in ,

Vekil transferine MHP’den sert tepki

MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, “Bu tür hülleleri, özellikle siyasi etik ve siyasi ahlak açısından asla münasip görmüyoruz” diye konuştu

baskan-veysel-sahin-birlikte-asacagiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni kurulan Ahmet Davutoğlu’nun Gelecek Partisi (GP) ile Ali Babacan’ın teşkilatlanma çalışmalarını sürdüren Demokrasi ve Atılım Partisi’ne (DEVA) seçime girebilmeleri için milletvekili verilebileceklerin- açıklamıştı. Siyaseteki bu hareketlenmeye MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin’den sert tepki geldi. Şahin, “Kim yaparsa yapsın bunun adına hülle denir” dedi.
Daha önce AK Parti’nin beş milletvekili bulunan İYİ Parti’nin Haziran 2018’deki seçime katılımını tartışmaya açması üzerine, CHP’li 15 milletvekili millet ittifakı ortağı İYİ Parti’ye geçmişti. Bu transferlerle İYİ Parti 20 milletvekiline ulaşarak Meclis’te grup kurmuş, hemen ardından YSK, İYİ Parti’nin seçime katılabileceğini resmen ilan etmişti. CHP’li vekiller de partilerine dönmüştü. Haziran 2018 seçiminde İYİ Parti yüzde 10 almış, 43 milletvekili çıkarmıştı. Geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi ile Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi’ne seçime girebilmeleri için milletvekili verilebileceğini söylemesi bazı kesimlerde tepki uyandırdı.

‘ADAPSIZLIKTIR’

Konuyla ilgili olarak sert açıklamalarda bulunan MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, “CHP’nin geleneğinde bu var. 80 öncesinde de Güneş Oteli pazarlıkları yapılmıştı. O zaman da parayla almışlardı. Şimdi de başka şekilde satın alacaklar galiba” dedi. Bu durumun siyasi etik açısından uygun bir durum olmadığının altını çizen Şahin, “Özellikle siyasi etik açısından ve siyasi ahlak açısından münasip görmeyiz. Seçilen milletvekili milletin vekili olarak meclise gidip, millete vekalet edecek insanlardır. Ahmet sen bu yana geç, Mehmet buraya geç modeli olmaz. Şamar oğlanı modeli yapılması, bizim milletvekili görüntümüze de yakışmayacak bir durumdur, adapsızlıktır” açıklamalarında bulundu.

‘SANDIKTA SORARLAR’

Hangi siyasi parti olursa olsun milletvekillerine toplum tarafından duyulan güvenin sarsılacağını söyleyen Şahin, “Bu olayın adına hülle denir. Yani milletin vekili olan bir adama deniyor ki, siz buraya geçin bu bizim milletvekili algımıza uymaz, yakışı kalmaz. Bu durumda milletvekiline üzülürüm ben. Yüz bin oyla seçilmiş bir insana biri tarafından geç bu tarafa muamelesi yapılması üzücü. Biri diyor ki ‘geç’ oda ‘baş üstüne’ diyor. Daha önce İYİ Parti’ye geçen 20 kişinin basın toplantısında ki boyun büküklüğü önüme geliyor. Koca koca adamların milletin önündeki hallerine üzülmüştüm. Şimdi ne hale düşerler bilemem. Allah yardımcıları olsun. Millet bunun hesabını kesinlikle sandıkta sorar ama. Buna eminim” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

tarim-yapmak-icin-imkan-saglanmali

‘Tarım yapmak için imkan sağlanmalı!’

9-katli-apartmanda-yangin-cikti-vatandaslar-sokaga-dokuldu

Karabağlar’da 9 katlı binada yangın çıktı: Vatandaşlar sokağa döküldü