in ,

Uzaktaki ama bizim köye çocuklar için gittiler

Her zaman yazılarımda belirtiyorum. Bu yalnızca uzakları yakın eden bir tren bir yolculuk değil, diye. İşte ilmek ilmek sevgi dokunan bir yolculuk. Bu defa lions kulüpleri ile birlikte gittik yüreğimizin götürdüğü yere

uzaktaki-ama-bizim-koye-cocuklar-icin-gittiler

İşte yine yalnızca gitmek için gitmediğimiz, aylar öncesinden tasarlanmış, planlanmış, programlanmış heyecan dolu, sevgi yüklü bir tren ve keyifli bir yolculuk hikâyesi daha yazıldı bu trende ve Kars’da.

Orda bir köy var, uzakta
O köy bizim köyümüzdür.
Gezmesek de, tozmasak da
O köy bizim köyümüzdür.

Ahmet Kutsi Tecer bu şiirini yazarken hissettiği duyguları bizler bir kez daha öyle derinden hissederek yaşadık ki…

Kurtuluş Savaşı yıllarımız geride kalsa, koşullar değişse de da bu dizeler kuşaktan kuşağa aynı heyecanı yaşatarak devam edecek.

‘BİZİM KÖYÜMÜZ’

1927 yılında yazılan bu şiiri aracımızda hep birlikte söyleyerek Serhat Şehrimiz Kars’ın Ani yolu üzerindeki köyümüze gittik İzmir’den gelen lions kulüp başkanları ve üyeleri ile birlikte.

Bu sürecin içinde olma keyfini yaşamak her şeyin üzerinde. Ee Kars güzel, yolculuk güzel tamam da en güzel şey ne bu evrende ÇOCUKLAR…

‘KÖYÜMÜZ VE ÇOCUKLARIMIZ’

Benim rahmetli babamda öğretmendi. Hem de şairin yazdığı gibi Köy Enstitüsü mezunu. Çocukluğumun anılarındandır. Babamın pek çok kırtasiye, okul malzemeleri ve kıyafetleri her köye gidişinde çocuklara götürmesi veya göndermesi. Bu her ailede genel olarak böyleydi. Hep köylere bir şeyler gönderilirdi.

Konu onları alamamak değildi zaten. Zira bize köyden daha fazla ürün gelirdi. Peynirler, ballar, kavurmalar gelirdi. Aklınıza gelebilecek pek çok erzak.

Mesela köyümüzdeki çocukların bu malzemelere her an ulaşamaması idi. Satın alma şanslarının olmamasıydı. Öyle şehirlerdeki gibi kitapçılar, çeşit çeşit mağazaların bulunmadığındandı.

‘ÇOCUK HAYATTIR’

Ve bizim toplumumuzda da gelenektir ayrıca. Bir yere, bir eve gidilecekse o hane içindeki çocukları sevindirmeyi mutlaka düşünürler. Bu, dünyanın en kolay en ucuz ama en samimi duygusunu, mutluluğunu yaşatır insana. En güzel anlarınızı oluşturur. Küçük, büyük diye bakmazlar çocuklar. Pahalı, ucuz diye düşünmezler. Ne alırsanız, ne verirseniz sevinirler. Yalnızca hatırlanmaları çok kıymetlidir.

İşte o an masum, tertemiz ve ışıl ışıl bir çift göz ışık saçar etrafına… Bir şeker, çoğu zaman bir bere bir atkı ile…

Hele bir de size bu hediyeleri getirenler çok uzaklardansa ve sizi de tanımıyorlarsa daha da kıymetli olur her şey. Bir başkasının bizi düşünmesi, büyükleri bile çok mutlu etmez mi? Yalnızca varlığımızın hatırlanması, önemsenme duygusu…

Güzel yurdumun güzel insanları

Okulumuz, öğretmenlerimiz…

Tam şiirdeki gibi…

Orda bir köy var, uzakta
O köy bizim köyümüzdür.
Gezmesek de, tozmasak da
O köy bizim köyümüzdür.

Bu şiirler, bu şarkılar bize hiç tanımadığımız köylerde yaşayan kardeşlerimiz, çocuklarımız olduğunu hatırlatır her zaman.

Orda bir yol var, uzakta
O yol bizim yolumuzdur.

O yol, birliğin, kardeşliğin, millet olmanın; sevinçlerde ve kederlerde aynı duyguları yaşamanın yolu. Kalkınmanın, zenginleşmenin yolu, Çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmanın, Bilgi toplumu olmanın yolu, Atatürk’ün ışıklı yolu. Sevgi yolu, umut yolu. Elele olmanın yolu. Geleceğin aydınlık yolu…

‘ÇOCUKLARIMIZA SEVGİLERLE’

Yukarıda da belirttiğim gibi aylar öncesinden bu sevgi yolu ve seli oluştu. Yünlere, şişlere, şapkalara eldivenlere dönüştü. Evinde yüzünü görmediği ancak duygusunu hissettikleri çocuklar için ilmekler atıldı. Bi tane daha, bi tane daha. Eldiven de olsun, atkı da. Bu da bu renk, şu da bu model olsun. Şunu daha çok severler diye konuşuldu içlerinden. O güzel ve uzaktaki köyün güzel çocuklarını düşündü İzmir’de LİONS’lu yüzlerce kadın…

OKUL ZİYARETİ

Çocuk dünyanın her yerinde çocuk. İşte İzmir’de atılan her ilmek ile Kars’daki çocuklarımız bezendi. Ciddi bir organizasyon ile bizden önce çocuklarımızın hediyeleri geldi koli koli. Pek çok şey vardı içlerinde. Hepsi de sevgi ile paketlenmişti .

MD 118 R Önce Çocuklar Koordinatörlüğü organizasyon ekibi olarak sevgili Hatice Yenişehirli bu etkinliğe başkanlık yapmıştı. Resmi süreçler de yerine getirilmiş ve Çocuklarımızı görmek, bu güzel şehri tanımak, hediyelerimizi vermek için hep birlikte Kars’a gelmiştik bile.

Heyecanla, keyifle, huzurla…

Katılımcı Kulüpler

İzmir Teos Lions, İzmir Körfez Lions, İzmir Buca Lions, İzmir Alsancak LİONS, İzmir ege Pasaport Lions, İzmir Dokuz Eylül Lions, İzmir Karşıyaka Yalı Lions, Antalya Deniz Lions, Manisa Spil Lions, , İzmir Bahar Lions, İzmir Damlacık Lions, İzmir Bostanlı Lions, İzmir Urla 2000 lions, Muğla Bodrum Turgutreis Lions, İzmir Kemelpaşa Lions, İzmir Tarihi Kemeraltı Lions, Karşıyaka Lions, Kahramanlar Lions, İzmir Ümit Lions, İzmir Güzelyalı Hatay Lions, İzmir Kültürpark Lions, İzmir Yalı Lions, İzmir Agora Lions, İzmir İdeal Lions, İzmir Göztepe Lions

Bircan Tağıl

hastaneden-gizli-kamera-yaniti-iddialar-yalan

Hastaneden ‘gizli kamera’ yanıtı: İddialar yalan

gazetecilere-sevgililer-gunu-hediyesi

Gazetecilere sevgililer günü hediyesi!