in ,

Üreticinin zor anında hızır gibi yetişiyorlar

Pandemi sürecinde, sokağa çıkma yasakları sırasında çiftçinin mallarını pazarlara ulaştıramaması, seyyar satıcıların mahallere gidememesi ve vatandaşın gıdaya ulaşmakta güçlük çekmesi en önemli sorunlardan biri haline gelmişti.

ureticinin-zor-aninda-hizir-gibi-yetisiyorlar

Bu süreçte İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yılbaşında kuruluşu gerçekleşen Sokak Ekonomisi Şube Müdürlüğü koordinatörlüğünde gerçekleştirdiği çalışmalarla tüm Türkiye’ye örnek oldu. Büyükşehir Belediyesi, yaptığı organizasyonla üreticiden aldığı ürünleri semt semt doğrudan vatandaşa, hem de fiyat spekülasyonu yaratılmasına imkan vermeksizin uygun fiyata ulaştırdı.

ÜRETİCİ YALNIZ DEĞİL’

Büyükşehir Belediyesi Sokak Ekonomisi Şube Müdürlüğü son olarak geçtiğimiz hafta sonu Menderes’teki salatalık üreticisine ulaştı. Çiftçinin, halde kilogram fiyatı 20 kuruşa kadar düşen salatalığını, bu fiyata dahi alıcı bulamaması nedeniyle çöpe dökmek üzere olduğunu duyan yetkililer harekete geçerek ürünleri satın aldı. Şube Müdürlüğü’nden Dr. Osman Sirkeci, İzmir’de üreticinin artık yalnız olmadığını söyleyerek, vatandaşın da ucuz ve kaliteli gıdaya ulaşmasını sağlamak istediklerini belirtti. Menderes’teki çiftçimiz, ürünüyle mazot maliyetini bile kurtaramayacaktı diyen Sirkeci, “Bu durumda, Başkan Tunç Soyer tarafından kurulan birimimizin örgütlediği, seyyar satıcılar tarafından kurulan kooperatifler bu çiftçilerimizin de imdadına yetişti. Bu kooperatif Çamönü Köyü’nden 15 ton salatalığı alarak, İzmirlilere çok uygun fiyata satacak… Kimisini de mahallelerde dağıtacak” dedi.

‘KÖY KÖY ÇALIŞIYORUZ’

“Seyyar satıcı kooperatifleri ile Çamönü Köyü muhtarımızın ve üreticilerimizin bu buluşması Sokak Ekonomisi Şube Müdürlüğü’nün çalışmalarının bir ilk oldu” diyen Sirkeci, “Bundan sonra köy muhtarımız ve kooperatif temsilcileri sürekli irtibatta iletişimde olacak ve köylünün üreticinin ihtiyacı olduğunda işbirliğini sürdürecek. Biz tüm çalışmamızı, kentte emeğiyle üreten insanların yalnız kalmaması yönünde yapıyoruz. Bizim için çiftçinin, işçinin, tezgahtarın yani üretenin alın teri ve vatandaşımızın cebi her şeyden önemli. Birimimizdeki tüm dinamikler bunun için çalışıyor. Kentimizde kayıt dışı ekonomi olan seyyar satıcılarımızın emeğini de bu yolla düzenlemiş oluyoruz. Kentimizde ilçe ilçe, köy köy üretenin yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 TEŞEKKÜR ZİYARETİ

Bu çalışmalar nedeniyle Çileme Mahallesi Muhtarı Ömer Çantalıoğlu, Ataköy Mahalle Muhtarı Hüseyin Balcı, Sancaklı Mahalle Muhtarı Osman Uysal, Değirmendere Mahalle Muhtarı Hüseyin Yıkar, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sokak Ekonomisi Şube Müdürlüğü‘nü ziyaret ederek, kendilerine vermiş olduğu katıkılardan dolayı üretici köylü adına başta Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer olmak üzere tüm birim çalışanlarına teşekkür ziyaretinde bulundu.

Utkucan Akkaş/Özel Haber

 

hasan-kalyoncu-yemek

 ‘Tarım ve hayvancılık üretimi millileşmeli’

izmirin-ilcelerinde-moloz-tepkisi

İzmir’in ilçelerinde ‘moloz kirliliği’ tepkisi