in ,

Urla’lı filozof Anaksagoras’ın belgeseli çekildi

Felsefe tarihinin önemli düşünürlerinden Urla’lı filozof Anaksagoras’ın yaşamı ve öğretisini anlatan belgesel çekimleri tamamlandı

urlali-filozof-anaksagorasin-belgeseli-cekildi

M.Ö. 510 yılında Batı Anadolu’daki site devletleri içinde yer alan Klazomenai’da (Bugünkü Urla) doğmuş olan filozof Anaksagoras (Anaxsagoras)’ın yaşamını ve öğretisini konu alan belgesel filmin çekimleri Urla’da yapıldı.

Senaryosunu gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık’ın yazıp, yönetmenliğini üstlendiği “Rasyonel Bir Filozof Anaxagoras” adlı belgesel filminin kameramanlığını Umut Çınkır yaptı. Belgeselde Anaksagoras’ı Feridun Hamarat, öğrencileri ise Sevinç Öztürk ve Gültekin Çavga antik dönem kıyafetlerle canlandırdığı belirtildi.

Ege’de Antik çağın önemli kentlerinden Klazomenai doğmuş ve düşünce tarihine adını yazdırmış olan Anaxagoras’ın yaşamı ve onun felsefesini işleyen belgesel film, İzmir’in Urla İlçesinde ve bölgenin Efes, Priene, Miletos ve Didim Apollon Tapınağı gibi antik yerleşimlerde çekildi.

Danışmanlığını Mersin Üniversitesi Felsefe Bölümü Başkanı Prof. Dr. Zehragül Aşkın’ın yaptığı belgeselde, Dokuz Eylül Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden Prof. Dr. Doğan Göçmen ve felsefeci Prof. Kamuran Elbeyoğlu da Anaxagoras’la ilgili görüş bildirdiler.

“Filozof Anaksagoras” belgesel filminin yönetmeni Uğur Pişmanlık, belgesele ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Antik çağın Anadolulu filozoflarından biri olan Anaksagoras, Batı Anadolu’daki site devletleri içinde yer alan Klazomenai’da (Bugünkü Urla) doğumludur. Anaksagoras antik dünyanın ilk gerçek bilginlerinden biridir. Anaksagoras felsefe yapmak için Anadolu’dan Atina’ya giden ilk filozoftur. Anaksagoras, içinde bulunduğumuz evreni ve hareketlerini tanrısal olan üzerinden değil maddenin yapısı ve iç dinamikleri ile onu harekete geçiren şeylerden yola çıkmıştır. Anaksagoras’ın ortaya koyduğu düşünceler, duyularımız aracılığıyla maddi varlıkları akıl yoluyla kavramayı, deney ve gözlemlerle anlamayı seçtiğini ortaya koymaktadır. Bu onun rasyonel dediğimiz akılcı bir düşünür olduğunu gösterir. Urla’da çektiğimiz Anaksagoras belgeseli ile Anadolu felsefe tarihinde yer almış bu düşünürü Türkiye’nin felsefe ve kültür yaşamına kazandırmış olacağız. Bu işin beni en mutlu eden yanı da budur; bu topraklarda felsefe adına bir şey üretmiş olmak” diye konuştu.

tasima-isverenlerinden-gida-yardimi

Taşıma işverenlerinden gıda yardımı

karabaglarda-zabitadan-bayram-denetimi

Karabağlar’da zabıtadan bayram denetimi