MEMDUH GÜNEY-EGE TELGRAF- Ulaştırma Memur-Sen ve Enerji Bir-Sen Alsancak Garı önünde ortak basın açıklaması gerçekleştirildi. Zorlu bir süreçten geçtiklerini ifade eden emekçiler, “Mevcut sorunların çözülmesini beklerken, bürokratik oligarşi tarafından yeni sorunlarla karşılaşıyoruz” diyerek yaptıkları basın açıklamasında Ulaştırma Memur-Sen Şube Başkanı Saim Hamarat emekçiler adına basın açıklamasını okudu.
Toplu sözleşme hükümlerimiz uygulanmıyor” diyen Hamarat, “Anayasa mahkemesi tarafından mart ayında toplu sözleşme ikramiyesi iptal edildi. Sendikal pazarlık gücünü etkisizleştirmek için kamu görevlilerimizden aylık 345 lira kesinti yapıldı. Tasarruf tedbirleri doğrultusunda personel servis hizmetinin kaldırıldığı, koruyucu giyimin engellendiği, fazla çalışma ücretinin kısıtlandığı ve toplu sözleşme hükümlerinin engellendiği görülürken, sosyal hak olan lojman kiralarına fahiş artışlar yapılacağı açıklandı. Sosyal hayata etkisi düşünülmeden, toplu sözleşme kazanımı olduğu göz ardı edilerek servis hizmetinin kaldırılmasını kabul etmiyoruz. Bir an önce bu yanlıştan dönülmesini bekliyoruz” dedi. 


“HAKKIMIZ TESLİM EDİLMELİ”

2012 yılından itibaren aralıksız uygulanan koruyucu giyim kazanımının da kısıtlanmaya çalıştığını aktaran Hamarat, “Madde hükmü açık ve net olmasına rağmen önce Maliye bürokrasisi tarafından yazıyla daha sonra da genelge ile kısıtlanmaya çalışılıyor. Kamu görevlilerinin haklarının teslim edilmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 

“ÜCRET YETMİYOR”

“Bütçe ile belirlenen ve saat başı 10 lira 10 kuruş olan fazla çalışma ücretinin güncellenmesi yerine kaldırılması konuşuluyor” diyen Hamarat, “Buradaki tasarruf nedir? Bütçeye ne kadar getiri sağlayacaktır?” diyerek toplu sözleşme hükümlerinin engellenmesinin yanlış olduğunu vurguladı. 

“LOJMANA YÜZDE 25 ZAM”

Denize girmek yasaklanınca sahilde güneşlendiler Denize girmek yasaklanınca sahilde güneşlendiler

Ocak ayında lojman kiralarına yüzde 25 zam yapıldığının altını çizen Hamarat, “Bunun üzerine bir daha zam yapalım kamu görevlilerinin gelir sıkıntısını büyütelim diyorlar. Devlet, sosyal tesis ve kamplar özelleştirilsin istiyor. Bunlar hak verilebilir bir durum değildir” dedi. 

“ADALETSİZLİK VAR”

“1.dereceye 3600 ek gösterge konusu hala çözüme kavuşmadı” diyen Hamarat, “2023 temmuz ayında verilen seyyanen zammın emekli aylıklarına yansımaması nedeniyle büyük bir adaletsiz ortaya çıktı. Görev aylığı ve emekli aylığı arasındaki bağ kopartıldı. Emekli olmayı bekleyen kamu görevlilerimiz ve emekli kamu görevlilerimiz 1.dereceye 3600 ek gösterge çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

“ÜCRETLER ADİL OLMALI”

Emekçilerin isteklerini aktaran Hamarat, “Toplu sözleşme ikramiyesinin kayıplarıyla birlikte iade edilmesini, servis hizmetine dokunulmamasını ve yaygınlaştırılmasını, koruyucu giyim kazanımızın önündeki engellerin kaldırılmasını, fazla çalışma ücretinin yetersizliği dikkate alınarak artırımlı olarak ödenmesini, lojman, sosyal tesis ve kampların faydaları dikkate alınarak yaygınlaştırılmasını, 1.dereceye 3600 ek göstergenin bir an önce hayata geçirilmesini, emekli aylıklarında hak kayıplarının giderilmesini ve ücretlerin adil bir seviyeye yükseltilmesini, uzun zamandır gündemde olan mühendislik meslek kanunun çıkarılmasını, mühendis, mimar, teknik personel ile idari personelin mali, sosyal ve özlük haklarının iyileştirilmesini istiyoruz” dedi.

Kaynak: EGE TELGRAF