in ,

‘Uzak Doğu’nun açığını kapatmaya çalışıyoruz’

Salgın döneminde kepenk kapatma noktasına gelen mobilya sektörü, şimdilerde talebe yetişmekte zorlanıyor. Mobilyacıların Başkanı Özkoparan, sektör için sevindirici gelişmelerin yaşandığını söyledi

uzak-dogunun-acigini-kapatmaya-calisiyoruz

Hem ihracatta hem de iç tüketimde önemli sektörlerden biri olan mobilyacılık, korona virüs (Kovid-19) sürecinde ağır darbe alan sektörlerden biriydi. Yaklaşık 3 aylık duraklama döneminin ardından düğünlerin başlaması ve konut kredilerindeki indirimle sektör adeta şahlandı. İzmir Mobilyacılar Odası (İZMOD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan ile pandemi sürecini, alınan tedbirleri ve sektördeki hareketliliği konuştuk.

‘ALIŞVERİŞ ÖTELENMİŞTİ’

Mobilya sektörü kış aylarını yeni sezon hazırlıklarıyla geçirdi. İzmir ve İstanbul’da gerçekleştirilen uluslararası fuarların da etkisiyle büyük umutlarla başlayan sezon salgın nedeniyle kesintiye uğradı. Tüm dünya ekonomisini sarsan virüs, Türkiye’de de düğün ve nikah törenlerinin ertelenmesine neden olarak mobilya sektörünün en çok kazanç sağladığı döneme darbe vurdu. Bu süreçte sektörün olumsuz etkilediğini belirten İzmir Mobilyacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan, yasakların olduğu dönemde meslektaşlarının ayakta kalma mücadelesi verdiğini söyledi. Başkan Özkoparan, “Mobilya sektörümüz sezon döneminde kazandığı para ile kış dönemini geçirir. Kış aylarında yeni sezonun ve mobilya fuarlarının hazırlıkları yapılır. Elde avuçta ne varsa harcanır. Bu sene de meslektaşlarım ciddi bir hazırlık çalışması yapmıştı. Fuarlarda alınan siparişlerin bereketi bütçelere tam yansıyacaktı ki korona virüs salgını sektörümüze kepenk kapattırdı. Üst üste sosyal mesafeyi koruyarak canımız pahasına İzmir Mobilyacılar Odası olarak toplantılar yaptık. Her üyemizin kendine has çalışma programı olduğu için genel bir karar alamadık. Hijyenik ortamların sağlanması için ciddi uyarılarda bulunduk. Üyelerimizin isteklerini en üst makam ve mevkilere taşıdık” dedi.

SEKTÖR YÜKSELİŞTE

Korona virüs salgını nedeniyle ertelenen düğünlerin başlaması mobilya sektörüne doping etkisi yaptı. İlk hafta satışlarının patladığını stokların tükenme noktasına geldiğini belirten İzmir Mobilyacılar Odası (İZMOD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan, “Alınan tedbirlerle salgın döneminde nefes alan mobilyacılarımız şimdi tam kapasite vardiyalar halinde çalışıyor” dedi.

‘İZMOD KÖPRÜ OLDU’

Salgının en yoğun döneminde İzmir Mobilyacılar Odası’nın (İZMOD) fırtınalı bir denizde kaptan gibi önemli bir görevi yerine getirdiğine vurgu yapan Başkan Hasan Özkoparan, esnafın ayakta kalmasına destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek, “Meslektaşlarım ve ben yaşadıklarımızı salgının bir hafta öncesinde film olarak gösterseydiler ‘Bu ne abartı!’ derdik. Hesapta olmayan şeyler başımıza geldi. Dünya salgından kasıp kavruldu. Türkiye ciddi şekilde etkilendi. Toplumumuzun harcı, tuğlası olan esnafımızın ayakta kalması için üyelerimizin derdiği, Esnaf Birliğimize, Ağaç İşleri Federasyonumuza, ilgili bakanlıklara yerel ve genel yönetimlere günü gününe aktardık. Tekrar tekrar dile getirdik. Yerel yönetimler de Hükümet de elinden geleni yaptı. Kredi verdiler, vergileri ve bazı ödemeleri ötelediler, çalışanlarımızın maaşlarına destek oldular. İşyerleri ve çarşılar dezenfekte edildi. İZMOD olarak bizim yaptığımız taleplerimizin tamamına yakını kabul gördü. Ve desteklendi. Sektörümüz ve üyelerimiz adına bize bu ilgi ve desteği veren herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

‘TEDBİRDEN VAZGEÇMEDİK’

