in ,

‘Vatandaş da haklı esnafımız da haklı’

Dar gelirlinin vazgeçilmezi semt pazarlarındaki son durumu aktaran Başkan Erişen, fiyatların geçtiğimiz yıllara oranla çok daha fazla olduğunu söyledi

izmir-pazarcilar-odasi

Günden güne düşen alım gücü ve artan fiyatlar nedeniyle esnaf da vatandaş da büyük sıkıntı yaşıyor. Düşük bütçeyle geçimlerini sağlamak zorunda kalanların vazgeçilmezi semt pazarlarındaki son durumu İzmir Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Hamdin Erişen, aktardı. Meyve ve sebze fiyatlarının bu yıl geçtiğimiz yıllara göre yüksek olduğunun altını çizen Başkan Erişen, “Allah sonumuzu hayretsin” dedi.

“Hayat artık çok pahalı” sözleriyle açıklamalarına başlayan Erişen, “Çiftçi mazotu pahalı alıyor, işçi ürünü pahalıya topluyor; nakliye ücretleri de bir hayli yüksek… Her şey birbirine karışmış. Hal böyle olunca vatandaş gönlünce alışveriş yapamıyor. Pazarlarda gerçekten çok büyük sıkıntı var, gördükçe üzülüyoruz. İzmir’de örneğin Hatay Pazarı lüks olarak bilinirdi. Akşam üzeri insanlar ellerini yüzünü kapatıp pazara geliyor yumuşamış, çatlamış kabağı, patatesi, patlıcanı topluyor. İnsan bunları görünce gerçekten çok üzülüyor. Bunlar da bizim vatandaşımız, kardeşimiz, ailemiz. 3 tane patates 12,5 lira… Pahalı kardeşim, pahalı. Pazarcıya soruyorum, ‘Başkanım daha önce poşet 7 liraydı şimdi 25 lira’ diyor. Onlar da haklı. Herkes geçimini sağlamak için hesap yapmak mecburiyetinde. Vatandaş da haklı, esnaf da haklı. Bilmiyorum ne yapacağız” dedi.

erisen-keske-onlemler-once-alinsaydi

ONLARIN SATTIĞINI…’

Ne olursa olsun AVM’lerle semt pazarlarının arasında çok büyük fark olduğunu da sözlerine ekleyen Erişen, şunları aktardı: “Domates pazarda 5 ila 6 lira, marketlerde 19 lira. Salatalık pazarda 3 lira, markette 15 lira. Bir de marketlerde satılan malı, biberi, domatesi, marulu, yeşilliği biz satışa bile çıkartmıyoruz… Marketlerde öyle ezik, çürük ürünlerle karşılaşıyoruz ki akıllara zarar… Ancak vatandaş ne yapsın, mecbur olunca almak zorunda kalıyor.”

İNŞALLAH BEN YANILIRIM’

Son olarak, kışlık hazırlığı yapanların vazgeçilmezi armut domatesin kilosunun 5, barbunyanın ve taze fasulyenin 30, bamyanın ise şu anda 45 lira civarındaki bir fiyatla tezgahlarda yerini aldığını söyleyen Erişen, “Bu yaz günü, bu sıcakta yöremizden çıkan ürünler eğer bu kadar pahalıysa 11’inci aydan sonra Allah hepimize yardım etsin. Daha da sıkıntı olacağını düşünüyorum ama inşallah ben yanılırım. Yarın öbür gün okullar açılacak, fiyatlar iyice artacak. ‘İhracat patladı’ diyorlar, lira değer kaybettikçe tabii ki de ihracat artacak. Ancak benim kardeşim açken elin oğlu toksa ben ne yapayım! Durum çok kötü, çok…” diye konuştu.

YAĞMUR DAŞTAN / ÖZEL HABER

elektrikli-araclar-sistem

“Her 10 araçtan 7’si elektrikli olacak”

İzmir’de piyasaya sahte para süren 2 kişi tutuklandı