in ,

Ukrayna-Rusya savaşında hayatını kaybedenler İzmir’de anıldı

Rusya’nın Ukrayna’da 24 Şubat 2022’de başlattığı savaşın geride kalan birinci yılında, İzmir Ukraynalılar Derneği savaşta hayatını kaybedenler için anma etkinliği düzenlediler. Ukraynalılar programda duygu yüklü anlar yaşadı

ukrayna-rusya-savasinda-hayatini-kaybedenler-izmirde-anildi

Nihat Ak-EGE TELGRAF- İzmir Ukraynalılar Derneği’nin Gündoğdu Meydanı’nda geçtiğimiz yıl başlayan Rusya-Ukrayna savaşında hayatını kaybedenleri anma etkinliği düzenledi. Programa, Ukrayna ve Türkiye milli marşlarının okunmasıyla başladı. Daha sonra savaşta hayatını kaybedenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi.

“Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşı devam ediyor” yazılı pankartı açan Ukraynalılar ellerindeki ülke bayraklarıyla özgürlük isteklerini dünyaya haykırdılar.  Anma etkinliğini gözyaşları içerisinde gerçekleştirilen Ukraynalılar, pankartın önüne savaşta hayatını kaybedenler anısına elektronik mum, çiçek ve oyuncak bıraktı.

‘YENİ UKRAYNA’

Meydanda bir araya gelen kalabalık adına açıklamayı İzmir Ukraynalılar Derneği Başkanı Olena Özbek yaptı. 24 Şubat’ın hayatlarını savaştan öncesi ve sonrası olarak ikiye ayırdığını belirten Başkan Olena Özbek, “Bugün, sadece Ukrayna halkının trajedisi günü, tam ölçekli bir savaşın başlangıcı ve Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik yaptığı açık saldırısı olarak değil, aynı zamanda yeni Ukrayna’nın baştan yaratılışının başlangıcı olarak da Ukrayna tarihinde kalacaktır. Bugün kederli bir gündür, çünkü Ukraynalılar yeni bir gerçeğe uyandılar: çünkü Avrupa’nın kalbinde yer alan bir ülkede, sırf bağımsız olmayı arzuladığı için özgür, bağımsız bir devleti cezasız kalarak öldürmenin, işkence etmenin ve yok etmenin mümkün olduğu bir gerçek” dedi.

‘ÖZGÜRLÜK KAZANACAK’

Özgürlüğe olan inançlarını vurgulayan Başkan Özbek, “Bugün her Ukraynalının kim olduğunu ve Ukrayna halkının DNA’sında ne kadar boyun eğmez bir özgürlük arzusunun ve iradesinin gömülü olduğunu anlamasını sağlayan bir gündür. Bir yıl boyunca düşman binlerce askeri, sivili ve çocuğu öldürdü ve işkence yaptı. En şiddetli şekilde de Ukraynaca konuşanlara, ülkelerini delice sevenlere davrandı. Özgürce yaşamayı seven bir halkın eliyle inşa edilmiş şehirlerin güzelliklerini görmemek için yok etti. Buğday başaklarının çalışkan Ukraynalının sevgisiyle beslendiği tarlaların, ormanların güzelliğine nefret ederek Ukrayna’yı bombaladı. Ukrayna halkını yok etmek istedi. Fakat hiçbir düşman, bir Ukraynalının özgür ruhunu füzelerle öldüremez. Yaralarımız derin ve acı verici ama dayanacağız. Zafere ulaşacağız. Özgürlük ve gerçek kazanacak. Hayat kazanacak. Zafer, Ukrayna’nın olacak” diye konuştu.

Açıklamanın ardından bir araya gelen topluluk sessizce dağıldı.

konyada-korkutan-deprem

Konya’da korkutan deprem

bddk-konut-kredilerindeki-orani-guncelledi

BDDK, konut kredilerindeki oranı güncelledi