in ,

‘Virüsten önce okul sevgisi aşılanmalı’

Çocuklar eğitim öğretim hayatına başlayacak ama veliler kaygılı. Uzmanlar “Öncelikli olarak okul vurgulanmalı, virüsten korunma ikinci plana bırakılmalı” diyor

virusten-once-okul-sevgisi-asilanmali

Korona virüsün gölgesinde yeni eğitim öğretim döneminin başlamasına sayılı günler kaldı. Anne babaların tedirginliği günler yaklaştıkça artarken uzmanlardan tavsiye niteliğinde uyarı geldi.
Eğitim öğretim hayatına kaldığı yerden devam edecek çocuklara yönelik ebeveynlerin sakince konuşması gerektiğinin altını çizen Uzman Psikolojik Danışman ve Pedagog Deniz Çanga Karhan, “Okullarda bazı şeyler eskisi gibi olacak diyebiliriz. Eskisi gibi öğretmenin ve arkadaşların seni çok seviyor olacaklar diyerek öncelikli olarak okulun önemi vurgulanmalı. Eskisi gibi okulda yeni oyunlar ve dersler öğreneceksin. Eskisi gibi her akşam ya da öğlen evimize döneceksin diyerek çocuğu rahatlatmamız gerekiyor” dedi.

‘MASKEYİ ÖĞRETİN’

Virüs kaygısının çocukları olumsuz etkilememesi için belli başlı kuralları korkutmadan onlara anlatmak gerektiğini söyleyen Karhan, “Değişmeyen şeylerden bahsetmek uygun olur. ‘Eskisi gibi söz alıp konuşacaksın’ şeklinde çocuklar telkin edilmeli. Ardından bazı şeylerin değiştiği anlatılmalı. ‘Okulda sıraların arası biraz boş olabilir. Bu defa maske takıyor olacaksınız, artık yemeğini evden götüreceksin. Ellerini daha sık yıkayacaksın’ gibi bilgiler verilebilir. ‘Bu kuralları öğretmenin de sana anlatacak ve sık sık hatırlatacak . Öğretmenini dikkatle dinlemeni ve söylediklerini harfiyen yerine getirmeni bekliyorum’ denmesi böylesi zor bir dönemde işleri kolaylaştıracaktır” ifadelerini kullandı.

‘SERİNKANLI DAVRANIN’

Okullarda oluşabilecek riskler nedeniyle tekrar online okula dönme ihtimali olduğunu söyleyen Kayhan, “Eğitim öğretimin başlamasının yeni normalde bir ilk olması nedeniyle kurallara uyulduğu sürece okul açık olacak, kurallara uyulmazsa ya da risk ön görülürse yeniden okulların kapatılabileceği ve çok sevdiği öğretmen ve arkadaşlarından yeniden ayrı kalabileceği söylenebilir. Online okula dönülebileceği ihtimali hatırlatılabilir. Bu çocukları üzebilir. Genel olarak olumlu bir dil kullanmak ve tedbirlerle ilgili doğru rol model olmak önemli olacaktır. Kurallara uymayan öğrencileri, çocuklar evde ailelerine şikayet edebilirler. Bu durumda bazen veliler serinkanlı davranmayıp diğer velileri örgütleme ya da kurallara uymayan çocuğu korkutma yollarına gidebilirler. Bu uygunsuz tablolar tüm okul iklimine zarar verir. Bu tür durumlarda velilerin serinkanlı davranıp gerekli tüm müdahaleleri okul idaresi ve öğretmenlere bırakmalıdırlar. Bu konuda güven hissetmeli ve vermelidirler” diye konuştu.

Rana Beyza Öztürk / Özel Haber

inciralti-kentimizin-central-parki-olsun

‘İnciraltı kentimizin Central Park’ı olsun’

35-yasindaki-doktor-korona-virus-nedeniyle-hayatini-kaybetti

35 yaşındaki doktor korona virüs nedeniyle hayatını kaybetti