in ,

‘Üst üste darbe ile zamlar kapıda…’

Bir yıllık süreçte gübreye gelen ve yüzde 150’ye yaklaşan zammın üzerine 500 lira daha güncelleme yapıldı. Ziraat Mühendisleri, “Büyük bir gıda zammı kapıda” diyor

Hükümet, yıllık yüzde 30’u bulan gıda enflasyonundan beş zincir marketi sorumlu tutarken, iğneden ipliğe zam yağmuru devam ediyor. Çiftçinin maliyetini belirleyen girdilerin listesinde ilk sıralarda yer alan gübreye bir günde 500 TL birden zam geldi. Gübre fiyatları son bir yıldır yaklaşık yüzde 150’nin üstünde artmıştı. Üre gübresinin ton başına fiyatı yurt dışındaki fiyat artışları gerekçe gösterilerek ortalama 60 dolar birden arttı. Piyasada 4 bin 300 ila 4 bin 600 TL aralığında satılan üre gübresinin fiyatı zamlı tarife ile 5 bin 500 ile 5 bin 600 TL seviyesine çıktı. DAP gübresinin fiyatı da tonda ortalama 150 TL artarken, amonyum sülfat gübresinde ise büyük bir fiyat artışı bekleniyor. Can gübresinin (Yüzde 26 azot içeren) fiyatı 2 bin TL’den 3 bin 300 TL’ye e çıktı. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi 2’nci Başkanı Banu Onan Erdal, “Yanlış tarım politikaları nedeniyle büyük zarar görüyoruz. Köylüyü kaybediyoruz. Maalesef ithalata dayalı bir sistemimiz var” dedi.

‘TARIMI KORUMAK ‘

Çiftçinin desteklenmediğini ve tarımda ithalatın büyük sorunlar doğurduğunu aktaran Erdal, “Ne yazık ki üreticiyi desteklemedik. Bu nedenle çoğu toprağını satıp göç etmek zorunda kaldı. Kırsal kalkınmanın önemini anlamadık. Aslında çok önemliydi. Kısa vadeli günü kurtarmaya yönelik politikalar uygulanmamalı artık. Köylümüz de kazanmalı. Üretmek ile bitmiyor ki… Artık dijitalleşme her alanda kendini gösteriyor. Bu denli ve böylesine önem kazandığı dönemde ürünler için pazar oluşturulmalı. Aksi durumda gelen her zam bizleri zorluyor. Tohum, ilaç mazot ve gübrede girdilerin neredeyse tamamı dövize bağlı. Dolayısıyla dövizdeki artış çiftçinin maliyetini artırıyor, sırtına bir yük yüklüyor. Ancak ürünlerin satış döneminde ise bu fiyat artışlarını üretici ne yazık ki ürünlerine yansıtamıyor. Ardından gün geçtikçe üretim maliyetleri satış maliyetlerinin üzerine çıkmış oluyor. Tarımı kaybediyoruz. Uzun vadeli planlarla tarımı korumak zorundayız” diye konuştu.

‘GIDADA ZAM’

Marketlerde etiketlerin denetlenmesinden ziyade, çiftçi borçlandıkça gıdada zam yaşanacağını anlatan Erdal, “Üreticiye verilen küçük destekler ve pansuman tedbirler çözüm olmuyor. En üzücü olan yanı ise bu kış gıda fiyatlarına yansıyacak. O zaman ise marketleri denetliyorlar etiketleri denetliyorlar. Asıl problem tarımsal üretimin artık ülkemizde soruna uğradığı ve çiftçinin borçla bu işi götürdüğünü görmeliyiz. İyice dibe doğru gidiyoruz. Bu kış çok zor olacak. Kuraklık ve dövize bağlı zam bu yıl üreticiyi bitirdi. Zor bir kış bizi bekliyor. Üretici borçlanıyor sürekli. Çiftçilerin borçları artıyor. Bu artışın gıdaya yansımaması mümkün mü? İnsanlar evlerini geçindiriyor, çocukları okula gidiyor. Hayat onlar içinde pahalılaşıyor. Bu fiyatlar ürüne yansıyacak; etiket denetimiyle falan olacak iş değil. Tarım politikalarının sağlam temellere kurulması gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

kayip-oldugu-sanilan-sahis-kendisini-arama-calismasina-katildi

Kayıp olduğu sanılan şahıs kendisini arama çalışmasına katıldı

Havaya ateş açıp polisten kaçtı, kaza yapıp öldü