Yağmur Daştan / EGE TELGRAF - Bergama’da 10 yıl belediye başkanlığı yapan Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Mehmet Gönenç, genel seçimlerde partisinden milletvekili aday adayı olmak için yola çıkıyor. Partisinin ilçe başkanlık binasında pazartesi günü saat 12.30’da aday adaylığını açıklayacak olan Gönenç, neden milletvekili olmak istediğini ve hedeflerini Ege Telgraf’a anlattı. “Geçtiğimiz dönem belediye başkan adayı olmamam siyaseti bıraktığım anlamına gelmiyordu” sözleriyle açıklamalarına başlayan Gönenç, “Bu süreçte siyasetten hiç uzaklaşmadım. Sadece belediye başkanlığı görevinde 10 yıllık sürenin yeterli olduğunu düşündüm. Bu dönemde özellikle milletvekili aday adayı olma noktasında beni motive eden ve karar vermemi sağlayan temel unsur, ülkemizin içinde bulunduğu çok özel dönem. 20 yılı aşkın süredir AKP’nin aşındırdığı, yıprattığı ve ülkeyi getirdiği noktadan sonra 6’lı Masa’daki büyük uzlaşma ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığıyla birlikte yeni bir dönem başlayacak. Bu deyim yerindeyse ülkenin restorasyon dönemi olacak. Daha özgürlükçü, demokratik parlamenter sistemi büyük bir uzlaşıyla yeniden kuracağız. Dolayısıyla bu dönemde bir şekilde sorumluluk almak, görev üstlenmek ve bu işin içinde yer almak çok heyecan verici. Benim de bir 10 yıllık yerel yönetim deneyimim var. Bakırçay bölgesini de çok iyi tanıyor, biliyorum. Ne yazık ki uzun zamandır bölgemizden yerel bir aday da doğmadı. İzmir’in bu bölgesinde; Kuzey Ege’de, Bakırçay’da yerel bir adayın olmasının da burada partinin ve ittifakın oylarına yansıyacağını düşünüyorum. O yüzden de benim böyle bir sorumluluk almam gerektiğini düşünerek aday adaylığımı açıklıyorum” dedi.

‘O GENÇ YAŞIMDA…’

Önemli olanın bireysel istekler değil; 14 Mayıs’taki seçimin Millet İttifakı’nın lehine bitmesi olduğunu da savunan Gönenç, “Biz de bunun için çok çalışacak, çabalayacağız. Sonuçta partim beni o genç yaşımda 10 yıl belediye başkanı yapmış. Şimdi milletvekili adayı yapar ya da yapmaz; ki ben yapmasını da çok isterim. Ancak aday gösterilmesem bile sahada çalışacağız” ifadelerini kullandı.

‘YEREL BİR ADAY FİKRİ…’

Aday adayı olma kararı vermeden önce birçok kişiyle de istişare ettiğinin altını çizen Gönenç, “Öncelikle Bakırçay’daki ilçe başkanlarıyla ve görevdeki CHP’li belediye başkanlarıyla görüştüm. Genel merkezde de birtakım görüşmeler yaptım. Bu bölgede, Bakırçay’da prensip olarak bütün ilçe başkanları ve belediye başkanları yerel bir aday olması noktasında hemfikir ve bunu da güçlü bir şekilde genel merkeze iletiyorlar. Ancak burada bireysel olarak dert Mehmet Gönenç’in aday gösterilmesi değil; ilke olarak buradan yerel bir adayın olması. Bu yerel adayın kim olacağına tabii ki genel merkez karar verecek ama burada böyle bir güçlü irade olması benim için önemli. Sonuçta benim sadece bireysel olarak çıkıp ‘Ben adayım’ demem yeterli değil. Geçmiş öykümde birlikte görev yaptığım, yol arkadaşlığı yaptığım ya da siyasi deneyimine güvendiğim birçok kişiyle uzun süreden beri bu kararı paylaşıyor, görüşüyor ve görüş alışverişinde bulunuyorum. Bu noktada bir sıkıntı olacağını da sanmıyorum, partide beni tanıyorlar ama iyi ama kötü sürpriz bir isim değilim. Umarım hakkımda iyi olur” diye konuştu.