in ,

Uzmanlar uyardı yıkım yaşanacak

Araştırmalara göre alım gücü yüzde 78 düştü, borçla yaşanıyor, yeni kıyafet alınamıyor. Ekonomist Civelek, “Bir süre ülke olarak büyümeyi unutacağız” diyor.

ekonomide-kotumser-tablo-suruyor

Araştırmaya göre, son bir yılda alım gücünün arttığını söyleyenlerin oranı yüzde 4,6’da kalırken, ‘çok azaldı’ diyenler yüzde 78’i aştı. Vatandaşların önemli bir bölümü bankalara veya bankalar dışında borçlanarak geçinebildiğini söylerken, kriz zamanlarında en çok yeni kıyafet almayı bıraktı. Yapılan araştırmalar Türkiye’de son bir yılda yükselen enflasyon karşısında vatandaşın alım gücünün yüzde 80’e varan oranlarda düştüğünü ortaya koydu. Ancak araştırmaya göre halkın yüzde 4,6’sı son bir yılda, çoğunluğun tersine alım gücünün “çok arttığını” söylüyor. Yüzde 1 ise “arttı” demekle yetindi. Böylece krizin “alım gücünü arttırıcı” etkisini yaşayan toplamda sadece 5,6’lık bir kesim olduğu anlaşılıyor.

4 BİNİN ALTINDA YÜZDE 34

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi 1-12 Haziran 2022 tarihleri arasında gündemdeki konulara dair yapmış olduğu Türkiye Geneli Ekonomik Durum ve Seçmen Eğilimi Saha Araştırması’na dair anket çalışması raporunu açıkladı. Adana, Adıyaman, Ankara, Batman, Bursa, Diyarbakır, Antep, İstanbul, İzmir, Konya, Mardin, Mersin, Muğla, Samsun, Urfa ile Van illerinde yapılan anket çalışmasına katılanların yüzde 15,7’si aylık gelirinin “0 ila 2 bin TL” arasında olduğunu bildirirken, katılımcıların yüzde 17,9’u ise aylık gelirlerinin on bin TL ve üzeri olarak belirtti. Yine katılımcıların yüzde 34,5’inin aylık gelirinin dört bin TL altında olduğu da görüldü.

‘ÇÖZÜM DEĞİL GÜNÜ KURTARMAK’

Alım gücünün düşüşünün pek çok emare ile incelenebileceğini ifade eden Ekonomist Uğur Civelek, “Bir süre büyümeyi unutacağız, istihdam unutulacak, sosyal patlama riski var.. . Demokrasiden uzaklaşma dünya genelinde olacak,küreselleşmenin mezarı kazıldı. Göçmen politikasıyla birlikte kimse ülkeyi kalkındıracak bir milliyetçiliğe inanmaz. Rant hesaplarıyla vedalaşamazlar yanlış politikalardan nasıl dönülecek Oyun bitti ÖTV indirerek teşvik olmaz, konut satışlarımız yükselmez. Rant projeleri olanaksız. Tarım ve sanayiyi mahvettik. Özel teşvikle durum değişmez. Enflasyon sermaye hareketlerini bloke edecektir, dışarıdan sermaye bekleyerek bir şey yapamayız. İçeride kaynak kıt . İki ay daha günü kurtarırlar ama sonrası belli değil. Eldeki olanakları çözüm için değil gün kurtarmak için kullanıyoruz. Maalesef bir yıkım yaşanacak. Kalan sahalarla bir düzene girilmesi gerekecek” diye konuştu.

Rana Beyza ÖZTÜRK/Özel Haber

golmarmara

5 dereden su gelecek kuraklık bitecek

karsiyaka-anlasma

Karşıyaka, Erman Güracar ile 2+1 yıllık yeni sözleşme imzaladı