in ,

Üretime destek tanıtıma katkı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kırsalda üreticiyi desteklemeye devam ediyor. Pandemi sürecinde de çiftçilere kucak açan Büyükşehir, üç ilçede 4 proje için kesenin ağzını açtı

uretime-destek-tanitima-katki

Kırsal kesimde gelir getirici faaliyetlerin arttırılması ve üreticilerin desteklenmesi için bugüne kadar sözleşmeli ürün alımı, süt kuzusu, araç gereç ve canlı hayvan desteği başta olmak üzere çok sayıda örnek projenin altına imza atan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir kez daha çiftçilerin imdadına yetişti. Bergama, Ödemiş ve Kınık‘ta hayata geçirilmesi planlanan ancak bir süredir ertelenen 4 farklı projeye belediye kasasından destek sağlanması için hazırlıklara başlandı. Son olarak karakılçık buğdayını İzmir ovaları ile buluşturan ve süt kuzusu projesini de Türkiye’nin farklı illerine taşıyarak kooperatiflere destek olan Büyükşehir, gelen talepler doğrultusunda üreticilerle ortaklaşa hareket ederek bazı önemli yatırımların altına imza atacak.

İZMİR’İN 4 BİR YANI

Bir süre önce Ödemiş S.S. Yılanlı Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından başlatılan “İşleme, Boylama, Paketleme, Depolama Tesisleri ile Teknolojik Tarım Alet ve Makine Parkının Kurulması Projesi” kapsamında iki adet ceviz soyma makinesi ile 3000 litre süt soğutma tankı ihtiyacı Büyükşehir Belediyesi’nce karşılanacak. Büyükşehir Belediyesi’nin kırsaldaki üreticilere desteği bununla sınırlı kalmazken, yine Bergama ilçesinde iki önemli projeye daha deste verilecek. Bergama S.S Örenli Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile imzalanacak protokol kapsamında bir adet dal parçalama makinesi ve bir adet de 5 tonluk hayvan gübre dağıtma makinesi belediye tarafından satın alınarak kooperatife hibe edilecek. Ayrıca Bergama S.S. Tırmanlar Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperati’finin talebi doğrultusunda, 140 üreticinin ihtiyacını karşılayacak 6000 litrelik sabit süt soğutma tankı yine belediye tarafından kooperatife hibe edilecek.

ORTAK PROJELER

Tarıma desteği sadece araç gereç hibesi ile sınırlı tutmayan Büyükşehir son hamlesini ise reklam ve tanıtım alanında yapacak. Kınık S.S Karadere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin ürettiği peynir ile süt ürünleri çeşitlerinin tanıtımında kooperatif ile belediye arasında ortak proje geliştirilecek. Üreticiye destek konusunda hazırlanan yönetmelikte de revizyona gitmeye hazırlanan Büyükşehir ayrıca, hayvancılık ile uğraşan ve yem bitkileri yetiştiren üreticilere yönelik yeni projeler geliştirilmesi için yeni araştırmalar yaparak gelen talepler doğrultusunda önümüzdeki süreçte bu alanda bazı yeni yatırımlar hazırlayacak.

YERELDE KALKINMA

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2007 yılında start verdiği “Yerelde kalkınma” projesi çerçevesinde, bugüne kadar kentteki üreticilere belediye tarafından verilen canlı hayvan ve fidan dağıtımı, ova yollarının asfaltlanması, doğrudan mali destekler, ziraat odalarına hibe edilen ortak tarım makineleri parkı (araç alımları), sözleşmeli ürün alımı gibi desteklerin tutarı 1 milyar lirayı aştı. 2007 yılından bu yana Tire Süt Kooperatifi’nden düzenli olarak alım yapan belediyenin “Süt Kuzusu” adlı projesi Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO tarafından “Dünyanın en iyi kırsal kalkınma modeli ödülü”ne layık görülürken, son 12 yılda Türkiye’deki süt üretimi yüzde 150 arttı. Büyüme oranı İzmir’de yüzde 240’a çıkarken, sadece Tire ilçesi özelinde ise süt üretimi yüzde 440’a katlandı.

Erman Şentürk / Özel Haber

pinar-gultekinin-katilinden-kan-donduran-ifadeler

Pınar Gültekin’in katilinden kan donduran ifadeler

izmirde-bir-kadinin-yolu-kesilip-cinsel-saldirida-bulunuldu

İzmir’de bir kadının yolu kesilip cinsel saldırıda bulunuldu