Nakliye sektörü kiracı-ev sahibi anlaşmazlıklarından yararlandı Nakliye sektörü kiracı-ev sahibi anlaşmazlıklarından yararlandı

Ünlü ekonomist Selçuk Geçer, mevcut ekonomik politikaların gelecekte felaketle sonuçlanabileceği uyarısında bulundu. Geçer, "Bu programın benzerinin geçmişte ağır sonuçlar doğurduğunu gördük. 1994 yılında 8 bin TL olan kur 1.6 milyona çıkmıştı. Türk Lirası, yaklaşık 200 kat değer kaybetmişti. Kuru sabit tutma çabaları bu sonuçlara yol açmıştı" diyerek endişelerini dile getirdi.

Son günlerde Türkiye'de enflasyon oranlarının baz etkisiyle düşüş gösterdiği gözlemlenirken, ekonomik politikaların hem kur hem de enflasyonla mücadelede olumlu sonuçlar verdiği görüldü. Ancak bu gelişmeler, geleceğe dair soru işaretleri oluşturduğunu öne sürdü.

'BENZER SONUÇLAR YAŞANABİLİR'

Geçer, Merkez Bankası'nın son faiz kararlarının ardından dolar kurunda herhangi bir dalgalanma yaşanmamasını eleştirerek, yatırımcıların TL varlıklarına yönelmesine sebep olan bu durumu değerlendirdi. Geçer, geçmişte yaşanan benzer olaylara dikkat çekti ve benzer sonuçların tekrar yaşanabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

"Eski politikalarla aynı sonuçları tekrar yaşayabiliriz" diyen Geçer, "Bu benim gözümde bir ekonomik program değil. 1994 yılında uygulanan politika ile şimdiki aynı. O dönemdeki ekonomik kriz, 2001 yılındaki krizi de tetiklemişti. 1994 yılında 8 bin TL olan kur 1.6 milyona çıkmıştı. TL, yaklaşık 200 kat değer kaybetmişti. Kuru sabit tutma çabaları bu sonuçlara yol açmıştı" şeklinde konuştu.

Kaynak: Gerçek Gündem