Şimdi ulaşım ücretli hale gelirse, ikramiyelerimiz de oraya gidecek. Önceden 60 yaş binişleri de ücretsizdi. Sonra onu kaldırdılar ve saat sınırlaması getirdiler. Biz bunun için mücadele verirken, hakkımızın tamamen elimizden alınması oldukça manidardır. Sabah otobüse binip doktora gitmeyelim mi? Oldu olacak, emeklilerin sokağa çıkmasını da yasaklasınlar. Biz zaten sabahtan akşama kadar otobüse binip gezelim, hadi tatillere gidip eğlenelim demiyoruz ki. Emekliler için bir şey yapılacağı yok, bari bizim hakkımızı elimizden almayın. Her şeye para var, her şeye kaynak var, demek ki emekliye yok. Tüm kamu çalışanlarına, polise, postacıya, muhtarlara, askere ücretsiz ulaşım hakkı duruyor da, neden emekli bu devlete yük olarak görülüyor?” diye sordu.

Erman Şentürk / Özel Haber

izdenizden-sefer-uyarisi

İZDENİZ’den uyarı: O tarihlerde seferler yapılmayacak

ocu-gibi-gormeyelim-yardim-eli-uzatalim

‘Öcü gibi görmeyelim, yardım eli uzatalım…’