Kapıda vizede bayram sıkıntısı: Başvurulara yetişemediler, yolcular Marmaris'te kaldı Kapıda vizede bayram sıkıntısı: Başvurulara yetişemediler, yolcular Marmaris'te kaldı

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM) Büyük salonda yapılan açılış konserinde Avrupa ve Macaristan’ın önde gelen oda müziği topluluklarından Franz Liszt Oda Orkestrası şef ve çellist İstvân Vardâi yönetiminde Macar müziğinin seçkin örneklerini çaldı. Konserin solisti piyanist Gülsin Onay da kolay kolay unutulmayacak Mozart 12. Piyano konçertosu yorumu ile Festival izleyicilerini büyüledi.

         Konser öncesinde Müzik Tarihçisi ve eleştirmen Ufuk Çakmak “Macar Müziğine Bir Bakış” konulu seminer verdi. Çakmak hayli geniş çerçeveli konuşmasını gerek piyanoda çaldığı gerekse dinlettiği örneklerle anlattı. Müzik tarihinde doğru bilinen pek çok yanlışa da değinen Çakmak, dinleyicilerine konserde dinleyecekleri eserlerle ilgili açıklamalar da yaptı.

         37. Uluslararası İzmir Festivali’nin açılış konserinden önce İKSEV Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper Festival’e destek veren kişi ve kurumlara teşekkür plaketlerini sundu. Ardından Bartok’un “Romen Halk Dansları” ile başlayan konser, Gülsin Onay’ın yorumladığı Mozart’ın 12. Piyano konçertosu ile devam etti. Konserin ikinci yarısında programda Franz Liszt (Macar Rapsodisi no.2), Ulvi Cemal Erkin ( oda orkestrasına uyarlanmış Yaylı Çalgılar Dörtlüsü) seslendirildi. Çellist olarak dünyada hatırı sayılır bir üne sahip olan İstvân Vardâi son iki eser olan Popper’ın “Macar Rapsodisi” ve Weiner’in 1 numaralı Divertimento’sunda solist olarak yer aldı. Vardâi, konser sonunda, “Türkleri ve Macarları birleştiren üç önemli nokta var, kültür, yemek ve müzik” dostluğumuz bu ortak noktalar nedeniyle benzersiz” dedi.

         İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV), Eczacıbaşı Topluluğunun ana sponsorluğunda Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Macaristan Kültür ve İnovasyon Bakanlığı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, İzmir Goethe Enstitüsü, İnstitut français Türkiye- İzmir, İzmir İtalya Konsolosluğu, Polonya İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği ile düzenlediği Festival bu gece İzmir Devlet Tiyatrosu Konak Sahnesinde yapılacak “Hayâl-i Temsil” adlı oyunla devam edecek.

Kaynak: Bülten