İzmir’deki basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen Vali Dr. Süleyman Elban, eğitimin devletin en önemli konularından biri olduğunu vurguladı. Elban,  İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yürütülen eğitimde kaliteyi artıran ve fiziki şartların daha da iyileştirilmesine yönelik çalışmaların devam ettiği bilgisini verirken, “Eğitim, bizim birinci önceliğimiz ve vazgeçilmezimizdir” ifadelerini kullandı. Vali Elban ayrıca, 9 günlük Kurban Bayramı’nda ve yaz tatili süresince alınacak tedbirlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Bayram ile birlikte hafta sonunda İzmir nüfusunun zirveye ulaşmasını beklediklerini aktaran Elban, trafikte aksamaları engellemek amacıyla emniyetin bazı birimlerinden trafiğe personel kaydıracaklarını dile getirdi. Elban açıklamasında “Turizm tatili artmaya başladı. Çok büyük bir ihtimalle bu hafta sonunda zirveye ulaşacak bu sayı. Anadolu'nun her tarafından olmak üzere yoğun bir akın olması gerekiyor. Trafikte personel sayısını iki katına çıkartacağız. Emniyetin bazı bölümlerini trafiğe kaydıracağız” dedi.

Çal'daki yangının ardından zarar tespit çalışmalarına başlandı Çal'daki yangının ardından zarar tespit çalışmalarına başlandı

Her gün 850 bine yakın öğrenciyi ağırladıklarını ve evlerine uğurladıklarını belirten İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi de, öğretmen eksiği bulunmadığını belirterek, adliyede, hastanede ve evde özel gereksinimi olan öğrencilere birebir eğitim verildiğini söyledi. İzmir’de en gurur duyduğu çalışmalardan birinin özel eğitim olduğuna dikkati çeken Yahşi, özel eğitimde sırada bekleyen, evinde kaderiyle baş başa kalmış tek bir öğrenci dahi olmadığını kaydederek, “Biz, devlet olarak bu çocuklarımızın hepsini sabah servislerle evlerinden alıyoruz, öğlen yemeklerini veriyoruz. Akşam tekrar servislerle ve hostesler eşliğinde evlerine bırakıyoruz. Okuldan mezun olan 18 yaş üstü özel eğitim öğrencilerine de halk eğitim merkezlerinde kurslar veriyoruz. Çünkü eğitim, hayat boyu devam eden bir olgudur. Özel eğitim öğrencilerimize hak ettikleri ihtimamı göstermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Bülten