in ,

Vatandaş korkuyor, çelik kasa yok satıyor!

Karantina döneminde vatandaşın tasarruflarını evinde saklamak istemesi ve bankalardan döviz çekimine komisyon gelmesiyle çelik kasa satışları patladı. İmalatçılar siparişlere yetişemiyor

Dünyanın en önemli sorunu haline gelen korona virüs (Kovid-19) salgınıyla birlikte evlerine kapanan vatandaşlar, tasarruflarını evlerinde saklamaya başladı. Bunun bir nedeni de bankalardan döviz çekimine komisyon gelmesi. Altında yaşanan yükselişle birlikte çelik kasa satışları adeta patladı.

Talep artışı ticari ve ev-ofis tipi kasaların tamamında gerçekleşirken, en büyük talep hem konutlarda hem de ofislerde kullanılabilen 60 santimetrelik betonlu kasalarda oldu. Tasarruflarını, ziynet eşyalarını ve kıymetli kağıtlarını evlerinde saklama yolunu tercih eden tüketiciler, güvenlik sebebiyle betonla ağırlaştırılmış ve şifrelenmiş kasalar alıyor. Elektronik şifreli ürünler anahtarlı kasalara göre daha çok talep görüyor.

EN ÇOK EV İÇİN…

30 yıldır bu işi yapan Massan Para Kasaları’nın sahibi Erdem Ayyıldız kasa imalatının uzun bir süreç olduğunu söyledi. Pandemi sürecinin ardından normalleşmeyle birlikte işlerinin arttığını belirten Ayyıldız, “Devletin altın ve dolardan komisyon almaya başlamasından sonra kasalara ilgi arttı. İnsanlar parasını bankalardan çekip kasaya koyuyor. Genelde insanlar, ‘Ben devletten zengin değilim’ diyor. Artık sipariş alamıyoruz. Çünkü aldığımız siparişlere yetişemiyoruz. Özellikle özel kasa siparişleri çok arttı. Genelde çelik ve özel kilit kasaların talebi arttı. En çok 60-70 santimetre elbise dolabına girenler çok tercih ediliyor” dedi.

‘GÜVENSİZLİK VAR’

Özellikle normalleşme süreciyle birlikte talebin arttığının altını çizen Ayyıldız, “Komisyonların etkisi oldu. İnsanlar biraz güvensiz oldu. Parasını bozdururken, yatırırken, alırken artık vatandaş korktuğunu söylüyor. Müşteri özellikle şifreli isterse, fiyat farkıyla yine onu da üretiyoruz. Genelde bu şekilde özel talepler ve istekler oluyor. Krom, nikel ve bakır karışımı kasalara matkap dahi istemiyor. İnsanlar aynı zamanda bu özel kasalardan çok talep ediyor. Gizli bölme olsun diyen insanlar da var. Bir bakıma güvensizlik hat safhada” ifadelerini kullandı. Granit Para Kasalarının sahibi Halil Ormancı da taleplere yetişemediğini belirtti. Ormancı, “İnsanlar biraz tedirgin, bankalara güvenmiyor. Bu nedenle çok fazla almak istiyorlar. Üretim zaman aldığından sıra olduğu bir gerçek. ‘Özel olarak çok güvenlikli istiyorum’ diyenler oluyor. Bu ara kasa imalatında ciddi bir hareketlilik mevcut. Bunun nedenleri ise aşikar” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

corona-korona-virus-test-kit-vaka-olum-vefat-death

24 saatte 55 vefat daha! Vaka sayıları bilinmiyor

‘83 milyon kişiye haksızlık değil mi?’