in ,

Uzmandan rahatlatan açıklama! ‘Depremler Türkiye’den uzaklaşıyor’

Deprem bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, gerginliğin, kırığın Ege Denizi’nin bulunduğu tarafta toplandığını, büyük artçıların Türkiye kıyılarında değil de bu bölgede olacağını söyledi

uzmandan-rahatlatan-aciklama-depremler-turkiyeden-uzaklasiyor

Seferihisar açıklarında meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki deprem sonrası bölge artçılarla beşik gibi sallanmayı sürdürüyor. Bölgede 40’ı dört büyüklüğü üzerinde 850’yi aşkın artçı deprem yaşandı. Deprem bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, gerginliğin, kırığın Ege Denizi’nin bulunduğu tarafta toplandığını, büyük artçıların Türkiye kıyılarında değil de bu bölgede olacağını söyledi.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, büyük artçıların Türkiye kıyılarından uzakta olacağını söyledi. Ercan, İzmir’de yapıların yüzde 73’nün güvensiz olduğunu belirterek, İzmir’de ortalama her 111 yılda bir büyük bir deprem yaşandığını, böyle bir depremin olması halinde çok büyük kayıplar yaşanacağını belirtti. Ercan, büyük bir deprem atlatan Kuşadası’nı etkileyecek depremin de Sisam’ın kuzeyinde olacağını belirtti.

“KIRILMA KUŞADASI’NA 4-5 KM YAKLAŞTI”

Yaşanan depremin İzmir depremi olmadığını, Sisam depremi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ercan, “Kırık Sisam’ın kuzey yakasından Egenin derinliklerinden Atina’ya doğru gidiyor. Kırılma Kuşadası’na aşağı yukarı 4-5 kilometre kadar yaklaştı. Merkez Sisam, ama kırığın başladığı yer bizim teknelerin açıldığı yerler. Kuşadası büyük bir depremi atlattı. Kuşadası’nı etkileyecek deprem Sisam’ın kuzeyinde olacaktır” dedi.

izmirde-tribunler-tek-yurek

İzmir’de tribünler tek yürek

depremde-gokdelen-insaatindan-dusen-isci-hayatini-kaybetti

Depremde gökdelen inşaatından düşen işçi hayatını kaybetti