Hastalıkta korunmak adına alınan tedbirlere mobilyacıların harfiyen uyduğunu dile getiren İZMOD Başkanı Hasan Özkoparan sıkıntılı günlerin birlikte aşıldığını ifade ederek “İşyerlerinin dezenfekte edilmesi, ateş ölçülmesi, maske takılması, servis araçları yerine özel araçlarla işyerlerini gidilmesi aklınıza ne geliyor ise o tedbiri meslektaşlarım bir bir uyguladı. Biz de dakikası dakikasına üyelerimizi bilgilendirdik. Bu işin şakasının olmadığını üzerine basa basa anlattık. Bu sürecin atlatılması yönünde çaba gösteren tüm üyelerimize ne kadar teşekkür etsem azdır” ifadelerini kullandı.

EVDE KALANLAR…

Tedbirler kapsamında vatandaşların evlerinde kalmalarının süreci olumlu yönde etkilediğini belirten İZMOD Başkanı Hasan Özkoparan, “Vatandaşlarımız uzun bir süre evinde kaldı. Alışveriş merkezlerine de gidemeyince haliyle bir tasarruf da yapmış oldular. Evdeki eksiklerini fark ettiler. Salgın sonrası mobilyalarda yapabilecekleri değişiklikleri ve yenilikleri planladılar. Ellerinde önemli bir liste oldu” şeklinde koştu.

Hükümetin kamu zararı yapma pahasına ucuz krediler dağıttığını belirten İzmir Mobilyacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan, “Mevduat sahiplerinden faizle toplanan paralar daha düşük faizle piyasaya sürüdü. Düşük faizle kullanılan krediler yeni evlerin alınmasını sağladı. Yeni ama içi boş olan evlerin mobilya ile döşenecek olması sektörümüze olan ilgiyi arttırdı” diye konuştu.

‘TALEP ESNAFI ZORLUYOR’

Düğün sezonun başlamasıyla satışlarda adeta bir patlama yaşandığını belirten İZMOD Başkanı Hasan Özkoparan, “Sosyal mesafe korunarak ve gerekli tedbirler alınarak düğünlerin yapılası 1 Temmuz’dan itibaren başladı. Mobilya talepleri bir anda zirve yaptı. Birkaç ay öncesi ne yapacağı konusunda fikir yürütmekte zorlanan esnafımız şimdi talepler karşısında zorlanıyor. Bir kadın Profesör geçen gün ziyaretime geldi. ‘Hasan başkanım yeni ev aldım özel imalat talebim var. En erken gün veren 4 ay sonrasını söylüyor. Ben ne yapacağım’ derken gözleri doldu. Vatandaşlarımızdan istirhamımız kaliteden ödün vermeyen esnafımızın verdiği güne uymalarıdır” sözleriyle uyarısını yaptı.

‘TÜRKİYE ÖNE ÇIKTI’

Korona virüsün Uzak Doğu kaynaklı olmasının ithalatta Türkiye’yi öne çıkardığına vurgu yapan İzmir Mobilyacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı, şunları söyledi: Dünyanın en büyük mobilya fuarının yapıldığı kent korona virüsün kaynağı olarak gösterildi. Ve fuarlar iptal edildi. Her ne kadar bu ülke ve kent durum iyileşti dese de insanlarda oluşan algı nedeniyle mobilya talepleri Türkiye’ye döndü. İhracatta yüz güldüren rakamlara ulaşılacak.

‘DERS ÇIKARILDI’

Dünyayı kasıp kavuran korona virüs salgınından gerekli derslerin çıkarıldığına inandığını veya inanmak istediğini belirten İZMOD Başkanı Hasan Özkoparan, “Salgın tehlikesi tamamen geçmiş durumda değil. Gerekli tedbirlere uyulmaz ise dalgalar halinde sürer gider. Can ve mal kayıplarımız devam eder. Yaz sıcaklarıyla birlikte tedbirleri askıya almayalım. Bilim adamlarının dediklerini dikkatle uygulayalım. Uymayanları uyaralım. Birkaç kendini bilmeyen insansın acısını ve bedelini ne insanımız nede ülkemiz çeksin” ifadelerini kullandı.

Utkucan Akkaş / Özel Haber

soyerden-sosyal-belediyecilik-vurgusu

Başkan Soyer’den sosyal demokrat belediyecilik vurgusu

karabaglarda-kacaga-gecit-yok-12-isletme-ve-mulk-sahibine-yasal-sure

Karabağlar’da kaçağa geçit yok: 12 işletme ve mülk sahibine yasal süre