in ,

Vatandaşın faturalarla başı dertte!

Doğalgaz indirimlerinden vatandaşa ‘hiç’ düştü. İzmir’de de su faturasını düzenli ödeyenlere dahi geçmişe dönük fatura çıktı. Vatandaşın beli bükük

vatanasin-yuksek-faturalarla-basi-dertte

Korona virüs salgın sürecinde, birçok talep ve başvuruya rağmen gelmeye devam eden faturalar vatandaşın belini bir hayli bükmüştü. Çok sayıda insanın ücretsiz izne çıkarıldığı dönemde elektrik, doğalgaz ve su gibi temel ihtiyaçların faturaları ertelenmek veya indirim yapılmaksızın gelmeye devam etti.

Son olarak BOTAŞ sanayide kullanılan doğalgaz fiyatına yüzde 9.7, elektrik üretiminde kullanılan doğalgaz fiyatına ise yüzde 12.5 indirim yaptı. Bu indirim konut doğalgazına ise yansımadı. BOTAŞ’ın Ağustos 2018’den Eylül 2019’a kadar geçen 13 aylık sürede yaptığı net zam yüzde 55.52’ye ulaşmıştı. Diğer yandan İzmir’de de vatandaşın su faturaları başını ağrıttı. Geçen 3 aylık süreçte faturalarını eksiksiz ödeyen vatandaşlara dahi İZSU tarafından tekrar faturalandırma yapıldı. Faturasını ödeyen vatandaşlar durumu anlayamayarak ilgili kurumun kapısına koşuyor.

cevdet-ucan

‘MAĞDUR OLDU’

Konuyla ilgili konuşan Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) İzmir Şube Başkanı Cevdet Uçan doğalgaz faturaları konusunda İzmir’deki tüketicilerin özellikle pandemi sürecinde mağdur olduğunu belirterek, “Genel olarak son dönemde doğalgaza ve elektriğe çok fazla zam yapıldı. Bu gerçeği atlayamayız. Bunların faturalandırılmasında tüketici lehine yüksek indirimler yapılabilir, yapılması da gerekiyor. Bunu da sık sık dile getiriyoruz. İnsanların evinden çıkamadığı, işinden olduğu, destek göremediği bir dönemde bunlar yaşanmamalıydı. İzmir’de özellikle doğalgaz tüketiminde tüketicinin mağdur olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

İZSU tarafından İzmirliye yansıtılan ek faturalara ilişkin de konuşan Uçan, vatandaşların kuruma başvurarak itiraz etmesi, sonuç alamazsa da ilçelerindeki Tüketici Hakem Heyeti’ne gitmeleri tavsiyesinde bulundu. TÜKODER Başkanı şöyle konuştu: “Birçok vatandaşın bu durumla karşılaştığına dair bize pek çok başvuru oldu. Tekrar fatura geldiği bu faturalarda bir takım vergilerin de yansıdığına dair bilgi aldık. Yetkililerle görüştüğümüzde bu konuyla ilgili, İZSU ile görüşüp başvuru yapıldığında faturalarda düzeltmeler yapıldığı söylendi. Yani kuruma başvurduğunuzda faturanızdaki yanlışlık gideriliyor. Biz de, derneğimize başvuran vatandaşlara kuruma başvurmaları yönünde yönlendirme yapıyoruz.”

Utkucan Akkaş / Özel Haber

havai-fisek--fabrikasinda-patlama

Havai fişek fabrikasında patlama!

İzmir Otogarı, Ana Transfer Merkezi’ne dönüşüyor