in ,

 ‘Umut fakirin ekmeği onu da tüketmeyin!’

Korona salgınının Romanları da olumsuz etkilediğini söyleyen Başkan Cıstır, “İmkansızlıklar nedeniyle tedbir alamıyorlar. Virüs kapan vatandaşlarımız var” dedi

abdullah-cistir

Dünyada etkisini gösteren korona virüs hızla yayılmaya devam ediyor. Türkiye’de de vatandaşlar evden izolasyon dönemine geçerek salgına karşı korunmak için çaba gösteriyor.

Yaşanan gelişmelerden olumsuz etkilenen ilk kesimin Romanlar olduğuna dikkati çeken İzmir Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (İZROMDER) Başkanı Abdullah Cıstır, Ege Telgraf’a konuştu. Romanların evine ekmek götürmek için sokağa çıkmak zorunda olduğunu söyleyen Cıstır, “Maalesef ki bu virüsten etkilenen çok insanımız var” dedi.

‘DESTEK GELİYOR AMA…’

“Kimsenin kimseyi dinlemediği, duyduğu ancak işine gelen noktaları aldığı bir dönem yaşıyoruz” diyerek sözlerine başlayan Cıstır, “Maalesef durum hem kanaat önderleri hem de vatandaş açısından böyle… Her geçen gün bu salgına kapılanların ve hayatını kaybedenlerin sayısında artış olduğunu görüyoruz. Bizim de Roman vatandaşlarımız adına bir takım endişelerimiz var. Örneğin, mahallelerimizde ne zaman testler yapılacak? Bunu gerçekten merak ediyoruz. Şu anda bir takım destekler alıyoruz. Özellikle İzmir Büyükşehir Belediyemizin yapmış olduğu gıda yardımlarını aldık. Akıl koyan, emek veren herkese işbirlikleri için teşekkür ediyoruz. Ancak bunun beraberinde hemen hijyen ve temizlik malzemeleri konusunda destek bekliyoruz. Mahalleler ilaçlanıyor ama evlerin içi gerçekten çok zor durumda. İnsanlar temizlik malzemesi olmadığı için bir kap su ile hijyenlerini sağlamaya çalışıyorlar. Çünkü satın alma gücümüz hemen hiç yok. Dolayısıyla gıdanın yanında hijyen maddelerinin de tamamlayıcı bir unsur olarak gelmesi lazım. Kaldı ki gıdanın da ne kadar idare edeceği de ayrı bir tartışma konusu ancak en azından yapılmış olan destekler bizim için son derece kıymetli” dedi.

‘MAHKUM OLMUŞUZ…’

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca 2 milyon aileye 1000’er liralık yardım paketi verileceği açıklanmıştı. Yoksulluk sınırında olan ve sosyal yardım kuruluşlarından düzenli olarak destek alan Romanların bu paket kapsamında olacağını düşündüğünü belirten Cıstır, ancak kapsam dışında kalan aile sayısının destek alanların iki katından fazla olduğunu söyledi.“Bu insanlar açlığa ve sefalete mahkum bırakılıyor…” diyen Cıstır, “Hadi bir şekilde gıda, ilaç ve hijyen malzemelerine ulaşıldı. Peki, faturalar ne olacak? Şu anda telefon bir numaralı iletişim aracı. Bu insanlar telefon faturalarını ödeyemediklerinde iletişim kuramayacaklar. Şu anda verilen uzaktan eğitimden birçok öğrencimiz yararlanamıyor. Çünkü durumları, iletişim kaynakları yok. Zaten çok zor bir kadere mahkum olmuşuz… Hal böyle olunca işler daha da zorlaşacak gibi görünüyor” ifadelerini kullandı.

SOKAĞA ÇIKMASINLAR!’

Tüm dünyanın zor bir süreçten geçtiğini, insanların yoklukta ve yoksullukta eşitlendiğini ancak yine en kırılgan grubun Romanlar olduğunu da sözlerine ekleyen Cıstır, “Sürekli olarak evde kalınması için çağrılar yapılıyor ama baktığımızda mahallelerimizde yangın var. Hala çok fazla hareketlilik olduğunu görüyoruz. Romanlar, ekmeğini sokaktan çıkarmak zorunda olduğu için her yere girip birçok insanla temas kurmak zorunda kalıyor. Maddi imkansızlıklardan dolayı alınması gereken tedbirleri de uygulayamıyorlar. Kendi koruyamadıkları için şu anda korona virüsü kapmış Roman vatandaşlarımız var. Biz elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz ama bu konuda kanaat önderlerinin de desteğine ihtiyacımız var. Acil olarak evden çıkmama yasağı ilan edilmesi düşüncesindeyiz. Çünkü eğer bu yasak getirilmezse insanlar mağduriyetlerini gidermek için ekmek derdine düşerek sokağa çıkmaya devam edecekler. Böylece de biz bu virüs salgınından kurtulamayacağız. Sosyal devletin bir an önce bu yoksul kesime dünden daha fazla bir bütçe ayırması gerekiyor. İnsanı yaşatın ki devlet de yaşasın. Vatandaşımız hala neyin nereden geleceği konusunda bihaber… Her gün onlarca telefon alıyor, elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz. Umut fakirin ekmeğidir, lütfen onu da tüketmeyin” diye konuştu.

YAĞMUR GÜLÜ / ÖZEL HABER

mhp-sibel-arat-ve-veysel-sahin

MHP’li Şahin ve Arat ‘Evde kal’ çağrısı yaptı

polis-ekipleri-uygulama-noktalari-kurdu-izmire-giris-cikislar-yasaklandi

Polis ekipleri uygulama noktaları kurdu; İzmir’e giriş çıkışlar yasaklandı