in ,

Virüs tehlikesi ABD gezisine engel olamadı

‘Korona’ dünyayı kasıp kavururken, İzmir Bornova Anadolu Lisesi 2 öğretmen ve 30 öğrencisini NASA’ya gönderdi. Kafilenin 15 Mart’ta dönmesi bekleniyor

abd-gezisi-viruse-aldirmadi

Türkiye’de ilk korona virüs vakasının tespit edilmesinin ardından “eğitime ara verilip verilmeyeceği” tartışmalarıyla gözler okullara çevrildi. Eğitim kurumlarının virüsü ne derece ciddiye aldığının bir örneği ise İzmir’de ortaya konuldu.

Dünyayı kasıp kavuran korona virüsünün etkisiyle her geçen gün vaka ve ölüm sayısının artış gösterdiği bir zaman diliminde, İzmir’deki bir okulun iki öğretmeni ile 30 öğrencisi, ‘Zorunlu haller dışında kamu personelinin yurtdışı çıkışlarının onaylanmadığı’ tarih içinde Amerika’ya gönderildi. İzmir Bornova Anadolu Lisesi okul idaresi tarafından belirlenen iki öğretmen ve 30 öğrenci, 7 Mart Cumartesi günü İzmir Adnan Menderes Havaalanı’ndan İstanbul aktarmalı olarak ABD’ye uçtu. Türkiye’de Korona virüs nedeniyle yurtdışı ve yurtiçindeki toplantıların, etkinliklerin iptal edildiği dönemde, gezi için nasıl onay alındığı tartışma konusu oldu. Korona virüsünün en yaygın olduğu günlerde, Sağlık Bakanlığı’nın ve Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı uyarılara rağmen düzenlenen gezi, veliler arasında tedirginlik yaratırken “gezinin iptal edilmesi” yönündeki taleplerin ise dikkate alınmadığı ileri sürüldü. Okul müdürü, “Biz göndermeyelim, erteleyelim dedik. Veliler ise ‘gönderin’ dediler” diye konuştu.

‘İZİN NASIL VERİLDİ’

Virüs kontrol altına alınamadığından, dünya genelinde hükümetlerce çeşitli kısıtlamalarla gidilmesinin ciddiye alınmayıp ABD gezinin iptal edilmemesine ilişkin okul idaresi ve İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kamuoyuna açıklama yapması bekleniyor. Okul idaresi bu konudaki soruları yanıtsız bırakırken, Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli bir yetkili, gezi konusunda bilgilerinin olmadığını ifade etti. İzmir İl Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nden ise henüz bir açıklama yapılmadı. Amerika’dan 15 Mart 2020 Cumartesi günü dönecek öğretmen ve öğrencilerinin, 14 gün boyunca karantina altına alınıp, alınmayacağı da merak konusu oldu.

‘İNSAN SAĞLIĞI’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Korona virüsüyle ilgili kamuoyuna yaptığı açıklamalarda tüm önlemlerin alındığını belirterek “Sorun küresel, mücadelemiz ulusal. Biz sorunu siyasal bir içerikle ele almadık. Bilimsel bir yöntemle ilerledik. Bilimsel veriler doğrultusunda karar verdik. Etik olarak tek kriterimiz insan sağlığı oldu” demiş ve zorunlu olmadıkça yurtdışı gezilerine gidilmemesi uyarısında bulunmuştu. Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrencilerin ABD seyahati öncesinde virüsün tehlikesine dikkati çekerek, okullarda başlattığı dezenfekte çalışmalarına ilişkin resmi internet sitesindeki paylaşımı da dikkatleri çekti.

‘VELİLER İZİN VERDİ’

Konuyla ilgili görüştüğümüz Bornova Anadolu Lisesi Müdürü Aydın Doğmuş, gezinin daha önceden planlanmış bir gezi olduğunu belirtti. İzmir Valiliği’nin izniyle gerçekleştirildiğini ifade etti. ‘Zorunlu haller dışında kamu personelinin yurtdışı çıkışlarının onaylanmadığı’ uyarısının tarih itibariyle söz konusu olmadığı söyledi. “Öğrenci velilerinin yazılı izinleri var” diyen Okul Müdürü Doğmuş, yaşanan korona virüs salgınıyla ilgili gezinin iptal edilmesini gündeme getirdiğini belirterek, “Ben geziyi iptal edelim, göndermeyelim dedim. Veliler ise ‘gönderin’ dediler” diye konuştu.

www.haberekranda.com sitesinin haberine göre; öğrencilerin, NASA’ya gerçekleştirdiği geziden 15 Mart’ta döneceklerini doğrulayan okul müdürü, 14 gün izole kuralına uyulup, uyulmayacağı konusundaki soruyu, “Yetkililerin alacağı her türlü önleme uyulacaktır” diye yanıtladı. (Haber Merkezi)

 

bucada-gida-denetimleri

Buca’da gıda denetimi: Gördüklerinize inanamayacaksınız!

menemende-koronavirus-icin-harekete-gecildi

Menemen’de koronavirüs için harekete geçildi