in ,

Ulaşım kartlarında süreç başa döndü!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşımda kullanılan elektronik ücret toplama sistemiyle ilgili ihale süreci başa döndü. Kamu İhale Kurumu’nun verdiği iptal kararının ardından toplu taşıma için kritik öneme sahip yeni ihale yaz aylarında yapılacak.

ulasim-kartlarinda-yeni-donem

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplu ulaşımda akıllı elektronik ücret toplama sistemini başlatacak dönüşüm hamlesi bir yıl gecikmeli başlayacak.

KİK İPTAL ETMİŞTİ

 Geçtiğimiz Ağustos ayında yapılan ancak itirazlara takılan hizmet alım ihalesiyle ilgili Ankara İdare Mahkemesi düzeltici işlem belirlenmesi kararı verirken, Kamu İhale Kurumu (KİK) ise ihaleyi iptal etmişti. Böylelikle 8 Şubat tarihinde çalışmaya başlayacak yeni sistem ve toplu ulaşımdaki dönüşüm hazırlıkları zoraki olarak bir başka bahara ertelendi.

GEÇİCİ İHALE YAPILDI

 Mahkemenin verdiği iptal kararının ardından İzmir’de metro, vapur, otobüs ve tramvay istasyonlarında bir süre önce test edilmeye başlanan yeni sistem ve akıllı validatörler ile sistem bileşenleri de sökülerek tekrar eski cihazlar kullanılmaya başlandı. Söz konusu hazırlıkların yanı sıra, belediyenin İzmirlilere sunacağı birçok yenilik ve online bakiye yükleme servisleri de kullanıma sunulamadı. KİK süreci ve yargıdan gelen iptal kararının ardından resmi prosedürü uygulayan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin izleyeceği süreç de belli oldu.

TEMMUZ YA DA AĞUSTOS’TA

 İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü, 7 Eylül 2019 tarihinde sona eren ve itirazlar nedeniyle geciken yaklaşık 119 milyon lira tutarındaki iptal edilen eski ihalenin yerine yeniden ihaleye çıkma kararı aldı. Sonucun firmalara tebliğ edilmesinin ardından İzmir’de mağduriyet yaşanmaması ve toplu ulaşım hizmetlerinin aksamaması için 7 ay süreli geçici ihale gerçekleştiren Büyükşehir, Eylül ayı ortasına kadar elektronik ücret toplama sistemi hizmetlerini 4 yıldır yürüten mevcut firma ile yeniden sözleşme imzaladı. Diğer yandan, yeni ihale süreci için çalışmaları başlatan ESHOT Genel Müdürlüğü bir dizi yeniliğin yer alacağı yeni sistem için kolları sıvadı.

EYLÜL’DE BAŞLIYOR

 Büyükşehir Belediyesi, Temmuz ya da Ağustos ayında yapılması planlanan hizmet alımı için teknik şartname hazırlıklarını sürdürürken, İzmir’de toplu ulaşıma yön verecek yeni ihale için öncelikle resmi ilana çıkılacak. Gelişmelerle ilgili bilgi veren yetkililer, geçiş sürecinde herhangi bir mağduriyet ya da sistem aksaklığı yaşanmayacağının ise altını çizdi. Geçmişte yaşanan sistem aksaklıkları ve ücret toplama hizmetinin devre dışı kalması gibi nedenlerden ötürü titiz davranan Büyükşehir Belediyesi ve ESHOT Genel Müdürlüğü, toplu ulaşım alanının yanı sıra belediyenin sunduğu kent içi hizmetleri “Akıllı sisteme” dönüştürecek yeni hizmet alımının ardından itiraz ve yargı süreci yaşanmadığı takdirde ihaleyi kazanan firma ile sözleşme imzalayacak. Belediyenin “Akıllı kent” hedefini hayata geçirecek yeni sistem Eylül ayının ortasından itibaren resmen çalışmaya başlayacak. Uygulamaya konacak ücret toplama sistemine entegre hizmetler kapsamında akıllı duraklar, teleferik ve kiralık bisiklet gibi belediye eliyle İzmirlilere sunulan birçok uygulamanın da yine sisteme dahil edilmesi planlanıyor.

Erman Şentürk Özel Haber

 

idlib-guvenlik-zirvesi

33 kahraman askerimiz şehit oldu

kinik-projelerle-parmak-isirtacak

Kınık, projelerle parmak ısırtacak!