in ,

Uzmandan açıklama: Koronavirüs hastası olduğunda ten rengini neden değişiyor?

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, Çin’de Koronavirüs tedavisi gören iki doktorun ten renginin değişmesiyle ilgili, “Koronavirüs yoğun bakıma girdiğinizde tüm sisteminizi etkileyebiliyor” dedi.

uzmandan-aciklama-koronavirus-hastasi-oldugunda-ten-rengini-neden-degisiyor

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, Çin’de Koronavirüs tedavisi gören iki doktorun ten renginin değişmesiyle ilgili, “Koronavirüs yoğun bakıma girdiğinizde tüm sisteminizi etkileyebiliyor” dedi.
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyonları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, koronavirüsün Türkiye ve dünyadaki son seyriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Prof. Dr. Tezer, bu tür pandemi hastalıkların ne zaman biteceğine dair öngörüde bulunmanın çok zor olduğunu, Türkiye’de yakın zamanda sokağa çıkmanın kısıtlanması, uçuşların durdurulması, sınırların kapatılması, okulların tatil edilmesi gibi büyük ve ciddi önlemlerin rakamlara yansıdığını belirtti.

Çin’den yeni rapor: Koronavirüs nasıl yayıldı?

“AŞI ÇALIŞMALARI AYLARCA SÜREBİLİR”

Aşı çalışmalarının tüm dünyada sıkı bir şekilde devam ettiğini ifade eden Prof. Dr. Tezer, “100’ün üzerinde aşı çalışmasının olduğunu söyleyebiliriz. Baktığımız zaman ağızdan verilme yoluyla, burundan verilme yoluyla, iğneyle vücuda enfekte gibi çok değişik yollardan bu çalışmalar sürüyor.

Aşı çalışmaları maalesef bugün, yarın ya da haftaya sonuç alınabilecek bir iş değil. Belki aylarca sürer. Fakat biz kış boyunca göreceğimizi de düşünürsek bu mikroorganizmayı, o dönemde de aşılama devreye girerse tüm dünyadan mikroorganizmanın azaltılması ya da yok edilmesi yönünde adım atılmış olur” diye konuştu.

“SAFRA BİRİKİMİNE BAĞLI OLABİLİR”

Vuhan’da Çinli iki doktorun cildinin ciddi koronavirüs enfeksiyonlarından kaynaklanan karaciğer hasarından sonra önemli ölçüde koyu renge bürünmesine ilişkin Prof. Dr. Tezer, “Koronavirüs sonuç itibarıyla öncelikle yoğun bakıma girdiğinizde tüm sisteminizi etkileyebiliyor.

Bu durumda da kalp, böbrek gibi tüm sisteminize etki edebiliyor. Bu bağlamda belki de o kişilerin karaciğer fonksiyonuna eklendiği için safra birikimine bağlı cilt renklerinde değişiklik olmuş olabilir” diye konuştu.

4-gunluk-yasakta-sebzeleri-vurdu

Sokağa çıkma yasağı sebze üreticilerini vurdu

sait-basdas-konakin-bizi-denemesi-sart

Başkan Başdaş’dan dayanışma çağrısı!