in ,

‘Vaka sayısında Avrupa birincisi olduk’

Konak Belediyesi’nin Aralık ayı meclis toplantısının başlıca gündem maddesi korona virüs ve İzmir depremiyle ilgili gelişmeler oldu. Pandemiye ilişkin tedbirleri yorumlayan Başkan Abdül Batur, depremin ardından alınan tedbirlerle ilgili de önemli bilgiler verdi.

dso-turkiyedeki-verilerden-haberdar-degildik

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur idaresinde gerçekleşen meclis oturumunda önceki gün alınan son pandemi tedbirleri masaya yatırıldı. Geçtiğimiz hafta korona virüse yakalanan Mehmet Şerif Demir iyileşerek oturuma katılırken, CHP’li üyelerden Doğan Kılıç ile AK Partili İsmail Özen ise koronavirüs tedavileri devam ettiğinden ötürü toplantıya katılamadı.

baskan-batur-vaka-sayisinda-avrupa-birincisi-olduk

Sokağa çıkma yasakları ve getirilen diğer tedbirleri yorumlayan Konak Belediye Başkanı Batur, belediye olarak uygulayacakları önlemleri de açıklayarak şunları ifade etti: “Alınan kararlar bizi bir nebze olsun rahatlatacak. Biz de belediye olarak birçok tedbiri uygulamaya koyduk. Her şey vatandaşımızın elinde. Maske, mesafe, hijyene uyulmadığı takdirde olay nerelere geldi. Vaka sayılarında Avrupa birincisi olduk. Vatandaşlarımızın bu kurallara, açıklamalara çok dikkat etmesi gerekiyor. Meclis üyesi arkadaşlar siz de kendinize çok dikkat edin. Özellikle toplantı yapılacaksa bundan sonra toplantılara otuz kişiden fazlası katılamayacak deniyor ancak bence on kişiden fazlası olmaması lazım. Bu yüzden Cuma günü toplantı yapmayacağız. Bu ay tek meclis toplantısı yapacağız.”

’57 adet ağır hasarlı, 71 adet de orta hasarlı bina var’

Geçtiğimiz ay meydana gelen büyük depremle de ilgili son gelişmeleri paylaşan Başkan Batur, “30 Ekim’de yaşadığımız depremden sonra Konak sınırları içerisinde bir envanter çalışması daha doğrusu vatandaşın talebi üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından görevlendirilen ekiplerin sahada yaptıkları çalışmayla ilgili de rakamları paylaşmak istiyorum. Şu ana kadar 57 adet ağır hasarlı bina tespiti yapıldı. Bunlardan 6 adedi betonarme, diğerleri iki katlı ve yığma şekilde binalar. 71 adet de orta hasarlı bina tespiti var. Ağır hasarlı ve diğer orta hasarlı binalarla ilgili bilgileri vatandaşlarımız muhtarlıklardan takip edebilirler. Belediyemizi bir yandan taşıyoruz. 4-5 binada hizmet üretmeye çalışıyoruz. Başkanlığı teknik birimlerimizin olduğu Yağhaneler’deki binaya taşıyacağız. Eski hizmet binamızın tadilatı ile ilgili proje için yandaki parseldeki hak sahipleri ile görüşüyoruz. Konak Vergi Dairesi’nin boşaltılan üç katlı binası ile ilgili talebimiz vardı. Bununla ilgili talebimizi meclis üyemiz Hakan Yıldız ve AK Parti İlçe Başkanı Sait Başdaş‘a ilettik” dedi.

Erman Şentürk

sokaga-cikma-kisitlamasi-sona-erdi-tekrar-ne-zaman-baslayacak

Türkiye genelinde koronavirüs yasakları başladı!

baskan-sengelden-onemli-cagri

İzmirli Belediye Başkanı, koronavirüse yakalandı