Doğukan Emekli / EGE TELGRAF- Karabağlar’ın Aşık Veysel Mahallesi’nde bulunan ve Türkiye Yardımseverler Derneği İzmir Şubesi tarafından yönetilen TYSD Dr. Kemal Tarım Dinlenme Evi’nin depreme karşı riskli olduğu gerekçesiyle faaliyetlerine son veriliyor. Dr. Kemal Tarım Karabağlar’da mevcut olan arsasını, üzerine huzurevi yapılması ve bir vakıf oluşturulması şartı ile Türkiye Yardım Sevenler Derneği’ne bağışlamasının ardından 1997 yılında kurulmuştu. 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen deprem sonrası vakıf yöneticileri, yaş almış vatandaşın can güvenliğini düşünerek bakım evinin risk analizini yaptırmış; daha sonrasında ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca yetkilendirilen firma hazırladığı raporla bakım evinin depreme karşı riskli yapı olduğunu belirtmişti. Konuyla ilgili Türkiye Yardım Sevenler Derneği Başkanı İzmir Şubesi üyeleri bugün bir toplantı düzenledi. TYSD İzmir Şube binasında gerçekleştirilen toplantıya TYSD İzmir Şube Başkanı Tevhide Erkuoğlu ve TYSD İzmir Şubesi yönetim kurulu üyeleri, TYSD Dr. Kemal Tarım Dinlenme Evi Müdürü Turan Başkaya da katıldı.

Yaşıtları kalem tutamazken çizdiği resimlerle sergi açtı Yaşıtları kalem tutamazken çizdiği resimlerle sergi açtı

Muhtaç yaşlılara hizmet vermesi amacıyla kurulan dinlenme evinin faaliyetlerinin depremde binanın riskli olmasından dolayı hizmetlerinin durdurulmasından muzdarip olduklarını dile getiren Erkuloğlu, “Vakıf Yönetim Kurulumuz 11 Ocak 2024 tarihinde yapmış olduğu toplantıda süreci değerlendirmiş ve Dr. Kemal Tarım Dinlenme Evi bakım faaliyetlerinin durdurulması kararını vermek zorunda kalmıştır. Bu kararı almamızda öncelikli olarak vicdani sorumluluğumuz bulunmaktadır. Bir ömrün büyük kısmını topluma ve ülkeye hizmetle geçirmiş insanların, yaşlandıkları ve bakıma ihtiyaç duydukları dönemde ömürlerinin sonuna kadar insan onuruna yakışır güvenli bir şekilde bakımlarını yapmak, hepimizin vicdani ve insani sorumluluğudur. Sakinlerimizin risk altında bakım hizmetini yapmamız mümkün değildir. Bu kararı almakta hukuki sorumluluğumuz da bulunmaktadır. Vakıf olarak bizler yaşlılarımıza yönelik bakım hizmetini devam ettirmek istiyoruz ancak depreme karşı riskli olan bir binada bu hizmete devam etmemiz durumunda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın huzurevini kapatması durumunda, gelecekte huzurevi hizmetini vermemizin tehlikeye girmesi söz konusu olacaktı. TYSD Vakfı olarak binamızın yenilenmesi durumunda Yaşlılarımıza bakım hizmetini önümüzdeki süreçte yeniden verebilmek öncelikli hedeflerimizdendir” ifadelerinde bulundu.

‘İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN BEKLENTİLERİMİZ VAR’

Dernek olarak yaşlılara daha sağlıklı şartlarda hizmet sağlamak adına İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir valiliğinden yer tahsisi talebinde bulunan Erkuloğlu, “Şu an kuruluşumuzda 79 yaşlımızın bakım hizmeti 30 personelimiz tarafından sağlanmaktadır. Belediyemize ait Gürçeşme semtinde bulunan eski huzurevi binalarının tadilattan geçilerek bize tahsis edilmesi, ya da bir dönem depremzedelere tahsis edilen Hilton Oteli’nin binamız yenilenene kadar bize açılması veya valilik tarafından uygun bir yer tahsis edilmesi durumunda huzurevi hizmetimizi ara vermeden devam ettirmek istiyoruz. Çoğunluğun barınabileceği bir hizmet alanı olarak kullanabiliriz” dedi.

‘YAŞLILARA HİZMET MİNNET BORCUMUZ’

Derneğin, kendisi ve üyeleri için çok önemli bir yeri olduğu vurgusunu yapan başkan V. Tevhide Erkuloğlu cümlelerini şu şekilde sonlandırdı: “Yaşlılık her insan için değişik anlam ve önem ifade eder, hayatın çok özel bir dönemidir yaşlılık. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Yaşlılık dönemi itibar gerektirmektedir, bu aynı zamanda bizlerin bir minnet borcudur da...”

Toplantıya katılan Dr. Kemal Tarım Dinlenme Evi müdürü, İzmir Valiliği, Sosyal Hizmetler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin bu konuda daha hassas ve duyarlı olması talebinde bulundu.

Kaynak: Ege Telgraf